PERSDOTTER, CARIN
Okänt - Okänt1. PERSDOTTER, CARIN föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. CARIN gift JONSSON, PER Okänt i Plats okänd . PER föddes cirka 1590 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, KERSTIN föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. PERSDOTTER, KERSTIN (1.CARIN1) föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. KERSTIN gift DANIELSSON, ANDERS Okänt i Plats okänd . ANDERS föddes cirka 1630 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ANDERSSON KAXE, PER föddes ber 1661 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Mar 1709 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 3
3. ANDERSSON KAXE, PER (2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes ber 1661 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Mar 1709 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). PER gift ANDERSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till MÅRTENSSON, ANDERS och OLOFSDOTTER, GUNILLA) föddes cirka 1661 i Ön, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. PERSDOTTER, KERSTIN föddes ber 1693 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Dec 1773 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z).
- 5. PERSSON, ANDERS föddes cirka 1695 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. PERSSON SUNDBERG, OLOF föddes den 2 Jun 1699 i Ön, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 4 Jun 1699 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 8 Apr 1754 i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Apr 1754 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 4
4. PERSDOTTER, KERSTIN (3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes ber 1693 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Dec 1773 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). 5. PERSSON, ANDERS (3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes cirka 1695 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. PERSSON SUNDBERG, OLOF (3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 2 Jun 1699 i Ön, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 4 Jun 1699 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 8 Apr 1754 i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Apr 1754 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). OLOF gift ERIKSDOTTER, CARIN 1723 i Ströms församling, Strömsund (Z). CARIN (dotter till PERSSON, ERIK och PERSDOTTER, SEBORG) föddes den 7 Jan 1700 i Ön, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Jan 1700 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Maj 1770 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. OLOFSSON SUNDSTRÖM, ERIK föddes den 29 Jul 1726 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 31 Jul 1726 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. OLOFSDOTTER, SARA föddes den 1 Sep 1728 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1728 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. OLOFSDOTTER, CARIN föddes den 14 Feb 1738 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Feb 1738 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 5
7. OLOFSSON SUNDSTRÖM, ERIK (6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 29 Jul 1726 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 31 Jul 1726 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. ERIK gift LARSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till JOHANSSON, LARS och INGELSDOTTER, KERSTIN) föddes Okänt i Tåsjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 23 Feb 1729 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Feb 1784 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Mar 1784 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. ERIKSDOTTER, CARIN föddes den 12 Okt 1764 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 21 Okt 1764 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. ERIKSDOTTER, KERSTIN föddes den 10 Jun 1767 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 26 Jun 1767 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. ERIKSSON, LARS föddes ber 1770 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 20 Dec 1809 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Dec 1809 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
8. OLOFSDOTTER, SARA (6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 1 Sep 1728 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1728 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. OLOFSDOTTER, CARIN (6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 14 Feb 1738 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Feb 1738 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 6
10. ERIKSDOTTER, CARIN (7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 12 Okt 1764 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 21 Okt 1764 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. ERIKSDOTTER, KERSTIN (7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 10 Jun 1767 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 26 Jun 1767 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 12. ERIKSSON, LARS (7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes ber 1770 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 20 Dec 1809 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Dec 1809 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). LARS gift ISRAELSDOTTER, HELENA den 21 Okt 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC). HELENA (dotter till SAMUELSSON ROSENBLAD, ISRAEL och MATSDOTTER, ANNA) föddes 1776 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Jan 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Feb 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. LARSDOTTER, ANNA föddes den 24 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 28 Apr 1883 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Maj 1883 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 7
13. LARSDOTTER, ANNA (12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 24 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 28 Apr 1883 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Maj 1883 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANNA gift ELIASSON, NILS den 26 Dec 1819 i Dorotea församling, Dorotea (AC). NILS (son till JOHANSSON, ELIAS och ELIASDOTTER, MÄRTA) föddes den 15 Jun 1796 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Jun 1796 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 30 Nov 1824 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. NILSDOTTER, Marta Cajsa föddes den 25 Jan 1820 i Långsele 2, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Feb 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 17 Aug 1907 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Sep 1907 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 15. NILSDOTTER, Helena Johanna föddes den 16 Feb 1823 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Feb 1823 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Apr 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 28 Apr 1839 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 16. NILSDOTTER, Anna Lisa föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 31 Aug 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 17. NILSDOTTER, Sara Brita föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 14 Okt 1859 i Tåsjö by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Nov 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
ANNA gift HANSSON, ERIK den 2 Apr 1826 i Dorotea församling, Dorotea (AC). ERIK föddes den 7 Feb 1802 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 14 Feb 1802 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 14 Nov 1843 i Tåsjö by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Nov 1843 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. ERIKSSON MOLANDER, HANS föddes den 4 Okt 1827 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Okt 1827 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Feb 1914 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Mar 1914 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 19. ERSSON HALIN, Jakob Daniel föddes den 27 Jun 1830 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Jun 1830 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 20. ERSSON STRÖMGREN, Erik Petter föddes den 22 Dec 1833 i Tåsjö 2, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Dec 1833 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 21. ERIKSDOTTER, Lisa Erika föddes den 4 Mar 1836 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Mar 1836 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Nov 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd.
- 22. ERSSON WESTERLUND, ANDREAS/ANDERS föddes den 6 Feb 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Feb 1839 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Mar 1910 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Mar 1910 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 23. ERSSON PALMQVIST, Lars Johan föddes den 19 Mar 1843 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Mar 1843 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Nov 1912 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 22 Dec 1912 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
ANNA gift ANDERSSON, ANDERS den 13 Feb 1854 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ANDERS föddes den 17 Okt 1818 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Okt 1818 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 8
14. NILSDOTTER, Marta Cajsa (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 25 Jan 1820 i Långsele 2, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Feb 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 17 Aug 1907 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Sep 1907 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Marta gift OLOFSSON, LARS den 12 Apr 1840 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). LARS (son till ZACKRISSON, OLOF och LARSDOTTER, GÖLIN) föddes den 27 Jun 1809 i Ringvattnet, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 2 Jul 1809 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 22 Jun 1898 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 10 Jul 1898 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. LARSDOTTER, Julia Erika föddes den 11 Apr 1842 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Apr 1842 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Apr 1890 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Apr 1890 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 25. LARSSON, OLOF föddes den 7 Jan 1846 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Jan 1846 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 4 Sep 1931 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Sep 1931 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 26. LARSSON, Nils Eric föddes den 12 Feb 1849 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Feb 1849 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 27. LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA föddes den 11 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 16 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 5 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 28. LARSSON, Lars Johan föddes den 15 Maj 1856 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Maj 1856 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 29. LARSSON, JÖNS föddes den 9 Aug 1861 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 11 Aug 1861 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Nov 1947 i Tåsjö 1:90, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 16 Nov 1947 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
15. NILSDOTTER, Helena Johanna (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 16 Feb 1823 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Feb 1823 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Apr 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 28 Apr 1839 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 16. NILSDOTTER, Anna Lisa (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 31 Aug 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 17. NILSDOTTER, Sara Brita (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 14 Okt 1859 i Tåsjö by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Nov 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 18. ERIKSSON MOLANDER, HANS (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 4 Okt 1827 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Okt 1827 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Feb 1914 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Mar 1914 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 19. ERSSON HALIN, Jakob Daniel (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 27 Jun 1830 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Jun 1830 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 20. ERSSON STRÖMGREN, Erik Petter (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 22 Dec 1833 i Tåsjö 2, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Dec 1833 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 21. ERIKSDOTTER, Lisa Erika (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 4 Mar 1836 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Mar 1836 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Nov 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd. 22. ERSSON WESTERLUND, ANDREAS/ANDERS (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 6 Feb 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Feb 1839 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Mar 1910 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Mar 1910 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 23. ERSSON PALMQVIST, Lars Johan (13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 19 Mar 1843 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Mar 1843 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Nov 1912 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 22 Dec 1912 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 9
24. LARSDOTTER, Julia Erika (14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 11 Apr 1842 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Apr 1842 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Apr 1890 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Apr 1890 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 25. LARSSON, OLOF (14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 7 Jan 1846 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Jan 1846 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 4 Sep 1931 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Sep 1931 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 26. LARSSON, Nils Eric (14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 12 Feb 1849 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Feb 1849 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 27. LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA (14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 11 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 16 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 5 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANNA gift STRÖMSTEDT, Jonas Erik den 16 Okt 1873 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Jonas (son till ANDERSSON STRÖMSTEDT, HANS och LARSDOTTER, JULIANA) föddes den 3 Okt 1848 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Okt 1848 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 22 Okt 1887 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Nov 1887 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. STRÖMSTEDT, Märta Katarina föddes den 8 Nov 1877 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 9 Nov 1877 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Sep 1939 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Okt 1939 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 31. STRÖMSTEDT, HANS föddes den 3 Dec 1880 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Dec 1880 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 32. STRÖMSTEDT, LARS föddes den 27 Apr 1884 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 4 Maj 1884 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 25 Okt 1941 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Nov 1941 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 33. STRÖMSTEDT, NILS Erik föddes den 27 Sep 1886 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Okt 1886 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1954 i Granberget 1:3, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 21 Nov 1954 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
ANNA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. STRÖMSTEDT, Jonas HELMER föddes den 12 Jul 1891 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Jul 1891 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 7 Mar 1948 i Sundsvalls Gustav Adolfs församling, Sundsvall (Y); begravdes i Sundsvalls Gustav Adolfs kyrkogård, Sundsvall (Y).
ANNA gift SANDGREN, Per Josef Okänt i Plats okänd . Per föddes den 22 Dec 1855 i Sandsjö, Los församling, Ljusdal (X); döptes den 2 Jan 1856 i Los församling, Ljusdal (X); dog den 15 Apr 1939 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 30 Apr 1939 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. SANDGREN, PER Johan föddes den 27 Jun 1895 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Jul 1895 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 25 Jan 1977 i Aldernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd.
28. LARSSON, Lars Johan (14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 15 Maj 1856 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Maj 1856 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 29. LARSSON, JÖNS (14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 9 Aug 1861 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 11 Aug 1861 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Nov 1947 i Tåsjö 1:90, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 16 Nov 1947 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). JÖNS gift JOHANSSON GIFT LARSSON, Hilma Linnéa den 6 Apr 1930 i Tåsjö församling, Strömsund (Z), och skildes den 23 Sep 1930 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Hilma föddes den 13 Maj 1906 i Öjebyn, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 14 Maj 1906 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 27 Feb 2001 i Öjebyn, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); begravdes den 8 Mar 2001 i Öjebyns nya kyrkogård, Piteå (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 10
30. STRÖMSTEDT, Märta Katarina (27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 8 Nov 1877 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 9 Nov 1877 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Sep 1939 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Okt 1939 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 31. STRÖMSTEDT, HANS (27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 3 Dec 1880 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Dec 1880 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 32. STRÖMSTEDT, LARS (27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 27 Apr 1884 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 4 Maj 1884 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 25 Okt 1941 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Nov 1941 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 33. STRÖMSTEDT, NILS Erik (27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 27 Sep 1886 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Okt 1886 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1954 i Granberget 1:3, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 21 Nov 1954 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). NILS gift MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE den 21 Nov 1915 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Signe (dotter till ERIKSSON, MATTIAS och OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda) föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD).
- 37. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 38. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 39. STRÖMSTEDT, PER Östen föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y).
34. STRÖMSTEDT, Jonas HELMER (27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 12 Jul 1891 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Jul 1891 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 7 Mar 1948 i Sundsvalls Gustav Adolfs församling, Sundsvall (Y); begravdes i Sundsvalls Gustav Adolfs kyrkogård, Sundsvall (Y). 35. SANDGREN, PER Johan (27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 27 Jun 1895 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Jul 1895 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 25 Jan 1977 i Aldernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd.
Generation: 11
36. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK (33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD). Jonas gift LINDBERG GIFT STRÖMSTEDT, INA Helga Johanna den 22 Jun 1942 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD). INA (dotter till LINDBERG, FREDRIK August och NYSTRÖM GIFT LINDBERG, HILDUR Erika) föddes den 10 Okt 1919 i Strittjomvare, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 16 Okt 1919 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 24 Okt 1962 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); begravdes den 11 Nov 1962 i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 40. STRÖMSTEDT GIFT ERIKSSON, CLARY Marianne föddes den 11 Aug 1945 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes Okänt i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 1 Dec 2018 i Graningenbruk 392, Graninge distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 20 Dec 2018 i Graninge kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 41. STRÖMSTEDT, ÅKE Herbert Gotthard föddes den 27 Okt 1946 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 29 Okt 1946 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 14 Nov 2023 i Helgum, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes i Plats okänd .
37. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer (33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 38. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel (33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 39. STRÖMSTEDT, PER Östen (33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y). PER gift HÄLLSTRÖM GIFT STRÖMSTEDT, Ingrid GUNVOR den 3 Jul 1954 i Plats okänd . Ingrid föddes den 5 Apr 1928 i Skänknäsberget, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 27 Maj 1928 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Jun 2017 i Rådomsgården, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 15 Sep 2017 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 12
40. STRÖMSTEDT GIFT ERIKSSON, CLARY Marianne (36.Jonas11, 33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 11 Aug 1945 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes Okänt i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 1 Dec 2018 i Graningenbruk 392, Graninge distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 20 Dec 2018 i Graninge kyrkogård, Sollefteå (Y). CLARY gift ERIKSSON, JAN-ERIK Harald den 30 Apr 1969 i Plats okänd . JAN-ERIK föddes den 3 Sep 1945 i Alanäs församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Alanäs församling, Strömsund (Z); dog den 21 Jan 2020 i Graninge distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 21 Feb 2020 i Graninge kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
41. STRÖMSTEDT, ÅKE Herbert Gotthard (36.Jonas11, 33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) föddes den 27 Okt 1946 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 29 Okt 1946 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 14 Nov 2023 i Helgum, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes i Plats okänd . Familj/Make/Maka: Levande. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
42. Levande (39.PER11, 33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
43. Levande (39.PER11, 33.NILS10, 27.ANNA9, 14.Marta8, 13.ANNA7, 12.LARS6, 7.ERIK5, 6.OLOF4, 3.PER3, 2.KERSTIN2, 1.CARIN1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn: