OKÄNT, Okänt
1. OKÄNT, Okänt Okänt gift OLOFSSON, HANS Okänt i Plats okänd . HANS (son till OLOFSSON, OLOF och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1540 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1602 i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. HANSDOTTER, MÄRTA föddes cirka 1575 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. HANSDOTTER, MÄRTA (1.Okänt1) föddes cirka 1575 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. MÄRTA gift NILSSON, PER Okänt i Plats okänd . PER (son till ERIKSSON, NILS och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1571 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. PERSSON, HÅKAN föddes cirka 1608 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. PERSSON, HANS föddes cirka 1610 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 8 Jan 1691 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 3
3. PERSSON, HÅKAN (2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes cirka 1608 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . HÅKAN gift ANDERSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till ÖSTENSSON, ANDERS och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1606 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1696 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. HÅKANSSON, PEDER föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
4. PERSSON, HANS (2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes cirka 1610 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 8 Jan 1691 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). HANS gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. HANSDOTTER, MÄRETA föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
HANS gift PERSDOTTER, CARIN Okänt i Plats okänd . CARIN föddes ber 1636 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1718 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. HANSSON, NILS föddes ber 1660 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Dec 1743 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 21 Dec 1743 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 4
5. HÅKANSSON, PEDER (3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . PEDER gift PERSDOTTER, MÄRETA Okänt i Plats okänd . MÄRETA (dotter till LARSSON, PER och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 24 Sep 1691 i Vallen, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. PERSDOTTER, KARIN föddes ber 1670 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 5 Jan 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Jan 1735 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
6. HANSDOTTER, MÄRETA (4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. MÄRETA gift JONSSON, OLOF Okänt i Plats okänd . OLOF (son till GUDMUNDSSON, JON och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1642 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Mar 1712 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. OLOFSSON, SVEN föddes ber 1670 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 21 Mar 1740 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Mar 1740 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 10. OLOFSDOTTER, CARIN föddes ber 1671 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Maj 1745 i Skalmsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 19 Maj 1745 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
7. HANSSON, NILS (4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes ber 1660 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Dec 1743 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 21 Dec 1743 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). NILS gift ANDERSDOTTER, GÖLIN Okänt i Plats okänd . GÖLIN (dotter till PERSSON, ANDERS och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1651 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Okt 1732 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 5 Nov 1732 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. NILSDOTTER, INGEBORG föddes den 31 Aug 1691 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Maj 1769 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 7 Maj 1769 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 5
8. PERSDOTTER, KARIN (5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes ber 1670 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 5 Jan 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Jan 1735 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). KARIN gift CHRISTOFFERSSON, OLOF cirka 1690 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). OLOF (son till OLOFSSON, CHRISTOFFER och PERSDOTTER, ANNA) föddes cirka 1671 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. OLOFSSON RUTBLAD, CHRISTOFFER föddes den 14 Nov 1698 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 13 Maj 1775 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 21 Maj 1775 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
9. OLOFSSON, SVEN (6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes ber 1670 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 21 Mar 1740 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Mar 1740 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). SVEN gift OLOFSDOTTER, BRITA Okänt i Plats okänd . BRITA (dotter till SALOMONSSON, OLOF och NILSDOTTER, BRITA) föddes ber 1671 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 24 Mar 1740 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Mar 1740 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. SVENSDOTTER, BRITA föddes den 22 Dec 1704 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Maj 1786 i Ödsbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 5 Jun 1786 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
10. OLOFSDOTTER, CARIN (6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes ber 1671 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Maj 1745 i Skalmsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 19 Maj 1745 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). CARIN gift HÅKANSSON, JON cirka 1693 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). JON (son till OLOFSSON, HÅKAN och OLOFSDOTTER, MARGARETA) föddes ber 1672 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 3 Apr 1743 i Skalmsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. JONSDOTTER, MÄRTA föddes den 17 Jan 1702 i Mellansel, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Jan 1790 i Galasjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 24 Jan 1790 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
11. NILSDOTTER, INGEBORG (7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 31 Aug 1691 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Maj 1769 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 7 Maj 1769 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). INGEBORG gift PERSSON LUTH, DANIEL cirka 1713 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). DANIEL (son till DANIELSSON, PER och NILSDOTTER, MÄRET) föddes ber 1684 i Gafsele, Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 9 Jul 1735 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. DANIELSSON BJÖRK, NICOLAUS/NILS föddes den 10 Jun 1718 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 15 Jun 1718 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 6
12. OLOFSSON RUTBLAD, CHRISTOFFER (8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 14 Nov 1698 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 13 Maj 1775 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 21 Maj 1775 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). CHRISTOFFER gift SALOMONSDOTTER, KERSTIN den 28 Dec 1722 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). KERSTIN (dotter till JONSSON, SALOMON och JONSDOTTER, KERSTIN) föddes den 27 Sep 1694 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 20 Jan 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA föddes den 29 Apr 1734 i Risbäck, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Maj 1734 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 10 Sep 1804 i Älgsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Sep 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
13. SVENSDOTTER, BRITA (9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 22 Dec 1704 i Söderflärke, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Maj 1786 i Ödsbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 5 Jun 1786 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). BRITA gift SVENSSON, SVEN den 28 Dec 1726 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). SVEN (son till JAKOBSSON, SVEN och JONSDOTTER, INGEBORG) föddes den 12 Dec 1703 i Ödsbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 8 Jun 1760 i Ödsbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 24 Jun 1760 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. SVENSDOTTER, INGEBORG föddes den 24 Mar 1730 i Österfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 26 Mar 1730 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Apr 1788 i Kläppsjö, Anundsjö församling, Sollefteå (Y); begravdes den 27 Apr 1788 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
14. JONSDOTTER, MÄRTA (10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 17 Jan 1702 i Mellansel, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Jan 1790 i Galasjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 24 Jan 1790 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). MÄRTA gift PERSSON, JON den 2 Jan 1726 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). JON (son till SVENSSON, PER och JONSDOTTER, CATHARINA) föddes den 5 Mar 1706 i Galasjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Okt 1754 i Galasjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 20 Okt 1754 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. JONSSON, OLOF föddes 1725 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 8 Mar 1805 i Galasjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 17 Mar 1805 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
15. DANIELSSON BJÖRK, NICOLAUS/NILS (11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 10 Jun 1718 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 15 Jun 1718 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. NICOLAUS/NILS gift CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA den 27 Dec 1739 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ANNA (dotter till CHRISTOFFERSSON, CHRISTOFFER och OLOFSDOTTER, ANNA) föddes den 30 Aug 1714 i Myckelgensjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 3 Sep 1714 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 3 Okt 1786 i Gulsele, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. NILSDOTTER, ANNA föddes den 11 Nov 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 13 Nov 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Maj 1824 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 7
16. CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA (12.CHRISTOFFER6, 8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 29 Apr 1734 i Risbäck, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Maj 1734 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 10 Sep 1804 i Älgsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Sep 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). ANNA gift PERSSON, SALOMON den 31 Dec 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). SALOMON (son till HANSSON, PER och SALOMONSDOTTER, SEGRI) föddes den 7 Jun 1732 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 9 Jun 1732 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 12 Nov 1802 i Älgsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 21 Nov 1802 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. SALOMONSSON, PEDER föddes den 19 Jan 1760 i Nordsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 20 Jan 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
17. SVENSDOTTER, INGEBORG (13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Mar 1730 i Österfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 26 Mar 1730 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Apr 1788 i Kläppsjö, Anundsjö församling, Sollefteå (Y); begravdes den 27 Apr 1788 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). INGEBORG gift JONSSON, JAKOB den 3 Jan 1753 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). JAKOB (son till PERSSON, JON och JAKOBSDOTTER, MARGARETA) föddes 1729 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 27 Mar 1815 i Kläppsjö, Anundsjö församling, Sollefteå (Y); begravdes den 2 Apr 1815 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. JAKOBSDOTTER, BRITA föddes den 22 Mar 1756 i Kläppsjö, Anundsjö församling, Sollefteå (Y); döptes den 25 Mar 1756 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 9 Nov 1834 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 23 Nov 1834 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
18. JONSSON, OLOF (14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes 1725 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 8 Mar 1805 i Galasjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 17 Mar 1805 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). OLOF gift MATSDOTTER, CARIN Okänt i Plats okänd . CARIN (dotter till CLEMENTSSON, MATS och JOHANSDOTTER, ANNIKA) föddes den 2 Maj 1731 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Jun 1813 i Anundsjö fattigstuga, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 24 Jun 1813 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. OLOFSSON, JONAS föddes den 15 Feb 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Feb 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 5 Mar 1850 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Mar 1850 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
19. NILSDOTTER, ANNA (15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Nov 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 13 Nov 1743 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Maj 1824 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC). ANNA gift LARSSON, LARS 1769 i Åsele församling, Åsele (AC). LARS (son till WARNIKSSON RISBERG, LARS och JONSDOTTER, BRITA) föddes den 2 Feb 1741 i Rissjölandet, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 2 Feb 1741 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Nov 1828 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Nov 1828 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. LARSSON, LARS föddes 1778 i Dalasjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 1 Okt 1840 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Nov 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 8
20. SALOMONSSON, PEDER (16.ANNA7, 12.CHRISTOFFER6, 8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 19 Jan 1760 i Nordsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 20 Jan 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). PEDER gift ADAMSDOTTER, INGRID Okänt i Plats okänd . INGRID (dotter till HANSSON, ADAM och HÅKANSDOTTER, CARIN) föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jun 1840 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Jun 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. PERSDOTTER, CATHARINA föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
21. JAKOBSDOTTER, BRITA (17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 22 Mar 1756 i Kläppsjö, Anundsjö församling, Sollefteå (Y); döptes den 25 Mar 1756 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 9 Nov 1834 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 23 Nov 1834 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). BRITA gift PERSSON, ANDERS den 1 Jan 1785 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ANDERS (son till ANDERSSON NORSTRÖM, PER och CHRISTOFFERSDOTTER, SIGRID) föddes den 7 Aug 1762 i Brattsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 8 Aug 1762 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 7 Okt 1829 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 23 Nov 1829 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. ANDERSSON, JAKOB föddes den 13 Maj 1789 i Ön, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Maj 1789 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 30 Dec 1880 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
22. OLOFSSON, JONAS (18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Feb 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Feb 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 5 Mar 1850 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Mar 1850 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). JONAS gift MÅRTENSDOTTER, CHRISTINA 1786 i Plats okänd . CHRISTINA (dotter till MÅRTENSSON, MÅRTEN och HENRIKSDOTTER, MÄRETA) föddes ber 1766 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Jan 1841 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Feb 1841 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. JONSDOTTER, MÄRET föddes den 30 Mar 1788 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1788 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Apr 1867 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Apr 1867 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 27. JONSDOTTER, ANNA föddes den 23 Feb 1793 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1793 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 27 Nov 1876 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Dec 1876 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
23. LARSSON, LARS (19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes 1778 i Dalasjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 1 Okt 1840 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Nov 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). LARS gift JONSDOTTER, Sara Magreta den 30 Sep 1804 i Lycksele församling, Lycksele (AC). Sara (dotter till JONSSON, JON och NILSDOTTER, MARGRETA) föddes den 12 Sep 1784 i Karlvträsk, Burträsks församling, Skellefteå (AC); döptes den 15 Sep 1784 i Burträsks församling, Skellefteå (AC); dog den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Dec 1815 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. LARSDOTTER, Anna Margareta föddes den 20 Okt 1805 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Okt 1805 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Jan 1866 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Feb 1866 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 29. LARSDOTTER, Brita Catharina föddes den 27 Maj 1807 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Jun 1807 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Feb 1892 i Grundsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Feb 1892 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 30. LARSDOTTER, Eva Christina föddes den 28 Sep 1808 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 2 Okt 1808 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Maj 1885 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Jun 1885 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 31. LARSDOTTER, Sara Sofia föddes den 23 Jun 1810 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Jun 1810 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 10 Jan 1895 i Grundsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Feb 1895 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 32. LARSSON, LARS föddes den 11 Jun 1812 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Jun 1812 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Okt 1877 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Nov 1877 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 33. LARSDOTTER, Märta Magdalena föddes den 20 Jan 1814 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Feb 1814 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 30 Apr 1887 i Lövliden, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Maj 1887 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 34. LARSSON, JONAS föddes den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Dec 1815 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Dec 1815 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 35. LARSSON, Nils Johan föddes den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Dec 1815 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Dec 1815 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC).
LARS gift MATTSDOTTER, APPOLLONIA den 23 Jun 1816 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). APPOLLONIA (dotter till MATSSON, MATS och NILSDOTTER, ELLA) föddes den 5 Jun 1787 i Laxbäcken 2, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 10 Jun 1787 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 30 Sep 1867 i Nordansjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Okt 1867 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. LARSDOTTER, ELISABETH föddes den 2 Feb 1817 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Feb 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 37. LARSSON, MATHIAS föddes den 16 Mar 1818 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Mar 1818 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Jul 1877 i Bäsksele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Aug 1877 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 38. LARSSON, Nils Johan föddes den 21 Jul 1821 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jul 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Apr 1899 i Nordansjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Jul 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 39. LARSSON, ERIK föddes den 14 Feb 1823 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Feb 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Nov 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1901 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 40. LARSDOTTER, Ingeborg Christina föddes den 5 Jan 1825 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 9 Jan 1825 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Jan 1882 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 5 Feb 1882 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 41. LARSDOTTER, Gertrud Margareta föddes den 5 Jan 1825 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 9 Jan 1825 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1882 i Siksjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Sep 1882 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 9
24. PERSDOTTER, CATHARINA (20.PEDER8, 16.ANNA7, 12.CHRISTOFFER6, 8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). CATHARINA gift IVARSSON, HÅKAN den 21 Apr 1811 i Åsele församling, Åsele (AC). HÅKAN (son till ANDERSSON, IVAR och HÅKANSDOTTER, LISA) föddes 1784 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Aug 1878 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Sep 1878 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. HÅKANSSON, GUSTAF föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
25. ANDERSSON, JAKOB (21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 13 Maj 1789 i Ön, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Maj 1789 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 30 Dec 1880 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). JAKOB gift ISRAELSDOTTER, HELENA den 1 Mar 1812 i Dorotea församling, Dorotea (AC). HELENA (dotter till SAMUELSSON ROSENBLAD, ISRAEL och MATSDOTTER, ANNA) föddes 1776 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Jan 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Feb 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. JAKOBSSON, ANDERS föddes den 15 Apr 1813 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 18 Apr 1813 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Okt 1903 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Nov 1903 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 44. JAKOBSDOTTER, BRITA föddes den 2 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Apr 1816 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Apr 1816 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 45. JAKOBSSON, JAKOB föddes den 4 Jul 1818 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 5 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Jan 1869 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 31 Jan 1869 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 46. JAKOBSDOTTER, Sara Brita föddes den 17 Jan 1821 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Jan 1821 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Feb 1859 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Mar 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
26. JONSDOTTER, MÄRET (22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 30 Mar 1788 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1788 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Apr 1867 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Apr 1867 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). MÄRET gift JACOBSSON, PER 1808 i Plats okänd . PER (son till PERSSON, JACOB och NILSDOTTER, MALIN) föddes 1773 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 28 Jan 1853 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Feb 1853 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 47. PERSSON, JACOB föddes den 12 Sep 1808 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Sep 1808 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Aug 1875 i Marsvik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Sep 1875 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 48. PERSSON, JONAS föddes Okänt i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Feb 1810 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Apr 1863 i Lövstrand, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 28 Jun 1863 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 49. PERSSON, PETRUS föddes den 13 Aug 1812 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1812 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Apr 1880 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Maj 1880 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 50. PERSDOTTER, CHRISTINA föddes 1814 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 25 Sep 1896 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 11 Okt 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 51. PERSSON HOLM, DANIEL föddes den 3 Jan 1817 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Jan 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Feb 1888 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Feb 1888 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 52. PERSDOTTER, Inga Magdalena föddes den 17 Jan 1819 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Jan 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Sep 1898 i Malgovik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Okt 1898 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 53. PERSSON FIGARO, MÅRTEN föddes den 11 Maj 1821 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Maj 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 10 Mar 1904 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Apr 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 54. PERSDOTTER, ERICA föddes den 30 Maj 1824 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 30 Maj 1824 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 31 Dec 1892 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 23 Jan 1893 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 55. PERSSON HOLM, Nils Erik föddes den 29 Mar 1826 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1826 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Dec 1881 i Heligfjäll, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Dec 1881 i Plats okänd .
- 56. PERSSON LUNDHOLM, OLOF föddes den 11 Jun 1828 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jun 1828 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1891 i Skog, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Aug 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 57. PERSDOTTER GIFT OLOFSSON, Eva Catharina föddes den 11 Nov 1831 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Nov 1831 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 23 Mar 1915 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Apr 1915 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
27. JONSDOTTER, ANNA (22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 23 Feb 1793 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1793 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 27 Nov 1876 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Dec 1876 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). ANNA gift JONSSON, JOHANNES/JOHAN den 2 Feb 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). JOHANNES/JOHAN (son till JONSSON, JON och PERSDOTTER, KRISTINA) föddes den 4 Maj 1793 i Siksjönäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Maj 1793 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 30 Okt 1869 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Nov 1869 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 58. JOHANSDOTTER, CHRISTINA föddes den 28 Mar 1819 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Mar 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Okt 1896 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 59. JOHANSDOTTER, Anna Catharina föddes den 2 Jan 1821 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 3 Feb 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Aug 1899 i Latikberg 2, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 60. JOHANSSON, JONAS föddes den 15 Mar 1823 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Mar 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 26 Jun 1870 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Nov 1870 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 61. JOHANSDOTTER, Marta Sofia föddes den 30 Jul 1825 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Aug 1825 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 26 Apr 1902 i Prästbordet, Nätra församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 4 Maj 1902 i Plats okänd.
- 62. JOHANSSON, JOHAN föddes den 14 Sep 1827 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Sep 1827 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Nov 1831 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Dec 1831 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 63. JOHANSDOTTER, Gertrud Brita föddes den 4 Aug 1829 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 9 Aug 1829 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 8 Feb 1898 i Fredrikshall, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Feb 1898 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 64. JOHANSSON, MICHAEL föddes den 12 Jul 1832 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 22 Jul 1832 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1904 i Yttervik 1, Tärna församling, Storuman (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Plats okänd .
28. LARSDOTTER, Anna Margareta (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 20 Okt 1805 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Okt 1805 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Jan 1866 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Feb 1866 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 29. LARSDOTTER, Brita Catharina (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 27 Maj 1807 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Jun 1807 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Feb 1892 i Grundsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Feb 1892 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 30. LARSDOTTER, Eva Christina (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 28 Sep 1808 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 2 Okt 1808 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Maj 1885 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Jun 1885 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Eva gift JONSSON, THURE Okänt i Plats okänd . THURE (son till THURESSON, JON och NILSDOTTER, SARA) föddes den 2 Nov 1801 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Nov 1801 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Dec 1878 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 25 Dec 1878 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 65. THURESDOTTER, Inga Maglena föddes den 15 Mar 1830 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Mar 1830 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Dec 1890 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Dec 1890 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
31. LARSDOTTER, Sara Sofia (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 23 Jun 1810 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Jun 1810 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 10 Jan 1895 i Grundsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Feb 1895 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 32. LARSSON, LARS (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Jun 1812 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Jun 1812 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Okt 1877 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Nov 1877 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 33. LARSDOTTER, Märta Magdalena (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 20 Jan 1814 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Feb 1814 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 30 Apr 1887 i Lövliden, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Maj 1887 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 34. LARSSON, JONAS (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Dec 1815 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Dec 1815 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC). 35. LARSSON, Nils Johan (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 5 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Dec 1815 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Dec 1815 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Dec 1815 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC). 36. LARSDOTTER, ELISABETH (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 2 Feb 1817 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 5 Feb 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 37. LARSSON, MATHIAS (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 16 Mar 1818 i Dalasjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Mar 1818 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Jul 1877 i Bäsksele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Aug 1877 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 38. LARSSON, Nils Johan (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 21 Jul 1821 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jul 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Apr 1899 i Nordansjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Jul 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 39. LARSSON, ERIK (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 14 Feb 1823 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Feb 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Nov 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1901 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). ERIK gift JOHANSDOTTER, CHRISTINA den 6 Apr 1851 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). CHRISTINA (dotter till JONSSON, JOHANNES/JOHAN och JONSDOTTER, ANNA) föddes den 28 Mar 1819 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Mar 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Okt 1896 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 66. ERIKSSON, Lars Johan föddes den 11 Dec 1851 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 12 Dec 1851 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 21 Okt 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 5 Nov 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 67. ERIKSSON, ERIK föddes den 7 Maj 1854 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Maj 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Jan 1928 i Hällvattnet 1, Bodums församling, Strömsund (Z); begravdes den 4 Mar 1928 i Bodums kyrkogård, Strömsund (Z).
- 68. ERIKSDOTTER GIFT KRÅNGQVIST, Anna Matilda föddes den 24 Feb 1856 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Feb 1856 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Jan 1942 i Edsbacken, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 69. ERIKSSON, JONAS föddes den 4 Feb 1858 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Feb 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Jan 1866 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Jan 1866 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 70. ERIKSSON, MIKAEL föddes den 18 Aug 1860 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Aug 1860 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Mar 1939 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Mar 1939 i Plats okänd .
- 71. ERIKSSON, MATTIAS föddes den 15 Jul 1863 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 17 Jul 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1940 i Statsås 1, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1940 i Plats okänd .
40. LARSDOTTER, Ingeborg Christina (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 5 Jan 1825 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 9 Jan 1825 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Jan 1882 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 5 Feb 1882 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 41. LARSDOTTER, Gertrud Margareta (23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 5 Jan 1825 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 9 Jan 1825 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1882 i Siksjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Sep 1882 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 10
42. HÅKANSSON, GUSTAF (24.CATHARINA9, 20.PEDER8, 16.ANNA7, 12.CHRISTOFFER6, 8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). GUSTAF gift ADAMSDOTTER, Stina Erika den 26 Mar 1843 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Stina (dotter till ERIKSSON, ADAM och JONSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 26 Jul 1818 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 26 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Feb 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Mar 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 72. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
43. JAKOBSSON, ANDERS (25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Apr 1813 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 18 Apr 1813 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Okt 1903 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Nov 1903 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANDERS gift JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika den 3 Feb 1856 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Lisa (dotter till JÖNSSON, JÖNS och SVENSDOTTER, MAGDALENA) föddes den 17 Nov 1835 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Nov 1835 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 26 Maj 1917 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö församling, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 73. ANDERSSON, ISAK föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
44. JAKOBSDOTTER, BRITA (25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 2 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Apr 1816 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Apr 1816 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 45. JAKOBSSON, JAKOB (25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 4 Jul 1818 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 5 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Jan 1869 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 31 Jan 1869 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). JAKOB gift DANIELSDOTTER, CATHARINA den 18 Feb 1838 i Alanäs församling, Strömsund (Z). CATHARINA (dotter till DANIELSSON, DANIEL och ERIKSDOTTER, MÄRETA) föddes den 1 Feb 1813 i Siljeåsen, Alanäs församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Feb 1813 i Alanäs församling, Strömsund (Z); dog den 20 Sep 1879 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Okt 1879 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 74. JAKOBSSON LIND, DANIEL föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
46. JAKOBSDOTTER, Sara Brita (25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 17 Jan 1821 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Jan 1821 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Feb 1859 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Mar 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 47. PERSSON, JACOB (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Sep 1808 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Sep 1808 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Aug 1875 i Marsvik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Sep 1875 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 48. PERSSON, JONAS (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Feb 1810 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Apr 1863 i Lövstrand, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 28 Jun 1863 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 49. PERSSON, PETRUS (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 13 Aug 1812 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1812 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Apr 1880 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Maj 1880 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 50. PERSDOTTER, CHRISTINA (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes 1814 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 25 Sep 1896 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 11 Okt 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 51. PERSSON HOLM, DANIEL (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 3 Jan 1817 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Jan 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Feb 1888 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Feb 1888 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 52. PERSDOTTER, Inga Magdalena (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 17 Jan 1819 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Jan 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Sep 1898 i Malgovik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Okt 1898 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 53. PERSSON FIGARO, MÅRTEN (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Maj 1821 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Maj 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 10 Mar 1904 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Apr 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 54. PERSDOTTER, ERICA (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 30 Maj 1824 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 30 Maj 1824 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 31 Dec 1892 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 23 Jan 1893 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). 55. PERSSON HOLM, Nils Erik (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 29 Mar 1826 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1826 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Dec 1881 i Heligfjäll, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Dec 1881 i Plats okänd . 56. PERSSON LUNDHOLM, OLOF (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Jun 1828 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jun 1828 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1891 i Skog, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Aug 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 57. PERSDOTTER GIFT OLOFSSON, Eva Catharina (26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Nov 1831 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Nov 1831 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 23 Mar 1915 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Apr 1915 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Eva gift PERSSON, OLOF den 26 Dec 1852 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). OLOF föddes den 6 Apr 1823 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 12 Apr 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 27 Mar 1860 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Apr 1860 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 75. OLOFSSON, Per August föddes den 6 Mar 1853 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Mar 1853 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 76. OLOFSDOTTER, Sara Amalia föddes den 18 Apr 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Apr 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Jul 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 77. OLOFSDOTTER, Martha Christina föddes den 1 Jun 1855 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 3 Jun 1855 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Eva gift OLOFSSON, OLOF Efraim den 20 Apr 1862 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). OLOF (son till ANDERSSON, OLOF och NATANAELSDOTTER, Catharina Margareta) föddes den 10 Maj 1830 i Pauträsk, Stensele församling, Storuman (AC); döptes den 29 Maj 1830 i Stensele församling, Storuman (AC); dog den 10 Jul 1902 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Jul 1902 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 78. OLOFSDOTTER, Emma Olivia föddes den 3 Feb 1863 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Jul 1891 i Storholmen, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1891 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 79. OLOFSDOTTER, Cajsa Augusta föddes den 7 Sep 1864 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1864 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Aug 1865 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1865 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 80. OLOFSSON, Olof Axel föddes den 12 Sep 1866 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Sep 1866 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Jun 1958 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1958 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 81. OLOFSSON OLSSON, Johan Amandus föddes den 12 Feb 1869 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Feb 1869 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 2 Okt 1925 i Yttertavle, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); begravdes den 7 Okt 1925 i Plats okänd .
- 82. OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda föddes den 19 Apr 1871 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Apr 1871 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Dec 1950 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Plats okänd .
- 83. OLOFSDOTTER/OLSDOTTER GIFT OLOFSSON/OLSSON, Hilma Carolina föddes den 20 Maj 1873 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Maj 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1952 i Havsnäs 2:43, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Aug 1952 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 84. OLOFSSON, Oskar Alfrid/Alfred föddes den 2 Maj 1876 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Maj 1876 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Jul 1921 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Jul 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
58. JOHANSDOTTER, CHRISTINA (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 28 Mar 1819 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Mar 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Okt 1896 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). CHRISTINA gift LARSSON, ERIK den 6 Apr 1851 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). ERIK (son till LARSSON, LARS och MATTSDOTTER, APPOLLONIA) föddes den 14 Feb 1823 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Feb 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Nov 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1901 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 85. ERIKSSON, Lars Johan föddes den 11 Dec 1851 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 12 Dec 1851 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 21 Okt 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 5 Nov 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 86. ERIKSSON, ERIK föddes den 7 Maj 1854 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Maj 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Jan 1928 i Hällvattnet 1, Bodums församling, Strömsund (Z); begravdes den 4 Mar 1928 i Bodums kyrkogård, Strömsund (Z).
- 87. ERIKSDOTTER GIFT KRÅNGQVIST, Anna Matilda föddes den 24 Feb 1856 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Feb 1856 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Jan 1942 i Edsbacken, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 88. ERIKSSON, JONAS föddes den 4 Feb 1858 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Feb 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Jan 1866 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Jan 1866 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 89. ERIKSSON, MIKAEL föddes den 18 Aug 1860 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Aug 1860 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Mar 1939 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Mar 1939 i Plats okänd .
- 90. ERIKSSON, MATTIAS föddes den 15 Jul 1863 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 17 Jul 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1940 i Statsås 1, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1940 i Plats okänd .
59. JOHANSDOTTER, Anna Catharina (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 2 Jan 1821 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 3 Feb 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Aug 1899 i Latikberg 2, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 60. JOHANSSON, JONAS (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Mar 1823 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Mar 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 26 Jun 1870 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Nov 1870 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 61. JOHANSDOTTER, Marta Sofia (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 30 Jul 1825 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Aug 1825 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 26 Apr 1902 i Prästbordet, Nätra församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 4 Maj 1902 i Plats okänd. 62. JOHANSSON, JOHAN (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 14 Sep 1827 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Sep 1827 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Nov 1831 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Dec 1831 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 63. JOHANSDOTTER, Gertrud Brita (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 4 Aug 1829 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 9 Aug 1829 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 8 Feb 1898 i Fredrikshall, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Feb 1898 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 64. JOHANSSON, MICHAEL (27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jul 1832 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 22 Jul 1832 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1904 i Yttervik 1, Tärna församling, Storuman (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Plats okänd . 65. THURESDOTTER, Inga Maglena (30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Mar 1830 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Mar 1830 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Dec 1890 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Dec 1890 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Inga gift PERSSON, LARS den 16 Dec 1855 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). LARS (son till LARSSON, PER och HANSDOTTER, LISA) föddes den 24 Jul 1822 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Jul 1822 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Aug 1881 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Aug 1881 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 91. LARSSON, PER Johan föddes den 12 Jul 1858 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Jul 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Sep 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Okt 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
66. ERIKSSON, Lars Johan (39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Dec 1851 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 12 Dec 1851 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 21 Okt 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 5 Nov 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 67. ERIKSSON, ERIK (39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 7 Maj 1854 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Maj 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Jan 1928 i Hällvattnet 1, Bodums församling, Strömsund (Z); begravdes den 4 Mar 1928 i Bodums kyrkogård, Strömsund (Z). 68. ERIKSDOTTER GIFT KRÅNGQVIST, Anna Matilda (39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Feb 1856 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Feb 1856 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Jan 1942 i Edsbacken, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). 69. ERIKSSON, JONAS (39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 4 Feb 1858 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Feb 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Jan 1866 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Jan 1866 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 70. ERIKSSON, MIKAEL (39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 18 Aug 1860 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Aug 1860 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Mar 1939 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Mar 1939 i Plats okänd . 71. ERIKSSON, MATTIAS (39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Jul 1863 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 17 Jul 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1940 i Statsås 1, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1940 i Plats okänd . MATTIAS gift OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda den 30 Mar 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Eva (dotter till OLOFSSON, OLOF Efraim och PERSDOTTER GIFT OLOFSSON, Eva Catharina) föddes den 19 Apr 1871 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Apr 1871 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Dec 1950 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 92. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 93. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 94. MATTSSON, Olof HEMOR föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 95. MATTSSON, MIKAEL Amandus föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 96. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 97. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 98. ERIKSSON, HILDING Mattias föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 99. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB).
- 100. ERIKSSON, SIGURD Alexi föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C).
- 101. ERIKSSON, Elis ÖSTEN föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 102. ERIKSSON, PER Gottfrid föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd .
Generation: 11
72. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava (42.GUSTAF10, 24.CATHARINA9, 20.PEDER8, 16.ANNA7, 12.CHRISTOFFER6, 8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Erika gift JAKOBSSON LIND, DANIEL den 13 Apr 1869 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). DANIEL (son till JAKOBSSON, JAKOB och DANIELSDOTTER, CATHARINA) föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 103. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
73. ANDERSSON, ISAK (43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ISAK gift DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta den 26 Jul 1896 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Katarina (dotter till JAKOBSSON LIND, DANIEL och GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava) föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 104. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z).
- 105. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z).
- 106. ANDERSSON, ANDERS Daniel föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 107. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 108. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB).
- 109. ANDERSSON, Jakob Henry föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 110. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 111. ANDERSSON, Anna Ottilia föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd .
- 112. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd .
- 113. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB).
74. JAKOBSSON LIND, DANIEL (45.JAKOB10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). DANIEL gift GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava den 13 Apr 1869 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Erika (dotter till HÅKANSSON, GUSTAF och ADAMSDOTTER, Stina Erika) föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 103. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
75. OLOFSSON, Per August (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 6 Mar 1853 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Mar 1853 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 76. OLOFSDOTTER, Sara Amalia (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 18 Apr 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Apr 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Jul 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 77. OLOFSDOTTER, Martha Christina (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 1 Jun 1855 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 3 Jun 1855 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 78. OLOFSDOTTER, Emma Olivia (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 3 Feb 1863 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Jul 1891 i Storholmen, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1891 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 79. OLOFSDOTTER, Cajsa Augusta (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 7 Sep 1864 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1864 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Aug 1865 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1865 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 80. OLOFSSON, Olof Axel (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Sep 1866 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Sep 1866 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Jun 1958 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1958 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 81. OLOFSSON OLSSON, Johan Amandus (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Feb 1869 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Feb 1869 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 2 Okt 1925 i Yttertavle, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); begravdes den 7 Okt 1925 i Plats okänd . 82. OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 19 Apr 1871 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Apr 1871 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Dec 1950 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Plats okänd . Eva gift ERIKSSON, MATTIAS den 30 Mar 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). MATTIAS (son till LARSSON, ERIK och JOHANSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 15 Jul 1863 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 17 Jul 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1940 i Statsås 1, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1940 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 114. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 115. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 116. MATTSSON, Olof HEMOR föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 117. MATTSSON, MIKAEL Amandus föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 118. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 119. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 120. ERIKSSON, HILDING Mattias föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 121. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB).
- 122. ERIKSSON, SIGURD Alexi föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C).
- 123. ERIKSSON, Elis ÖSTEN föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 124. ERIKSSON, PER Gottfrid föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd .
83. OLOFSDOTTER/OLSDOTTER GIFT OLOFSSON/OLSSON, Hilma Carolina (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 20 Maj 1873 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Maj 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1952 i Havsnäs 2:43, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Aug 1952 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 84. OLOFSSON, Oskar Alfrid/Alfred (57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 2 Maj 1876 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Maj 1876 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Jul 1921 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Jul 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 85. ERIKSSON, Lars Johan (58.CHRISTINA10, 27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Dec 1851 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 12 Dec 1851 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 21 Okt 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 5 Nov 1899 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 86. ERIKSSON, ERIK (58.CHRISTINA10, 27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 7 Maj 1854 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Maj 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Jan 1928 i Hällvattnet 1, Bodums församling, Strömsund (Z); begravdes den 4 Mar 1928 i Bodums kyrkogård, Strömsund (Z). 87. ERIKSDOTTER GIFT KRÅNGQVIST, Anna Matilda (58.CHRISTINA10, 27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Feb 1856 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Feb 1856 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Jan 1942 i Edsbacken, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). 88. ERIKSSON, JONAS (58.CHRISTINA10, 27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 4 Feb 1858 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Feb 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Jan 1866 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Jan 1866 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 89. ERIKSSON, MIKAEL (58.CHRISTINA10, 27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 18 Aug 1860 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Aug 1860 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Mar 1939 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Mar 1939 i Plats okänd . 90. ERIKSSON, MATTIAS (58.CHRISTINA10, 27.ANNA9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Jul 1863 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 17 Jul 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1940 i Statsås 1, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1940 i Plats okänd . MATTIAS gift OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda den 30 Mar 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Eva (dotter till OLOFSSON, OLOF Efraim och PERSDOTTER GIFT OLOFSSON, Eva Catharina) föddes den 19 Apr 1871 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Apr 1871 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Dec 1950 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 114. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 115. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 116. MATTSSON, Olof HEMOR föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 117. MATTSSON, MIKAEL Amandus föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 118. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 119. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 120. ERIKSSON, HILDING Mattias föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 121. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB).
- 122. ERIKSSON, SIGURD Alexi föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C).
- 123. ERIKSSON, Elis ÖSTEN föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 124. ERIKSSON, PER Gottfrid föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd .
91. LARSSON, PER Johan (65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jul 1858 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Jul 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Sep 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Okt 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). PER gift JONSDOTTER, Christina Matilda den 13 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Christina (dotter till MIKAELSSON, JONAS Emanuel och THOMASDOTTER GIFT MIKAELSSON, Märta Magdalena) föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 125. PERSSON, Jonas Richard föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd .
- 126. PERSSON, Erhard Amandus föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 127. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd .
- 128. LARSSON, Karl Johan föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 129. LARSSON, August Emanuel föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 130. LARSSON, Erik Alfred föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 131. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 132. LARSSON, SVEN Anton föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 133. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
92. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 93. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Signe gift STRÖMSTEDT, NILS Erik den 21 Nov 1915 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). NILS (son till STRÖMSTEDT, Jonas Erik och LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA) föddes den 27 Sep 1886 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Okt 1886 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1954 i Granberget 1:3, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 21 Nov 1954 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 134. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD).
- 135. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 136. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 137. STRÖMSTEDT, PER Östen föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y).
94. MATTSSON, Olof HEMOR (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 95. MATTSSON, MIKAEL Amandus (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 96. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 97. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 98. ERIKSSON, HILDING Mattias (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 99. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB). 100. ERIKSSON, SIGURD Alexi (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C). 101. ERIKSSON, Elis ÖSTEN (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 102. ERIKSSON, PER Gottfrid (71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd .
Generation: 12
103. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta (72.Erika11, 42.GUSTAF10, 24.CATHARINA9, 20.PEDER8, 16.ANNA7, 12.CHRISTOFFER6, 8.KARIN5, 5.PEDER4, 3.HÅKAN3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Katarina gift ANDERSSON, ISAK den 26 Jul 1896 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ISAK (son till JAKOBSSON, ANDERS och JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika) föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 138. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z).
- 139. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z).
- 140. ANDERSSON, ANDERS Daniel föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 141. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 142. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB).
- 143. ANDERSSON, Jakob Henry föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 144. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 145. ANDERSSON, Anna Ottilia föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd .
- 146. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd .
- 147. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB).
104. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z). 105. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z). 106. ANDERSSON, ANDERS Daniel (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANDERS gift BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina den 29 Aug 1925 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ESTER (dotter till BLOM, Jöns Nikolaus och HENRIKSDOTTER HENRIKSSON, BRITA Lovisa) föddes den 7 Feb 1887 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1887 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Aug 1960 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Aug 1960 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 148. ANDERSSON, ISAK Brynolf föddes den 11 Sep 1926 i Rörström, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 30 Dec 1926 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Apr 2002 i Rörström 643, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 10 Maj 2002 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
107. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 108. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB). 109. ANDERSSON, Jakob Henry (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 110. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 111. ANDERSSON, Anna Ottilia (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd . 112. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd . 113. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria (73.ISAK11, 43.ANDERS10, 25.JAKOB9, 21.BRITA8, 17.INGEBORG7, 13.BRITA6, 9.SVEN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB). 114. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 115. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Signe gift STRÖMSTEDT, NILS Erik den 21 Nov 1915 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). NILS (son till STRÖMSTEDT, Jonas Erik och LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA) föddes den 27 Sep 1886 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Okt 1886 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1954 i Granberget 1:3, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 21 Nov 1954 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 149. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD).
- 150. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 151. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 152. STRÖMSTEDT, PER Östen föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y).
116. MATTSSON, Olof HEMOR (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 117. MATTSSON, MIKAEL Amandus (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 118. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 119. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 120. ERIKSSON, HILDING Mattias (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 121. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB). 122. ERIKSSON, SIGURD Alexi (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C). 123. ERIKSSON, Elis ÖSTEN (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 124. ERIKSSON, PER Gottfrid (82.Eva11, 57.Eva10, 26.MÄRET9, 22.JONAS8, 18.OLOF7, 14.MÄRTA6, 10.CARIN5, 6.MÄRETA4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd . 125. PERSSON, Jonas Richard (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd . 126. PERSSON, Erhard Amandus (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 127. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd . 128. LARSSON, Karl Johan (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC). 129. LARSSON, August Emanuel (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 130. LARSSON, Erik Alfred (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 131. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). 132. LARSSON, SVEN Anton (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). SVEN gift STRÖMQVIST GIFT LARSSON, MIMMI Kristina den 16 Dec 1945 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). MIMMI (dotter till JÖNSSON STRÖMQVIST, Anders och BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina) föddes den 31 Jan 1916 i Roknäs, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 4 Mar 1916 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 16 Aug 2021 i Vilhelmina, Vilhelmina distrikt, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Jun 2022 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
133. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina (91.PER11, 65.Inga10, 30.Eva9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 134. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK (93.Signe11, 71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD). Jonas gift LINDBERG GIFT STRÖMSTEDT, INA Helga Johanna den 22 Jun 1942 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD). INA (dotter till LINDBERG, FREDRIK August och NYSTRÖM GIFT LINDBERG, HILDUR Erika) föddes den 10 Okt 1919 i Strittjomvare, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 16 Okt 1919 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 24 Okt 1962 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); begravdes den 11 Nov 1962 i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 155. STRÖMSTEDT GIFT ERIKSSON, CLARY Marianne föddes den 11 Aug 1945 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes Okänt i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 1 Dec 2018 i Graningenbruk 392, Graninge distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 20 Dec 2018 i Graninge kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 156. STRÖMSTEDT, ÅKE Herbert Gotthard föddes den 27 Okt 1946 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 29 Okt 1946 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 14 Nov 2023 i Helgum, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes i Plats okänd .
135. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer (93.Signe11, 71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 136. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel (93.Signe11, 71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 137. STRÖMSTEDT, PER Östen (93.Signe11, 71.MATTIAS10, 39.ERIK9, 23.LARS8, 19.ANNA7, 15.NICOLAUS/NILS6, 11.INGEBORG5, 7.NILS4, 4.HANS3, 2.MÄRTA2, 1.Okänt1) föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y). PER gift HÄLLSTRÖM GIFT STRÖMSTEDT, Ingrid GUNVOR den 3 Jul 1954 i Plats okänd . Ingrid föddes den 5 Apr 1928 i Skänknäsberget, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 27 Maj 1928 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Jun 2017 i Rådomsgården, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 15 Sep 2017 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn: