OKÄNT, Okänt
1. OKÄNT, Okänt Okänt gift PERSSON, PER Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, CATHARINA föddes den 7 Jul 1705 i Klingbo, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 9 Jul 1705 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 13 Aug 1772 i Bennebo, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 16 Aug 1772 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U).
Generation: 2
2. PERSDOTTER, CATHARINA (1.Okänt1) föddes den 7 Jul 1705 i Klingbo, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 9 Jul 1705 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 13 Aug 1772 i Bennebo, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 16 Aug 1772 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U). CATHARINA gift ANDERSSON, PER den 29 Sep 1729 i Karbennings församling, Norberg (U). PER (son till ANDERSSON, ANDERS och OKÄNT, Okänt) föddes den 19 Dec 1705 i Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 26 Dec 1705 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 10 Maj 1756 i Bennebo, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 12 Maj 1756 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. PERSSON, PER föddes den 21 Jan 1738 i Bennebo, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 22 Jan 1738 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 30 Sep 1832 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 7 Okt 1832 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U).
Generation: 3
3. PERSSON, PER (2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 21 Jan 1738 i Bennebo, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 22 Jan 1738 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 30 Sep 1832 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 7 Okt 1832 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U). PER gift JOHANSDOTTER, CHATARINA den 7 Nov 1762 i Karbennings församling, Norberg (U). CHATARINA (dotter till JOHANSSON SPETT, JOHAN och JOHANSDOTTER, ANNA) föddes den 27 Maj 1733 i Lilla Skommarbo, Västervåla församling, Fagersta (U); döptes den 30 Maj 1733 i Västervåla församling, Fagersta (U); dog den 3 Nov 1822 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 10 Nov 1822 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. PERSSON, PER föddes den 28 Okt 1763 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 30 Okt 1763 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 4 Jan 1831 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 16 Jan 1831 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U).
Generation: 4
4. PERSSON, PER (3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 28 Okt 1763 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 30 Okt 1763 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 4 Jan 1831 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 16 Jan 1831 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U). PER gift ANDERSDOTTER, MARIA den 3 Okt 1786 i Karbennings församling, Norberg (U). MARIA (dotter till PERSSON, ANDERS och PERSDOTTER, CHERSTIN) föddes den 12 Nov 1758 i Hästbäck, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 12 Nov 1758 i Karbennings församling, Norberg (U); dog den 13 Apr 1833 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 21 Apr 1833 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. PERSSON, PETTER föddes den 6 Sep 1787 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 9 Sep 1787 i Karbennings församling, Norberg (U); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 5
5. PERSSON, PETTER (4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 6 Sep 1787 i Broarne, Karbennings församling, Norberg (U); döptes den 9 Sep 1787 i Karbennings församling, Norberg (U); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . PETTER gift MATSDOTTER, SARA 1810 i Plats okänd . SARA föddes 1780 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. PETTERSSON, ANDERS föddes den 28 Okt 1815 i Västerbykil 16, Västerfärnebo församling, Sala (U); döptes den 29 Okt 1815 i Västerfärnebo församling, Sala (U); dog den 13 Okt 1903 i Ramnäs bruk, Ramnäs församling, Surahammar (U); begravdes den 24 Okt 1903 i Ramnäs kyrkogård, Surahammar (U).
Generation: 6
6. PETTERSSON, ANDERS (5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 28 Okt 1815 i Västerbykil 16, Västerfärnebo församling, Sala (U); döptes den 29 Okt 1815 i Västerfärnebo församling, Sala (U); dog den 13 Okt 1903 i Ramnäs bruk, Ramnäs församling, Surahammar (U); begravdes den 24 Okt 1903 i Ramnäs kyrkogård, Surahammar (U). ANDERS gift ANDERSDOTTER HOLM, Maja Stina Okänt i Plats okänd . Maja (dotter till HOLM, ANDERS och HELLBERG, LISA) föddes den 20 Jun 1816 i Seglingbo, Ramnäs församling, Surahammar (U); döptes den 21 Jun 1816 i Ramnäs församling, Surahammar (U); dog den 13 Jul 1890 i Ramnäs bruk, Ramnäs församling, Surahammar (U); begravdes den 19 Jul 1890 i Ramnäs kyrkogård, Surahammar (U). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. ANDERSSON, Per Reinhold föddes den 8 Jan 1842 i Ramnäs bruk, Ramnäs församling, Surahammar (U); döptes den 10 Jan 1842 i Ramnäs församling, Surahammar (U); dog den 1 Apr 1897 i Koldemo 10, Arbrå församling, Bollnäs (X); begravdes den 11 Apr 1897 i Arbrå kyrkogård, Bollnäs (X).
Generation: 7
7. ANDERSSON, Per Reinhold (6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 8 Jan 1842 i Ramnäs bruk, Ramnäs församling, Surahammar (U); döptes den 10 Jan 1842 i Ramnäs församling, Surahammar (U); dog den 1 Apr 1897 i Koldemo 10, Arbrå församling, Bollnäs (X); begravdes den 11 Apr 1897 i Arbrå kyrkogård, Bollnäs (X). Per gift PALM GIFT ANDERSSON, Brita Stina den 28 Maj 1865 i Harmångers församling, Nordanstig (X). Brita (dotter till ANDERSSON PALM, Anders Olof och LARSDOTTER, KARIN) föddes den 8 Nov 1845 i Ströms bruk, Harmångers församling, Nordanstig (X); döptes den 10 Nov 1845 i Harmångers församling, Nordanstig (X); dog den 13 Maj 1928 i Koldemo 10, Arbrå församling, Bollnäs (X); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. ANDERSSON GIFT KARLSSON, Märta Elisabeth föddes den 25 Nov 1882 i Ljusne såg, Söderala församling, Söderhamn (X); döptes den 25 Dec 1882 i Söderala församling, Söderhamn (X); dog den 26 Aug 1953 i Västerås församling, Västerås (U); begravdes den 31 Aug 1953 i Hovdestalunds kyrkogård, Västerås (U).
Generation: 8
8. ANDERSSON GIFT KARLSSON, Märta Elisabeth (7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 25 Nov 1882 i Ljusne såg, Söderala församling, Söderhamn (X); döptes den 25 Dec 1882 i Söderala församling, Söderhamn (X); dog den 26 Aug 1953 i Västerås församling, Västerås (U); begravdes den 31 Aug 1953 i Hovdestalunds kyrkogård, Västerås (U). Noteringar:
Begravd:
Avdelning 4, kvarter 18, nummer 124-2-1Märta gift KARLSSON, Johannes Ruben Efraim den 1 Dec 1906 i Ludvika församling, Ludvika (W) . Johannes (son till CARLSSON, JOHANNES och CARLSDOTTER WÄRME GIFT KARLSSON, Helena Maria) föddes den 21 Jan 1883 i Koldemo, Arbrå församling, Bollnäs (X); döptes den 2 Mar 1883 i Arbrå församling, Bollnäs (X); dog den 8 Jan 1956 i Västerås församling, Västerås (U); begravdes den 14 Jan 1956 i Hovdestalunds kyrkogård, Västerås (U). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. KARLSSON GIFT ANDERSTEDT, Astrid Helena föddes den 21 Nov 1908 i Mekaniska verkstaden, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 4 Jan 1909 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 13 Jan 2000 i Ludvika, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes den 27 Apr 2000 i Hovdestalunds kyrkogård, Västerås (U).
Generation: 9
9. KARLSSON GIFT ANDERSTEDT, Astrid Helena (8.Märta8, 7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) föddes den 21 Nov 1908 i Mekaniska verkstaden, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 4 Jan 1909 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 13 Jan 2000 i Ludvika, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes den 27 Apr 2000 i Hovdestalunds kyrkogård, Västerås (U). Noteringar:
Begravd:
Avdelning 4, kvarter 10, nummer 65-0Astrid gift ANDERSTEDT, Gustaf Harald den 5 Jul 1930 i Plats okänd . Gustaf (son till GUSTAFSSON ANDERSTEDT, Carl Gustaf och JANSDOTTER LINDSTEDT GIFT ANDERSTEDT, Hulda Sofia) föddes den 27 Apr 1905 i Spännarhyttan, Nyhyttan 1 och 2, Norbergs församling, Norberg (U); döptes den 20 Maj 1905 i Norbergs församling, Norberg (U); dog den 21 Jul 1996 i Ludvika, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes den 30 Aug 1996 i Hovdestalunds kyrkogård, Västerås (U). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. Levande
Generation: 10
10. Levande (9.Astrid9, 8.Märta8, 7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) Levande gift LECK GIFT ANDERSTEDT, MONIKA Elisabet den 10 Apr 1965 i Plats okänd . MONIKA (dotter till LECK, OLOF Evert Viktor och ANDERSSON GIFT LECK, Inga-Lisa) föddes den 25 Mar 1943 i Övre Gerbergärdet, Stora Tuna församling, Borlänge (W); döptes Okänt i Stora Tuna församling, Borlänge (W). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 11
11. Levande (10.Levande10, 9.Astrid9, 8.Märta8, 7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
12. Levande (10.Levande10, 9.Astrid9, 8.Märta8, 7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1)
Generation: 12
13. Levande (11.Levande11, 10.Levande10, 9.Astrid9, 8.Märta8, 7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1) 14. Levande (11.Levande11, 10.Levande10, 9.Astrid9, 8.Märta8, 7.Per7, 6.ANDERS6, 5.PETTER5, 4.PER4, 3.PER3, 2.CATHARINA2, 1.Okänt1)