NILSSON, JOEN
ca 1560 - Okänt1. NILSSON, JOEN föddes cirka 1560 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . JOEN gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JONSSON, MÅRTEN föddes cirka 1582 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. JONSSON, MÅRTEN (1.JOEN1) föddes cirka 1582 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . MÅRTEN gift JONSDOTTER, BARBRO Okänt i Plats okänd . BARBRO (dotter till JONSSON, JON och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1580 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1654 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. MÅRTENSDOTTER, KARIN föddes cirka 1620 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Apr 1690 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 3
3. MÅRTENSDOTTER, KARIN (2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes cirka 1620 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Apr 1690 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). KARIN gift PERSSON, JON cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). JON föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1673 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. JONSDOTTER, BARBRO föddes ber 1653 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 26 Sep 1730 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 4 Okt 1730 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 5. JONSDOTTER, KERSTIN föddes cirka 1656 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1719 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 4
4. JONSDOTTER, BARBRO (3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes ber 1653 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 26 Sep 1730 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 4 Okt 1730 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). Noteringar:
Död:
Var 77 år när hon dog.BARBRO gift HÅKANSSON, CHRISTOFFER Okänt i Plats okänd . CHRISTOFFER (son till JONSSON, HÅKAN och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1659 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 9 Apr 1721 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Apr 1721 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. CHRISTOFFERSSON, HÅKAN föddes ber 1688 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 5 Jan 1742 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 31 Jan 1742 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y).
5. JONSDOTTER, KERSTIN (3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes cirka 1656 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1719 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). KERSTIN gift JONSSON, SALOMON Okänt i Plats okänd . SALOMON (son till ÖSTENSSON, JON och MAURITZDOTTER, SARA) föddes cirka 1663 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 10 Maj 1716 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. SALOMONSDOTTER, KERSTIN föddes den 27 Sep 1694 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 20 Jan 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 8. SALOMONSSON, ERIK föddes den 4 Aug 1699 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 5
6. CHRISTOFFERSSON, HÅKAN (4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes ber 1688 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 5 Jan 1742 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 31 Jan 1742 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). Noteringar:
Födelse:
Var 54 år när han dog.HÅKAN gift NILSDOTTER, INGRID den 25 Okt 1724 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). INGRID (dotter till ERIKSSON, NILS och ABRAHAMSDOTTER, MÄRTA) föddes den 21 Dec 1689 i Öckne, Stöde församling, Sundsvall (Y); döptes den 27 Dec 1689 i Stöde församling, Sundsvall (Y); dog cirka 1777 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. HÅKANSSON, HÅKAN föddes den 14 Jul 1731 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 18 Jul 1731 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Jun 1814 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Jun 1814 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 10. HÅKANSDOTTER, CARIN föddes den 1 Feb 1736 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 2 Feb 1736 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 30 Maj 1804 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 3 Jun 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
7. SALOMONSDOTTER, KERSTIN (5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 27 Sep 1694 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 20 Jan 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). Noteringar:
Döpt:
Datum finns inte i födelse- och dopboken.
Begravd:
Datum finns inte i död- och begravningsboken.KERSTIN gift OLOFSSON RUTBLAD, CHRISTOFFER den 28 Dec 1722 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). CHRISTOFFER (son till CHRISTOFFERSSON, OLOF och PERSDOTTER, KARIN) föddes den 14 Nov 1698 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 13 Maj 1775 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 21 Maj 1775 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA föddes den 29 Apr 1734 i Risbäck, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Maj 1734 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 10 Sep 1804 i Älgsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Sep 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
8. SALOMONSSON, ERIK (5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 4 Aug 1699 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . Noteringar:
Döpt:
Datum finns inte i födelse- och dopboken.ERIK gift SVENSDOTTER, MÄRETA Okänt i Plats okänd . MÄRETA (dotter till LARSSON, SVEN och NILSDOTTER, SIGRID) föddes Okänt i Hädanberg, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 15 Feb 1690 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 22 Nov 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 4 Dec 1743 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. ERIKSSON, SALOMON föddes den 30 Maj 1729 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Jun 1729 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1779 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
Generation: 6
9. HÅKANSSON, HÅKAN (6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 14 Jul 1731 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 18 Jul 1731 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Jun 1814 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Jun 1814 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). HÅKAN gift PERSDOTTER, MÄRIT Okänt i Plats okänd . MÄRIT (dotter till ERIKSSON, PER och JONSDOTTER, LISBETA) föddes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 25 Dec 1727 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Apr 1803 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 23 Apr 1803 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. HÅKANSDOTTER, LISA föddes 1763 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 21 Feb 1841 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 14 Mar 1841 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
10. HÅKANSDOTTER, CARIN (6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 1 Feb 1736 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 2 Feb 1736 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 30 Maj 1804 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 3 Jun 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). CARIN gift HANSSON, ADAM den 17 Feb 1765 i Åsele församling, Åsele (AC). ADAM (son till ERIKSSON, HANS och ADAMSDOTTER, SIGRID) föddes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 11 Apr 1721 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 26 Feb 1804 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Mar 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. ADAMSDOTTER, INGRID föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jun 1840 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Jun 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
11. CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA (7.KERSTIN5, 5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 29 Apr 1734 i Risbäck, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Maj 1734 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 10 Sep 1804 i Älgsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Sep 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). ANNA gift PERSSON, SALOMON den 31 Dec 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). SALOMON (son till HANSSON, PER och SALOMONSDOTTER, SEGRI) föddes den 7 Jun 1732 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 9 Jun 1732 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 12 Nov 1802 i Älgsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 21 Nov 1802 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. SALOMONSSON, PEDER föddes den 19 Jan 1760 i Nordsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 20 Jan 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
12. ERIKSSON, SALOMON (8.ERIK5, 5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 30 Maj 1729 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Jun 1729 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1779 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). SALOMON gift OLOFSDOTTER, SIGRID den 1 Jan 1756 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). SIGRID (dotter till JONSSON, OLOF och HÅKANSDOTTER, MÄRETA) föddes den 27 Nov 1720 i Önskan, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 30 Nov 1720 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 7 Sep 1809 i Storselet, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 17 Sep 1809 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. SALOMONSDOTTER, CARIN föddes den 12 Nov 1767 i Storselet, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 15 Nov 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Mar 1826 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 8 Apr 1826 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 7
13. HÅKANSDOTTER, LISA (9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes 1763 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 21 Feb 1841 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 14 Mar 1841 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Döpt:
Födelse- och dopbok saknas.LISA gift ANDERSSON, IVAR 1781 i Åsele församling, Åsele (AC). IVAR (son till JOHANSSON, ANDERS och IVARSDOTTER, ANNIKA/ANNA) föddes den 3 Jan 1752 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Jan 1752 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 12 Jun 1843 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 24 Jun 1843 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. IVARSSON, HÅKAN föddes 1784 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Aug 1878 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Sep 1878 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
14. ADAMSDOTTER, INGRID (10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jun 1840 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Jun 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.INGRID gift SALOMONSSON, PEDER Okänt i Plats okänd . PEDER (son till PERSSON, SALOMON och CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA) föddes den 19 Jan 1760 i Nordsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 20 Jan 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. PERSDOTTER, CATHARINA föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
INGRID gift MIKAELSSON, MIKAEL 1793 i Åsele församling, Åsele (AC). MIKAEL (son till OLOFSSON, MIKAEL och JONSDOTTER, KARIN) föddes 1768 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Aug 1845 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Aug 1845 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. MIKAELSDOTTER, MAGDALENA föddes den 28 Nov 1803 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 3 Dec 1803 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Feb 1860 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 18 Mar 1860 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 20. MIKAELSDOTTER, Gertrud Brita föddes den 15 Maj 1806 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 17 Maj 1806 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 16 Jan 1891 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Feb 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
15. SALOMONSSON, PEDER (11.ANNA6, 7.KERSTIN5, 5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 19 Jan 1760 i Nordsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 20 Jan 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). Noteringar:
Död:
Död- och begravningsbok saknas.PEDER gift ADAMSDOTTER, INGRID Okänt i Plats okänd . INGRID (dotter till HANSSON, ADAM och HÅKANSDOTTER, CARIN) föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jun 1840 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Jun 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. PERSDOTTER, CATHARINA föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
16. SALOMONSDOTTER, CARIN (12.SALOMON6, 8.ERIK5, 5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 12 Nov 1767 i Storselet, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 15 Nov 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Mar 1826 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 8 Apr 1826 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC). CARIN gift OLOFSSON, ERIK 1796 i Åsele församling, Åsele (AC). ERIK (son till ERIKSSON, OLOF och LARSDOTTER, BRITA) föddes 1760 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Feb 1844 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Mar 1844 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. ERIKSDOTTER, CATHARINA föddes den 22 Maj 1809 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1809 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 2 Jan 1883 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 28 Jan 1883 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 8
17. IVARSSON, HÅKAN (13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes 1784 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Aug 1878 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Sep 1878 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Döpt:
Födelse- och dopbok saknas.HÅKAN gift PERSDOTTER, CATHARINA den 21 Apr 1811 i Åsele församling, Åsele (AC). CATHARINA (dotter till SALOMONSSON, PEDER och ADAMSDOTTER, INGRID) föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. HÅKANSSON, GUSTAF föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
18. PERSDOTTER, CATHARINA (14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Döpt:
Födelse- och dopbok saknas.CATHARINA gift IVARSSON, HÅKAN den 21 Apr 1811 i Åsele församling, Åsele (AC). HÅKAN (son till ANDERSSON, IVAR och HÅKANSDOTTER, LISA) föddes 1784 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Aug 1878 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Sep 1878 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. HÅKANSSON, GUSTAF föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
19. MIKAELSDOTTER, MAGDALENA (14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 28 Nov 1803 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 3 Dec 1803 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Feb 1860 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 18 Mar 1860 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). MAGDALENA gift MIKAELSSON, JONAS den 24 Jun 1829 i Dorotea församling, Dorotea (AC). JONAS (son till PÅLSSON, MIKAEL och JONSDOTTER, KARIN) föddes den 13 Sep 1807 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 13 Sep 1807 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Dec 1871 i Bergvattnet, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 28 Jan 1872 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. JONASDOTTER GIFT JOHANSSON, Inga Catharina föddes den 3 Jan 1836 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1836 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Mar 1919 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 10 Maj 1919 i Plats okänd .
20. MIKAELSDOTTER, Gertrud Brita (14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 15 Maj 1806 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 17 Maj 1806 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 16 Jan 1891 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Feb 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Gertrud gift JONSSON, MIKAEL den 15 Mar 1829 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). MIKAEL (son till JONSSON, JON och PERSDOTTER, KRISTINA) föddes den 5 Feb 1802 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1802 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Feb 1884 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Mar 1884 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. MIKAELSSON, JONAS Emanuel föddes den 26 Mar 1844 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Mar 1844 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Nov 1932 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Nov 1932 i Plats okänd .
21. ERIKSDOTTER, CATHARINA (16.CARIN7, 12.SALOMON6, 8.ERIK5, 5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 22 Maj 1809 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1809 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 2 Jan 1883 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 28 Jan 1883 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). CATHARINA gift LARSSON, THOMAS den 24 Dec 1837 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). THOMAS (son till THOMASSON, LARS och HENRIKSDOTTER, SIGRID) föddes den 6 Jun 1810 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Jun 1810 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 30 Dec 1888 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Feb 1889 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. THOMASDOTTER GIFT MIKAELSSON, Märta Magdalena föddes den 18 Mar 1846 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Apr 1846 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Maj 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Jun 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 9
22. HÅKANSSON, GUSTAF (17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). GUSTAF gift ADAMSDOTTER, Stina Erika den 26 Mar 1843 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Stina (dotter till ERIKSSON, ADAM och JONSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 26 Jul 1818 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 26 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Feb 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Mar 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
23. JONASDOTTER GIFT JOHANSSON, Inga Catharina (19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 3 Jan 1836 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1836 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Mar 1919 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 10 Maj 1919 i Plats okänd . Inga gift JOHANSSON, Jonas Enock den 29 Mar 1857 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Jonas (son till JAKOBSSON, JOHANNES och JONSDOTTER, Anna Magdalena) föddes den 2 Nov 1832 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 17 Nov 1832 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Jan 1926 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. JOHANSSON ALDÉN, Adolf Napoleon föddes den 7 Maj 1881 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Jun 1881 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 8 Sep 1963 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Sep 1963 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
24. MIKAELSSON, JONAS Emanuel (20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 26 Mar 1844 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Mar 1844 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Nov 1932 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Nov 1932 i Plats okänd . JONAS gift THOMASDOTTER GIFT MIKAELSSON, Märta Magdalena den 1 Dec 1867 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Märta (dotter till LARSSON, THOMAS och ERIKSDOTTER, CATHARINA) föddes den 18 Mar 1846 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Apr 1846 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Maj 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Jun 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. JONSDOTTER, Christina Matilda föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
25. THOMASDOTTER GIFT MIKAELSSON, Märta Magdalena (21.CATHARINA8, 16.CARIN7, 12.SALOMON6, 8.ERIK5, 5.KERSTIN4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 18 Mar 1846 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Apr 1846 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Maj 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Jun 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Märta gift MIKAELSSON, JONAS Emanuel den 1 Dec 1867 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). JONAS (son till JONSSON, MIKAEL och MIKAELSDOTTER, Gertrud Brita) föddes den 26 Mar 1844 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Mar 1844 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Nov 1932 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Nov 1932 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. JONSDOTTER, Christina Matilda föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 10
26. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava (22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning A, nummer 212Erika gift JAKOBSSON LIND, DANIEL den 13 Apr 1869 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). DANIEL (son till JAKOBSSON, JAKOB och DANIELSDOTTER, CATHARINA) föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
27. JOHANSSON ALDÉN, Adolf Napoleon (23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 7 Maj 1881 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Jun 1881 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 8 Sep 1963 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Sep 1963 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Släktnamnsbyte: 1895-1905, Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); I församlingsboken Dorotea AIIa:1 (1895-1905) sida 237 är namnet Alden ditskrivet inom parentes efter Adolf Napoleon. När han flyttar hemifrån och gifter sig 1906 står han som Adolf Napoleon Alden.
Noteringar:
Begravd:
Avdelning Östra, nummer 47Adolf gift SJÖSTRÖM GIFT ALDÉN, Tyra Augusta den 16 Sep 1906 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Tyra (dotter till SJÖSTRÖM, Carl Johan och JONASDOTTER NILSSON GIFT SJÖSTRÖM, Agusta Wilhelmina) föddes den 13 Aug 1880 i Västerhiske, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); döptes den 22 Aug 1880 i Umeå landsförsamling, Umeå (AC); dog den 25 Apr 1965 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 2 Maj 1965 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. ALDÉN GIFT PÅLSTEDT, Rosa Margot Helene föddes den 2 Jul 1907 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Jul 1907 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1997 i Västra Ormsjö 203, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 12 Maj 1997 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 31. ALDÉN, Uno Arnold Napoleon föddes den 21 Maj 1910 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jun 1910 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Dec 1941 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Dec 1941 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 32. ALDÉN, Rune Ernst Adolf föddes den 30 Apr 1913 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Jun 1913 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 6 Mar 1990 i Västra Ormsjö 845, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1990 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC).
- 33. ALDÉN, Greta Dagmar föddes den 19 Nov 1914 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 15 Dec 1914 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Jan 2007 i Västra Ormsjö 206, Dorotea-Risbäcks församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Jul 2007 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 34. ALDÉN, KNUT Torgny föddes den 28 Nov 1918 i Västra Ormsjö 4, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 2 Dec 1918 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Dec 2018 i Sollefteå, Sollefteå distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 24 Maj 2019 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y).
28. JONSDOTTER, Christina Matilda (24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Noteringar:
Död:
Vilhelmina kyrkobokföringsdistrikt (kbfd).
Begravd:
Nummer 206Christina gift LARSSON, PER Johan den 13 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). PER (son till PERSSON, LARS och THURESDOTTER, Inga Maglena) föddes den 12 Jul 1858 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Jul 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Sep 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Okt 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. PERSSON, Jonas Richard föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd .
- 36. PERSSON, Erhard Amandus föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 37. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd .
- 38. LARSSON, Karl Johan föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 39. LARSSON, August Emanuel föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 40. LARSSON, Erik Alfred föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 41. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 42. LARSSON, SVEN Anton föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 43. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 11
29. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta (26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning G, nummer 151Katarina gift ANDERSSON, ISAK den 26 Jul 1896 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ISAK (son till JAKOBSSON, ANDERS och JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika) föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 44. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z).
- 45. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z).
- 46. ANDERSSON, ANDERS Daniel föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 47. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 48. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB).
- 49. ANDERSSON, Jakob Henry föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 50. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 51. ANDERSSON, Anna Ottilia föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd .
- 52. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd .
- 53. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB).
30. ALDÉN GIFT PÅLSTEDT, Rosa Margot Helene (27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 2 Jul 1907 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Jul 1907 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1997 i Västra Ormsjö 203, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 12 Maj 1997 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 12 Maj 1936
Noteringar:
Begravd:
Avdelning Östra, nummer 4731. ALDÉN, Uno Arnold Napoleon (27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 21 Maj 1910 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jun 1910 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Dec 1941 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Dec 1941 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 10 Dec 1941, Dorotea församling, Dorotea (AC)
Noteringar:
Begravd:
Avdelning Östra, nummer 4732. ALDÉN, Rune Ernst Adolf (27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 30 Apr 1913 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Jun 1913 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 6 Mar 1990 i Västra Ormsjö 845, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1990 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 28 Sep 1946, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Kvarter A, nummer 21133. ALDÉN, Greta Dagmar (27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 19 Nov 1914 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 15 Dec 1914 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Jan 2007 i Västra Ormsjö 206, Dorotea-Risbäcks församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Jul 2007 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 10 Jan 2007, Dorotea-Risbäcks församling, Dorotea (AC)
Noteringar:
Begravd:
Avdelning Östra, nummer 4734. ALDÉN, KNUT Torgny (27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 28 Nov 1918 i Västra Ormsjö 4, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 2 Dec 1918 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Dec 2018 i Sollefteå, Sollefteå distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 24 Maj 2019 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y). Noteringar:
Begravd:
Avdelning Nya delen, kvarter BB, nummer 3KNUT gift STRÖMQVIST GIFT ALDÉN, AINA Lovisa den 8 Jul 1950 i Dorotea församling, Dorotea (AC). AINA (dotter till JÖNSSON STRÖMQVIST, Anders och BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina) föddes den 4 Jun 1918 i Roknäs, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 25 Jun 1918 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 27 Okt 2007 i Sollefteå församling, Sollefteå (Y); begravdes den 11 Maj 2008 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
35. PERSSON, Jonas Richard (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd . Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 12 Mar 1916, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC)
Noteringar:
Födelse:
Född utanför äktenskapet (oä). Faderskapet erkänt av Per Johan Larsson.
Död:
Dödsort var Umeå.
Begravd:
Begravd i Umeå stadsförsamling.36. PERSSON, Erhard Amandus (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 4 Sep 1918, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC)
37. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd . Noteringar:
Död:
Vilhelmina kyrkobokföringsdistrikt (kbfd).38. LARSSON, Karl Johan (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 12 Aug 1944, Plats okänd
Noteringar:
Död:
Vilhelmina kyrkobokföringsdistrikt (kbfd).
I Sveriges dödbok står död den 22 december. I CD Begravda i Sverige står död den 23 december.
Begravd:
Nummer 26839. LARSSON, August Emanuel (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 24 Okt 1974, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC)
Noteringar:
Begravd:
Avdelning N, nummer 67040. LARSSON, Erik Alfred (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 9 Jun 1982, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC)
Noteringar:
Begravd:
Avdelning N, nummer 670
Död:
Vilhelmina kyrkobokföringsdistrikt (kbfd).41. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 12 Jan 1981
Noteringar:
Begravd:
Nummer 4295442. LARSSON, SVEN Anton (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Noteringar:
Begravd:
Nummer 206ASVEN gift STRÖMQVIST GIFT LARSSON, MIMMI Kristina den 16 Dec 1945 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). MIMMI (dotter till JÖNSSON STRÖMQVIST, Anders och BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina) föddes den 31 Jan 1916 i Roknäs, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 4 Mar 1916 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 16 Aug 2021 i Vilhelmina, Vilhelmina distrikt, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Jun 2022 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
43. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina (28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 19 Nov 1983
Noteringar:
Begravd:
Avdelning N, nummer 924
Generation: 12
44. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 13 Nov 1966
Noteringar:
Begravd:
Nummer 885A45. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 24 Apr 1971
Noteringar:
Begravd:
Avdelning 1, nummer 100846. ANDERSSON, ANDERS Daniel (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Kvarter A, nummer 292ANDERS gift BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina den 29 Aug 1925 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ESTER (dotter till BLOM, Jöns Nikolaus och HENRIKSDOTTER HENRIKSSON, BRITA Lovisa) föddes den 7 Feb 1887 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1887 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Aug 1960 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Aug 1960 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 60. ANDERSSON, ISAK Brynolf föddes den 11 Sep 1926 i Rörström, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 30 Dec 1926 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Apr 2002 i Rörström 643, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 10 Maj 2002 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
47. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 2 Mar 1934, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Avdelning D, nummer 1248. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 21 Nov 1963
Noteringar:
Begravd:
Avdelning 1, kvarter 3, nummer 92449. ANDERSSON, Jakob Henry (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 28 Dec 1935, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Avdelning G, nummer 4350. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Frånskild: 10 Mar 1975, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Avdelning D, nummer 16551. ANDERSSON, Anna Ottilia (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd . Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 2 Maj 1996, Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB)
52. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd . Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 28 Mar 1974
53. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria (29.Katarina11, 26.Erika10, 22.GUSTAF9, 17.HÅKAN8, 13.LISA7, 9.HÅKAN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 1 Aug 2002
Noteringar:
Begravd:
Avdelning E, nummer 83A54. Levande (34.KNUT11, 27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
55. Levande (34.KNUT11, 27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) Familj/Make/Maka: Levande. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 63. Levande
Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
56. Levande (34.KNUT11, 27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
57. Levande (34.KNUT11, 27.Adolf10, 23.Inga9, 19.MAGDALENA8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
58. Levande (42.SVEN11, 28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) Levande gift PONZIO, GIORGIO den 20 Jul 1974 i Plats okänd , och skildes den 18 Feb 2004 i Malmö (M). GIORGIO föddes den 26 Mar 1941 i Savona, Italien; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 8 Apr 2017 i Italien; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
59. Levande (42.SVEN11, 28.Christina10, 24.JONAS9, 20.Gertrud8, 14.INGRID7, 10.CARIN6, 6.HÅKAN5, 4.BARBRO4, 3.KARIN3, 2.MÅRTEN2, 1.JOEN1) Levande gift SIKSTRÖM, BARBRO Margareta Okänt i Plats okänd . BARBRO föddes den 4 Dec 1943 i Nederkalix församling, Kalix (BD); döptes Okänt i Nederkalix församling, Kalix (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn: