OKÄNT, Okänt
1. OKÄNT, Okänt Okänt gift JENSEN, PEDER Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PEDERSEN, RASMUS föddes cirka 1555 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1624 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 2
2. PEDERSEN, RASMUS (1.Okänt1) föddes cirka 1555 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1624 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrkogård, Ystad (M). RASMUS gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. RASMUSEN, INGVAR föddes cirka 1590 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1655 i Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 3
3. RASMUSEN, INGVAR (2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1590 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1655 i Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrkogård, Ystad (M). INGVAR gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. INGVARSSON, RASMUS föddes ber 1610 i Bromma församling, Ystad (M); dog den 1 Jul 1693 i Bromma 1 och 2, Bromma församling, Ystad (M); begravdes den 31 Jul 1693 i Bromma kyrka, Ystad (M).
- 5. INGVARSSON, PEDER föddes cirka 1619 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Nov 1700 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 6. INGVARSSON, JÖNS föddes cirka 1620 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Hedeskoga 13, Hedeskoga församling, Ystad (M); begravdes den 6 Mar 1685 i Hedeskoga kyrkogård, Ystad (M).
- 7. INGVARSDOTTER, ELNA föddes cirka 1625 i Bromma församling, Ystad (M); dog cirka 1700 i Bromma församling, Ystad (M).
Generation: 4
4. INGVARSSON, RASMUS (3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1610 i Bromma församling, Ystad (M); dog den 1 Jul 1693 i Bromma 1 och 2, Bromma församling, Ystad (M); begravdes den 31 Jul 1693 i Bromma kyrka, Ystad (M). RASMUS gift LASSESDOTTER, BENGTA Okänt i Plats okänd . BENGTA föddes cirka 1615 i Bromma församling, Ystad (M); dog cirka 1696 i Bromma 1 och 2, Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrka, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. RASMUSSON, LASSE föddes ber 1647 i Bromma 11 och 12, Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Bromma församling, Ystad (M); begravdes den 22 Jan 1704 i Bromma kyrka, Ystad (M).
- 9. RASMUSSON, PER föddes cirka 1650 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 10. RASMUSSON, INGVAR föddes ber 1654 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog 1708 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrkogård, Ystad (M).
- 11. RASMUSDOTTER, Okänt föddes ber 1658 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Maj 1694 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 12. RASMUSDOTTER, BOLLA föddes cirka 1664 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 17 Apr 1719 i Spjutstorps församling, Tomelilla (L).
- 13. RASMUSDOTTER, HANNA föddes cirka 1665 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); dog cirka 1754 i Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
5. INGVARSSON, PEDER (3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1619 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Nov 1700 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 6. INGVARSSON, JÖNS (3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1620 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Hedeskoga 13, Hedeskoga församling, Ystad (M); begravdes den 6 Mar 1685 i Hedeskoga kyrkogård, Ystad (M). JÖNS gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. JÖNSDOTTER, KARNA föddes ber 1653 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Mar 1721 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 22 Mar 1721 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 15. JÖNSDOTTER, KERSTINA föddes cirka 1657 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog den 8 Sep 1730 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 16. JÖNSSON, INGVAR föddes ber 1659 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog den 20 Mar 1742 i Hedeskoga församling, Ystad (M); begravdes den 30 Mar 1742 i Hedeskoga kyrkogård, Ystad (M).
- 17. JÖNSSON HEDENSKOG, LARS föddes ber 1660 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog den 9 Nov 1755 i Ystads Sankt Petri församling, Ystad (M); begravdes den 18 Nov 1755 i Ystads Sankt Petri kyrkogård, Ystad (M).
- 18. JÖNSSON HEDENSKOG, MÅRTEN föddes cirka 1661 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); och dog i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 13 Okt 1712 i Plats okänd .
- 19. JÖNSSON, PER föddes cirka 1665 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 20. JÖNSDOTTER, MÄTTA föddes cirka 1670 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog cirka 1713 i Eggelstad, Tolånga församling, Sjöbo (M); begravdes i Tolånga gamla kyrkogård, Sjöbo (M).
7. INGVARSDOTTER, ELNA (3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1625 i Bromma församling, Ystad (M); dog cirka 1700 i Bromma församling, Ystad (M). ELNA gift JÖNSSON, TRULS Okänt i Plats okänd . TRULS (son till TRULSSON, JÖNS och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1619 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog ABT1666 i Bromma församling, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. TRULSSON, INGVAR föddes ber 1658 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); dog den 16 Maj 1721 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1721 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 22. TRULSSON, HARALD föddes ber 1664 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); dog den 6 Sep 1722 i Stora Herrestad, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 14 Sep 1722 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 5
8. RASMUSSON, LASSE (4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1647 i Bromma 11 och 12, Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Bromma församling, Ystad (M); begravdes den 22 Jan 1704 i Bromma kyrka, Ystad (M). 9. RASMUSSON, PER (4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1650 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 10. RASMUSSON, INGVAR (4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1654 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog 1708 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); begravdes i Bromma kyrkogård, Ystad (M). 11. RASMUSDOTTER, Okänt (4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1658 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Maj 1694 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). Okänt gift MÅNSSON GAGGE, LARS den 28 Mar 1682 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). LARS (son till ANDERSSON GAGGE, MÅNS och OKÄNT, ANNA) föddes den 10 Aug 1653 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 18 Dec 1709 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Dec 1709 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. LARSSON, MÅNS föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Sep 1683 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 24. LARSDOTTER, MÄTTA föddes den 9 Jan 1686 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 10 Jan 1686 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 11 Sep 1727 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 19 Sep 1727 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 25. LARSSON, MÅRTEN föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 24 Nov 1689 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 13 Mar 1691 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 26. LARSDOTTER, ANNA föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 28 Mar 1692 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 8 Mar 1745 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 22 Mar 1745 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 27. LARSSON, Odöpt föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Maj 1694 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
12. RASMUSDOTTER, BOLLA (4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1664 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 17 Apr 1719 i Spjutstorps församling, Tomelilla (L). 13. RASMUSDOTTER, HANNA (4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1665 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); dog cirka 1754 i Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). HANNA gift JOHNSSON, ANDERS Okänt i Plats okänd . ANDERS (son till ANDERSSON, JOHN och ERIKSDOTTER, ELNA) föddes ber 1632 i Simris församling, Simrishamn (L); döptes Okänt i Simris församling, Simrishamn (L); dog den 27 Jul 1697 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Aug 1697 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. ANDERSDOTTER, KIRSTINA föddes cirka 1685 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Kverrestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 29. ANDERSSON, JOHN föddes cirka 1691 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 27 Maj 1760 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jun 1760 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
14. JÖNSDOTTER, KARNA (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1653 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Mar 1721 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 22 Mar 1721 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). 15. JÖNSDOTTER, KERSTINA (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1657 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog den 8 Sep 1730 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). KERSTINA gift MÅNSSON, ANDERS Okänt i Plats okänd . ANDERS föddes cirka 1650 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog cirka 1711 i Sjörups församling, Ystad (M); begravdes i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. ANDERSSON, PER föddes ber 1679 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 10 Nov 1735 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 26 Nov 1735 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 31. ANDERSSON, JÖNS föddes ber 1685 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 22 Mar 1773 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 31 Mar 1773 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 32. ANDERSDOTTER, INGRID föddes cirka 1688 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
16. JÖNSSON, INGVAR (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1659 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog den 20 Mar 1742 i Hedeskoga församling, Ystad (M); begravdes den 30 Mar 1742 i Hedeskoga kyrkogård, Ystad (M). 17. JÖNSSON HEDENSKOG, LARS (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1660 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog den 9 Nov 1755 i Ystads Sankt Petri församling, Ystad (M); begravdes den 18 Nov 1755 i Ystads Sankt Petri kyrkogård, Ystad (M). LARS gift BÖRJESDOTTER, INGEBORG den 18 Feb 1710 i Ystads Sankt Petri församling, Ystad (M). INGEBORG (dotter till PEDERSEN KOCK, BÖRJE och LENNARTSSON, Anna Christina) föddes ber 1683 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 8 Nov 1765 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. LARSDOTTER, Anna Christina föddes den 24 Mar 1724 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 29 Mar 1724 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); och dog i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 7 Sep 1766 i Plats okänd .
18. JÖNSSON HEDENSKOG, MÅRTEN (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1661 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); och dog i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 13 Okt 1712 i Plats okänd . 19. JÖNSSON, PER (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1665 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 20. JÖNSDOTTER, MÄTTA (6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1670 i Hedeskoga församling, Ystad (M); döptes Okänt i Hedeskoga församling, Ystad (M); dog cirka 1713 i Eggelstad, Tolånga församling, Sjöbo (M); begravdes i Tolånga gamla kyrkogård, Sjöbo (M). 21. TRULSSON, INGVAR (7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1658 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); dog den 16 Maj 1721 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1721 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). INGVAR gift OLOFSDOTTER, GERTRUD den 18 Maj 1692 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). GERTRUD (dotter till PERSSON, OLOF och PERSDOTTER, AGDA) föddes ber 1671 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 21 Mar 1729 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 2 Apr 1729 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. INGVARSSON/INGVARSDOTTER, Odöpt föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 14 Apr 1693 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 35. INGVARSSON, TRULS föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1694 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Mar 1694 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 36. INGVARSSON, TRULS föddes den 31 Mar 1695 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Apr 1695 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 28 Okt 1750 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); begravdes den 7 Nov 1750 i Bromma kyrkogård, Ystad (M).
- 37. INGVARSDOTTER, KERSTINA föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 25 Apr 1697 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog ber 12 Maj 1697 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Aug 1697 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 38. INGVARSDOTTER, INGEBORG föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 9 Okt 1698 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 39. INGVARSSON, LARS föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 16 Dec 1700 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 2 Apr 1758 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 14 Apr 1758 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 40. INGVARSDOTTER, ELINA föddes den 12 Jan 1703 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 13 Jan 1703 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 30 Mar 1778 i Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Apr 1778 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 41. INGVARSDOTTER, KERSTINA föddes den 3 Apr 1705 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Apr 1705 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1740 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Feb 1740 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 42. INGVARSDOTTER, AGATA föddes den 19 Jun 1707 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 23 Jun 1707 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 8 Jul 1771 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 43. INGVARSDOTTER, MÄTTA föddes den 12 Jan 1712 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 14 Jan 1712 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 5 Dec 1768 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 44. INGVARSDOTTER, ANNA föddes den 17 Okt 1716 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 21 Okt 1716 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 6 Aug 1780 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 13 Aug 1780 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
22. TRULSSON, HARALD (7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1664 i Bromma församling, Ystad (M); döptes Okänt i Bromma församling, Ystad (M); dog den 6 Sep 1722 i Stora Herrestad, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 14 Sep 1722 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). HARALD gift ANDERSDOTTER, KIRSTINA den 6 Nov 1698 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). KIRSTINA föddes ber 1674 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 26 Mar 1747 i Stora Herrestad, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 5 Apr 1747 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 45. HARALDSDOTTER, MÄTTA föddes ber 1703 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 23 Maj 1771 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1771 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 6
23. LARSSON, MÅNS (11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Sep 1683 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 24. LARSDOTTER, MÄTTA (11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 9 Jan 1686 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 10 Jan 1686 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 11 Sep 1727 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 19 Sep 1727 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 25. LARSSON, MÅRTEN (11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 24 Nov 1689 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 13 Mar 1691 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 26. LARSDOTTER, ANNA (11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 28 Mar 1692 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 8 Mar 1745 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 22 Mar 1745 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). ANNA gift PERSSON, LAVE den 6 Jul 1712 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). LAVE (son till MÅRTENSSON, PER och MÅNSDOTTER, HANNA) föddes den 9 Feb 1684 i Sövestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sövestads församling, Ystad (M); dog den 23 Okt 1749 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 46. LAVESDOTTER, ELINA föddes den 12 Jul 1713 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Jul 1713 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Jul 1721 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Jul 1721 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 47. LAVESSON, LARS föddes den 8 Jan 1716 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 15 Jan 1716 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 21 Apr 1761 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 30 Apr 1761 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 48. LAVESSON, MÅRTEN föddes den 30 Jan 1718 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Feb 1718 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Jun 1741 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 49. LAVESSON, INGVAR föddes den 8 Feb 1721 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 12 Feb 1721 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 30 Maj 1722 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jun 1722 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 50. LAVESSON, INGVAR föddes den 13 Apr 1723 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 12 Maj 1723 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 27 Maj 1723 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Jun 1723 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 51. LAVESDOTTER, HANNA föddes den 3 Jun 1724 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Jun 1724 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 18 Maj 1729 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1729 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 52. LAVESSON, MÅNS föddes den 28 Mar 1728 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 31 Mar 1728 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 6 Maj 1728 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 12 Maj 1728 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 53. LAVESSON, PER föddes den 4 Feb 1730 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 8 Feb 1730 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Mar 1806 i Hedeberga 6, Spjutstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 23 Mar 1806 i Spjutstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
27. LARSSON, Odöpt (11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Maj 1694 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 28. ANDERSDOTTER, KIRSTINA (13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1685 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Kverrestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . KIRSTINA gift PERSSON, ANDERS den 9 Jun 1707 i Kverrestads församling, Tomelilla (L). ANDERS (son till ANDERSSON, PER och ERIKSDOTTER, BENGTA) föddes Okänt i Lilla Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 16 Jul 1682 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 54. ANDERSSON, ANDERS föddes cirka 1710 i Glemminge församling, Ystad (M); dog cirka 1784 i Glemminge församling, Ystad (M).
- 55. ANDERSSON, MÅRTEN föddes ber 1713 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 13 Sep 1788 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 21 Sep 1788 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
29. ANDERSSON, JOHN (13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1691 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 27 Maj 1760 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jun 1760 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). JOHN gift OLOFSDOTTER, KIRSTINA den 22 Maj 1711 i Kverrestads församling, Tomelilla (L). KIRSTINA (dotter till CHRISTENSSON, OLOF och HANSDOTTER, SISSA) föddes cirka 1691 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Kverrestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 56. JOHNSSON, RASMUS föddes den 26 Apr 1722 i Södra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Apr 1722 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 11 Maj 1761 i Södra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Maj 1761 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
30. ANDERSSON, PER (15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1679 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 10 Nov 1735 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 26 Nov 1735 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). PER gift ANDERSDOTTER, AGNES Okänt i Plats okänd . AGNES föddes ber 1672 i Katslösa församling, Skurup (M); döptes Okänt i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Dec 1756 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 19 Dec 1756 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 57. PERSSON, OLA föddes den 13 Feb 1709 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 21 Feb 1709 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 30 Apr 1784 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1784 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 58. PERSSON, ANDERS föddes den 13 Mar 1711 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 18 Mar 1711 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1752 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 59. PERSDOTTER, BENGTA föddes den 26 Maj 1713 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 26 Okt 1797 i Tingaröd, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 12 Nov 1797 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 60. PERSDOTTER, ANNA föddes den 5 Feb 1720 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 61. PERSSON, MÅRTEN föddes den 24 Apr 1723 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 28 Apr 1723 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 20 Jun 1756 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Jun 1756 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
31. ANDERSSON, JÖNS (15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1685 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 22 Mar 1773 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 31 Mar 1773 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). 32. ANDERSDOTTER, INGRID (15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1688 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 33. LARSDOTTER, Anna Christina (17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Mar 1724 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 29 Mar 1724 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); och dog i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 7 Sep 1766 i Plats okänd . Anna gift ALBRECHTSSON MALMSTEDT, ANDERS den 29 Jul 1747 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). ANDERS (son till ANDERSSON, ALBRECHT och MÅNSDOTTER, CECILIA) föddes den 19 Mar 1710 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döptes den 23 Mar 1710 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); dog den 16 Okt 1782 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 20 Okt 1782 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 62. ANDERSDOTTER MALMSTEDT, Dorotea Christina föddes den 18 Sep 1757 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 21 Sep 1757 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 13 Jul 1831 i Norra Vram, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 17 Jul 1831 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
34. INGVARSSON/INGVARSDOTTER, Odöpt (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 14 Apr 1693 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 35. INGVARSSON, TRULS (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1694 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Mar 1694 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 36. INGVARSSON, TRULS (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 31 Mar 1695 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Apr 1695 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 28 Okt 1750 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); begravdes den 7 Nov 1750 i Bromma kyrkogård, Ystad (M). 37. INGVARSDOTTER, KERSTINA (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 25 Apr 1697 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog ber 12 Maj 1697 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Aug 1697 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 38. INGVARSDOTTER, INGEBORG (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 9 Okt 1698 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 39. INGVARSSON, LARS (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes Okänt i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 16 Dec 1700 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 2 Apr 1758 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 14 Apr 1758 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 40. INGVARSDOTTER, ELINA (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jan 1703 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 13 Jan 1703 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 30 Mar 1778 i Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Apr 1778 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). ELINA gift SVENSSON, CLAUS Okänt i Plats okänd . CLAUS föddes ber 1695 i Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Jul 1757 i Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 31 Jul 1757 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 63. CLAUSSON, JON föddes ber 1723 i Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 10 Nov 1792 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Nov 1792 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 64. CLAUSDOTTER, SISSELA föddes cirka 1728 i Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
41. INGVARSDOTTER, KERSTINA (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Apr 1705 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Apr 1705 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1740 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Feb 1740 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 42. INGVARSDOTTER, AGATA (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Jun 1707 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 23 Jun 1707 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 8 Jul 1771 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). AGATA gift JÖNSSON, SVEN den 23 Mar 1729 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). SVEN (son till HÅKANSSON, JÖNS och SVENSDOTTER, ELNA) föddes den 20 Aug 1702 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 24 Aug 1702 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 8 Jan 1755 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 19 Jan 1755 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 65. SVENSSON, INGVAR föddes den 29 Feb 1736 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Mar 1736 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
43. INGVARSDOTTER, MÄTTA (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jan 1712 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 14 Jan 1712 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 5 Dec 1768 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). MÄTTA gift MÅRTENSSON, JÖNS den 12 Feb 1731 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). JÖNS (son till KNUTSSON, MÅRTEN och ANDERSDOTTER, CECILIA) föddes den 24 Sep 1703 i Köpinge mölla, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 27 Sep 1703 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 14 Jul 1753 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 22 Jul 1753 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 66. JÖNSDOTTER, GERTRUD föddes den 2 Sep 1743 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 24 Sep 1797 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Okt 1797 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
44. INGVARSDOTTER, ANNA (21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Okt 1716 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 21 Okt 1716 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 6 Aug 1780 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 13 Aug 1780 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). ANNA gift HÅKANSSON, HENRIK Okänt i Plats okänd . HENRIK föddes ber 1696 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 28 Maj 1753 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jun 1753 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 67. HENRIKSSON, INGVAR föddes den 1 Mar 1746 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Mar 1746 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 68. HENRIKSSON, HÅKAN föddes den 17 Apr 1751 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Apr 1751 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Mar 1838 i Ullstorp 2, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1838 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
ANNA gift JÖNSSON, ANDERS den 3 Jun 1754 i Bollerups församling, Tomelilla (L). ANDERS föddes ber 1721 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 7 Feb 1780 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Mar 1780 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 69. ANDERSDOTTER, SILLU föddes den 18 Jun 1754 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Jun 1754 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 27 Aug 1755 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 70. ANDERSDOTTER, SILLU föddes den 16 Sep 1756 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Sep 1756 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 3 Dec 1814 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Dec 1814 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
45. HARALDSDOTTER, MÄTTA (22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1703 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 23 Maj 1771 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1771 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). MÄTTA gift JÖNSSON, NILS den 3 Jan 1725 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). NILS (son till DANIELSSON, JÖNS och PERSDOTTER, KARNA) föddes ber 1698 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 3 Aug 1778 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Aug 1778 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 71. NILSDOTTER, KIRSTINA föddes den 21 Aug 1748 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 28 Aug 1748 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 7 Okt 1803 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 7
46. LAVESDOTTER, ELINA (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jul 1713 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Jul 1713 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Jul 1721 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Jul 1721 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 47. LAVESSON, LARS (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Jan 1716 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 15 Jan 1716 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 21 Apr 1761 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 30 Apr 1761 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). LARS gift PERSDOTTER, KARNA cirka 1741 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). KARNA (dotter till MÅNSSON, PER och LARSDOTTER, BOLLA) föddes den 26 Maj 1716 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 27 Maj 1716 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 12 Mar 1782 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Mar 1782 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 72. LARSSON, PER föddes den 23 Dec 1741 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 27 Dec 1741 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Okt 1808 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Okt 1808 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 73. LARSDOTTER, ELINA föddes den 5 Jul 1744 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 8 Jul 1744 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 74. LARSDOTTER, ANNA föddes den 17 Okt 1746 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Okt 1746 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 5 Sep 1786 i Stora Köpinge 15, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Sep 1786 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 75. LARSSON, MÅNS föddes den 13 Jun 1748 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 17 Jun 1748 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 7 Jun 1750 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jun 1750 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 76. LARSSON, LAVE föddes den 19 Jun 1751 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 21 Jun 1751 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 13 Aug 1825 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 77. LARSSON, JÖNS föddes den 27 Okt 1752 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1752 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 78. LARSSON, JÖNS föddes den 6 Okt 1754 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 20 Okt 1754 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 79. LARSSON, MÅRTEN föddes den 16 Jul 1755 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 20 Jul 1755 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 80. LARSSON, MÅNS föddes den 3 Mar 1758 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Mar 1758 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
48. LAVESSON, MÅRTEN (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Jan 1718 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Feb 1718 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Jun 1741 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 49. LAVESSON, INGVAR (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Feb 1721 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 12 Feb 1721 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 30 Maj 1722 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jun 1722 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 50. LAVESSON, INGVAR (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Apr 1723 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 12 Maj 1723 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 27 Maj 1723 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Jun 1723 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 51. LAVESDOTTER, HANNA (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Jun 1724 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Jun 1724 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 18 Maj 1729 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1729 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 52. LAVESSON, MÅNS (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 28 Mar 1728 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 31 Mar 1728 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 6 Maj 1728 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 12 Maj 1728 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 53. LAVESSON, PER (26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Feb 1730 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 8 Feb 1730 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Mar 1806 i Hedeberga 6, Spjutstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 23 Mar 1806 i Spjutstorps kyrkogård, Tomelilla (L). 54. ANDERSSON, ANDERS (28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1710 i Glemminge församling, Ystad (M); dog cirka 1784 i Glemminge församling, Ystad (M). ANDERS gift NILSDOTTER, ELNA den 10 Jan 1742 i Valleberga församling, Ystad (M). ELNA föddes ber 1720 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 28 Nov 1771 i Tågarp 6, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 8 Dec 1771 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 81. ANDERSSON, INGVAR föddes cirka 1742 i Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog 1812 i Glemminge församling, Ystad (M); begravdes i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
55. ANDERSSON, MÅRTEN (28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1713 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 13 Sep 1788 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 21 Sep 1788 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). MÅRTEN gift JÖNSDOTTER, GERTRUD den 18 Dec 1768 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). GERTRUD (dotter till MÅRTENSSON, JÖNS och INGVARSDOTTER, MÄTTA) föddes den 2 Sep 1743 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 24 Sep 1797 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Okt 1797 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 82. MÅRTENSSON, ANDERS föddes den 16 Jan 1774 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 12 Jul 1814 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Jul 1814 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
56. JOHNSSON, RASMUS (29.JOHN6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 26 Apr 1722 i Södra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Apr 1722 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 11 Maj 1761 i Södra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Maj 1761 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). RASMUS gift PERSDOTTER, SIGNE den 11 Okt 1752 i Kverrestads församling, Tomelilla (L). SIGNE föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 27 Mar 1773 i Södra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1773 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 83. RASMUSDOTTER, SISSA föddes den 12 Jul 1756 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jul 1756 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 22 Jul 1822 i Södra Kverrestad 6, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 28 Jul 1822 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
57. PERSSON, OLA (30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Feb 1709 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 21 Feb 1709 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 30 Apr 1784 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1784 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). OLA gift OLSDOTTER, ELSA den 25 Mar 1748 i Bromma församling, Ystad (M). ELSA (dotter till NILSSON, OLA och BENGTSDOTTER, BOEL) föddes Okänt i Bussjö 1, Bromma församling, Ystad (M); döptes den 21 Dec 1722 i Bromma församling, Ystad (M); dog den 1 Feb 1795 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Feb 1795 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 84. OLSSON, PER föddes den 14 Dec 1749 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 17 Dec 1749 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 5 Jan 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 14 Jan 1750 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 85. OLSSON, PER föddes den 14 Dec 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 86. OLSDOTTER, KARNA föddes den 25 Jan 1754 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 27 Jan 1754 i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 87. OLSSON, MÅRTEN föddes den 10 Mar 1758 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 18 Mar 1758 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 18 Nov 1794 i Skurup 15, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1794 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 88. OLSDOTTER, BOEL föddes den 9 Feb 1762 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Feb 1762 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
58. PERSSON, ANDERS (30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Mar 1711 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 18 Mar 1711 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1752 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 59. PERSDOTTER, BENGTA (30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 26 Maj 1713 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 26 Okt 1797 i Tingaröd, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 12 Nov 1797 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 60. PERSDOTTER, ANNA (30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Feb 1720 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 61. PERSSON, MÅRTEN (30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Apr 1723 i Rynge, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 28 Apr 1723 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 20 Jun 1756 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Jun 1756 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). 62. ANDERSDOTTER MALMSTEDT, Dorotea Christina (33.Anna6, 17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 18 Sep 1757 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 21 Sep 1757 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 13 Jul 1831 i Norra Vram, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 17 Jul 1831 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). Dorotea gift OLOFSSON DRAKENBERG, Johan Henrik den 2 Mar 1789 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). Johan (son till ANDERSSON DRAKENBERG, OLOF och VON FRASER, Chatarina Charlotta) föddes den 6 Aug 1746 i Strövelstorps församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Aug 1746 i Strövelstorps församling, Ängelholm (L); dog den 7 Apr 1819 i Åvarp, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 14 Apr 1819 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 89. JOHANSDOTTER, Anna CHRISTINA föddes den 6 Dec 1789 i Åvarp, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Dec 1789 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 7 Dec 1859 i Trolleholm, Torrlösa församling, Svalöv (M); begravdes i Torrlösa kyrkogård, Svalöv (M).
63. CLAUSSON, JON (40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes ber 1723 i Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 10 Nov 1792 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Nov 1792 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). JON gift CLEMMEDSDOTTER, ELISABET Okänt i Plats okänd . ELISABET (dotter till HANSSON, CLEMMED och OKÄNT, BOEL) föddes cirka 1730 i Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 11 Jun 1783 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Jun 1783 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 90. JONSSON, SVEN föddes den 13 Jul 1756 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jul 1756 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Jul 1818 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jul 1818 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 91. JONSDOTTER, KARNA föddes den 3 Jul 1758 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Jul 1758 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 92. JONSSON, CLAS föddes den 5 Jul 1760 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jul 1760 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1760 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Aug 1760 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 93. JONSSON, CLEMMED föddes den 13 Sep 1761 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Sep 1761 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Mar 1763 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Apr 1763 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 94. JONSSON, CLEMMED föddes den 29 Nov 1764 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Dec 1764 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 10 Dec 1764 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Jan 1765 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 95. JONSDOTTER, BOEL föddes den 15 Nov 1765 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Nov 1765 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 96. JONSSON, CLAS föddes den 3 Sep 1769 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Sep 1769 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
64. CLAUSDOTTER, SISSELA (40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1728 i Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. SISSELA gift MÅNSSON, PER Okänt i Plats okänd . PER (son till PERSSON, MÅNS och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1716 i Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 23 Mar 1778 i Glemminge 29, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1778 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 97. PERSSON, SVEN föddes cirka 1749 i Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog cirka 1815 i Glemminge församling, Ystad (M); begravdes i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
65. SVENSSON, INGVAR (42.AGATA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Feb 1736 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Mar 1736 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. INGVAR gift MÅNSDOTTER, INGAR den 23 Maj 1768 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). INGAR (dotter till ISAKSSON, MÅNS och GÖRANSDOTTER, KERSTINA) föddes den 10 Jul 1735 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 13 Jul 1735 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 98. INGVARSDOTTER, KJERSTENA föddes den 7 Sep 1773 i Stora Köpinge 33, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Apr 1820 i Kabusa 5, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Apr 1820 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
66. JÖNSDOTTER, GERTRUD (43.MÄTTA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Sep 1743 i Lilla Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 24 Sep 1797 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Okt 1797 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). GERTRUD gift ANDERSSON, MÅRTEN den 18 Dec 1768 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). MÅRTEN (son till PERSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, KIRSTINA) föddes ber 1713 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 13 Sep 1788 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 21 Sep 1788 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 82. MÅRTENSSON, ANDERS föddes den 16 Jan 1774 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 12 Jul 1814 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Jul 1814 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
67. HENRIKSSON, INGVAR (44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Mar 1746 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Mar 1746 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 68. HENRIKSSON, HÅKAN (44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Apr 1751 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Apr 1751 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Mar 1838 i Ullstorp 2, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1838 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). HÅKAN gift HANSDOTTER, KARNA den 21 Mar 1779 i Tosterups församling, Tomelilla (L). KARNA (dotter till CLEMMEDSSON, HANS och NILSDOTTER, SISSELA) föddes den 4 Mar 1759 i Gärarp, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Mar 1759 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 22 Apr 1809 i Ullstorp, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 30 Apr 1809 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 99. HÅKANSDOTTER, INGAR föddes den 8 Mar 1790 i Ullstorp, Ullstorps församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Mar 1790 i Ullstorps församling, Tomelilla (L); dog den 16 Maj 1836 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 1836 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
69. ANDERSDOTTER, SILLU (44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 18 Jun 1754 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Jun 1754 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 27 Aug 1755 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 70. ANDERSDOTTER, SILLU (44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Sep 1756 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Sep 1756 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 3 Dec 1814 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Dec 1814 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). SILLU gift LASSON, ANDERS Okänt i Plats okänd . ANDERS föddes 1743 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 4 Jun 1818 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Jun 1818 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 100. ANDERSSON, LASSE föddes den 13 Okt 1779 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Okt 1779 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 30 Okt 1779 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 28 Nov 1779 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 101. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 5 Okt 1781 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1781 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 102. ANDERSDOTTER, KJERSTENA föddes den 13 Feb 1785 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Feb 1785 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 8 Apr 1821 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 1821 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 103. ANDERSSON, LASSE föddes den 23 Jul 1787 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Jul 1787 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 104. ANDERSSON GLIM, ANDERS föddes den 23 Jan 1793 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Jan 1793 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 22 Feb 1879 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Mar 1879 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
71. NILSDOTTER, KIRSTINA (45.MÄTTA6, 22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Aug 1748 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 28 Aug 1748 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 7 Okt 1803 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). KIRSTINA gift RASMUSSON, ANDERS den 25 Mar 1776 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). ANDERS (son till JÖNSSON, RASMUS och MÅRTENSDOTTER, KERSTINA) föddes den 16 Mar 1745 i Stora Herrestad 27, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Mar 1745 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 1 Apr 1795 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 105. ANDERSSON, NILS föddes den 14 Maj 1781 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Maj 1781 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 11 Maj 1833 i Borrie 9, Borrie församling, Ystad (M); begravdes den 19 Maj 1833 i Borrie kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 8
72. LARSSON, PER (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Dec 1741 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 27 Dec 1741 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Okt 1808 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Okt 1808 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). PER gift LARSDOTTER, KIRSTINA den 24 Jun 1774 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). KIRSTINA (dotter till GÖRANSSON, LARS och ERIKSDOTTER, HANNA) föddes den 3 Jul 1754 i Stora Köpinge 21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Jul 1754 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 22 Dec 1791 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Dec 1791 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 106. PERSDOTTER, ANNA föddes den 26 Mar 1775 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 1 Apr 1775 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 107. PERSSON, LARS föddes den 11 Apr 1776 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 14 Apr 1776 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 108. PERSDOTTER, ANNA föddes den 29 Sep 1779 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 3 Okt 1779 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Dec 1870 i Lilla Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Jan 1871 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 109. PERSSON, LARS föddes den 3 Okt 1782 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 6 Okt 1782 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 110. PERSSON, JÖNS föddes den 3 Jan 1787 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 6 Jan 1787 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 9 Jul 1788 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 13 Jul 1788 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 111. PERSSON, MÅRTEN föddes den 21 Apr 1789 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 26 Apr 1789 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 1 Maj 1792 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 6 Maj 1792 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
PER gift PERSDOTTER, UNA den 25 Maj 1793 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). UNA föddes cirka 1767 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 112. PERSDOTTER, KIRSTINA föddes den 24 Feb 1794 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 24 Feb 1794 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 26 Okt 1867 i Stora Köpinge 21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 31 Okt 1867 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 113. PERSSON, PER föddes den 21 Feb 1796 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 22 Feb 1796 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 114. PERSSON, MÅNS föddes den 28 Okt 1800 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 29 Okt 1800 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
73. LARSDOTTER, ELINA (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Jul 1744 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 8 Jul 1744 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 74. LARSDOTTER, ANNA (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Okt 1746 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Okt 1746 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 5 Sep 1786 i Stora Köpinge 15, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Sep 1786 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 75. LARSSON, MÅNS (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Jun 1748 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 17 Jun 1748 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 7 Jun 1750 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jun 1750 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 76. LARSSON, LAVE (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Jun 1751 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 21 Jun 1751 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 13 Aug 1825 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). LAVE gift MÅRTENSDOTTER, INGEBORG den 15 Dec 1782 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). INGEBORG (dotter till RASMUSSON, MÅRTEN och MÅRTENSDOTTER, ELNA) föddes den 30 Apr 1756 i Stora Herrestad, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Apr 1756 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 9 Aug 1837 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 115. LAVESSON, LARS föddes den 1 Sep 1783 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Sep 1783 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 5 Aug 1855 i Stora Herrestad 40, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 12 Aug 1855 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M).
77. LARSSON, JÖNS (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Okt 1752 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1752 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 78. LARSSON, JÖNS (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Okt 1754 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 20 Okt 1754 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 79. LARSSON, MÅRTEN (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Jul 1755 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 20 Jul 1755 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 80. LARSSON, MÅNS (47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Mar 1758 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Mar 1758 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 81. ANDERSSON, INGVAR (54.ANDERS7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1742 i Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog 1812 i Glemminge församling, Ystad (M); begravdes i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). INGVAR gift MATSDOTTER, SIGNE den 13 Nov 1774 i Glemminge församling, Ystad (M). SIGNE föddes ber 1745 i Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); och dog i Tågarp, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 22 Okt 1786 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 116. INGVARSDOTTER, KARNA föddes den 31 Dec 1780 i Tågarp, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 1 Jan 1781 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 5 Jan 1860 i Vallby, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 8 Jan 1860 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
82. MÅRTENSSON, ANDERS (55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Jan 1774 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 12 Jul 1814 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Jul 1814 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). ANDERS gift ANDERSDOTTER, ELINA den 22 Nov 1797 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). ELINA (dotter till OLSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, BERETA) föddes den 17 Okt 1775 i Kabusa 5, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 22 Okt 1775 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Mar 1828 i Kabusa 1, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Apr 1828 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 117. ANDERSDOTTER, GERTRUD föddes den 30 Aug 1798 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Sep 1798 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
83. RASMUSDOTTER, SISSA (56.RASMUS7, 29.JOHN6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jul 1756 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jul 1756 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 22 Jul 1822 i Södra Kverrestad 6, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 28 Jul 1822 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). SISSA gift HANSSON, TRULS den 12 Jul 1772 i Kverrestads församling, Tomelilla (L). TRULS föddes 1745 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 7 Dec 1807 i Södra Kverrestad 6, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 13 Dec 1807 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 118. TRULSSON, RASMUS föddes den 16 Jul 1779 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jul 1779 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 25 Sep 1837 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Okt 1837 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
84. OLSSON, PER (57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Dec 1749 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 17 Dec 1749 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 5 Jan 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 14 Jan 1750 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). 85. OLSSON, PER (57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Dec 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 86. OLSDOTTER, KARNA (57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 25 Jan 1754 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 27 Jan 1754 i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 87. OLSSON, MÅRTEN (57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Mar 1758 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 18 Mar 1758 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 18 Nov 1794 i Skurup 15, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1794 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 88. OLSDOTTER, BOEL (57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 9 Feb 1762 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Feb 1762 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). BOEL gift OLSSON, HANS den 23 Mar 1782 i Skivarps församling, Skurup (M). HANS (son till HANSSON, OLA och MÅRTENSDOTTER, HANNA) föddes den 13 Nov 1757 i Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 26 Nov 1845 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 16 Dec 1845 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 119. HANSDOTTER, GERTRUD föddes den 22 Feb 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Feb 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 120. HANSSON, OLA föddes den 24 Okt 1784 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 121. HANSSON, MÅRTEN föddes den 15 Feb 1787 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Feb 1787 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 122. HANSDOTTER, KARNA föddes den 12 Apr 1789 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 13 Apr 1789 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 123. HANSDOTTER, THÖRE föddes den 10 Dec 1792 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1792 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1843 i Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Dec 1843 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M).
- 124. HANSSON, NILS föddes den 4 Apr 1795 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Apr 1795 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 125. HANSDOTTER, ELSE föddes den 24 Jan 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Jan 1799 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Feb 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 126. HANSSON, JÖNS föddes den 15 Maj 1801 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1801 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1873 i Sandåkra 9, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Okt 1873 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 127. HANSSON HUFËY, HANS föddes den 5 Nov 1803 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1803 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1883 i Ignaberga, Ignaberga församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Mar 1883 i Ignaberga gamla kyrkogård, Hässleholm (L).
89. JOHANSDOTTER, Anna CHRISTINA (62.Dorotea7, 33.Anna6, 17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Dec 1789 i Åvarp, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Dec 1789 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 7 Dec 1859 i Trolleholm, Torrlösa församling, Svalöv (M); begravdes i Torrlösa kyrkogård, Svalöv (M). Anna gift TUVESSON, RASMUS den 11 Okt 1817 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). RASMUS (son till RASMUSSON, TUVE och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes den 24 Okt 1789 i Asks församling, Svalöv (M); döptes Okänt i Asks församling, Svalöv (M); dog den 30 Okt 1850 i Trolleholms gård, Torrlösa församling, Svalöv (M); begravdes i Torrlösa kyrkogård, Svalöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 128. RASMUSDOTTER, JOHANNA föddes den 27 Jun 1820 i Rovehus, Kågeröds församling, Svalöv (M); döptes den 2 Jul 1820 i Kågeröds församling, Svalöv (M); dog den 11 Dec 1888 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 14 Dec 1888 i Plats okänd .
90. JONSSON, SVEN (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Jul 1756 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jul 1756 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Jul 1818 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jul 1818 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). SVEN gift JÖNSDOTTER, SILLU den 4 Jun 1781 i Tosterups församling, Tomelilla (L). SILLU (dotter till NILSSON, JÖNS och JÖNSDOTTER, KIRSTINA) föddes den 20 Sep 1756 i Gärarp, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Sep 1756 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Apr 1827 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Apr 1827 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 129. SVENSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1781 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Okt 1781 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Nov 1781 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Nov 1781 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 130. SVENSDOTTER, KJERSTINA föddes den 13 Mar 1783 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Mar 1783 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 131. SVENSDOTTER, LISBET föddes den 16 Dec 1786 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Dec 1786 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 132. SVENSSON, JÖNS föddes den 15 Jan 1789 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jan 1789 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 133. SVENSSON LARF, CLAUS föddes den 27 Jun 1791 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Jun 1791 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 13 Jun 1816 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Jun 1816 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 134. SVENSDOTTER, ELNA föddes den 23 Dec 1793 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Dec 1793 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 135. SVENSSON, JOHN föddes den 24 Apr 1796 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Maj 1796 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 1 Okt 1881 i Gärarp 9, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 9 Okt 1881 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 136. SVENSSON, MATS föddes den 24 Mar 1799 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1799 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
91. JONSDOTTER, KARNA (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Jul 1758 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Jul 1758 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 92. JONSSON, CLAS (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Jul 1760 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jul 1760 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1760 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Aug 1760 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 93. JONSSON, CLEMMED (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Sep 1761 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Sep 1761 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Mar 1763 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Apr 1763 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 94. JONSSON, CLEMMED (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Nov 1764 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Dec 1764 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 10 Dec 1764 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Jan 1765 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 95. JONSDOTTER, BOEL (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Nov 1765 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Nov 1765 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 96. JONSSON, CLAS (63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Sep 1769 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Sep 1769 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 97. PERSSON, SVEN (64.SISSELA7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes cirka 1749 i Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog cirka 1815 i Glemminge församling, Ystad (M); begravdes i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). SVEN gift LARSDOTTER, MÄTTA den 13 Apr 1783 i Glemminge församling, Ystad (M). MÄTTA (dotter till GÖRANSSON, LARS och SVENSDOTTER, KERSTIN) föddes den 2 Mar 1763 i Södra Spjutstorp, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 6 Mar 1763 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 9 Maj 1847 i Glemminge 29, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 16 Maj 1847 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 137. SVENSDOTTER, CECILIA föddes den 19 Aug 1801 i Glemminge 29, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 1 Jul 1858 i Glemminge 2, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 7 Jul 1858 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
98. INGVARSDOTTER, KJERSTENA (65.INGVAR7, 42.AGATA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 7 Sep 1773 i Stora Köpinge 33, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 16 Apr 1820 i Kabusa 5, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Apr 1820 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). KJERSTENA gift ANDERSSON, NILS den 21 Sep 1798 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). NILS (son till OLSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, KERSTINA) föddes den 24 Sep 1766 i Kabusa 4, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 28 Sep 1766 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 11 Jan 1839 i Kabusa 7, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 20 Jan 1839 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 138. NILSSON, ANDERS föddes den 16 Sep 1801 i Kabusa, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Sep 1801 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 4 Mar 1850 i Glemminge 2, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Mar 1850 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
99. HÅKANSDOTTER, INGAR (68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Mar 1790 i Ullstorp, Ullstorps församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Mar 1790 i Ullstorps församling, Tomelilla (L); dog den 16 Maj 1836 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 1836 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). INGAR gift OLSSON, ANDERS den 8 Jun 1808 i Bollerups församling, Tomelilla (L). ANDERS (son till LARSSON, OLA och BENGTSDOTTER, AGDA) föddes den 31 Aug 1780 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Sep 1780 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Jan 1833 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Feb 1833 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 139. ANDERSSON, LARS föddes den 9 Dec 1810 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Dec 1810 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Maj 1878 i Bollerup 10, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Maj 1878 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 140. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 10 Dec 1813 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Dec 1813 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 10 Mar 1879 i Bollerup 7, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Mar 1879 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
100. ANDERSSON, LASSE (70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Okt 1779 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Okt 1779 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 30 Okt 1779 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 28 Nov 1779 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 101. ANDERSDOTTER, ANNA (70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Okt 1781 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1781 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 102. ANDERSDOTTER, KJERSTENA (70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Feb 1785 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Feb 1785 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 8 Apr 1821 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 1821 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). KJERSTENA gift MÅRTENSSON KORCK, PER den 24 Sep 1812 i Ullstorps församling, Tomelilla (L). PER (son till LARSSON, MÅRTEN och PERSDOTTER, BOLLA) föddes den 29 Apr 1789 i Norra Kverrestad 7, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Maj 1789 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1867 i Södra Kverrestad 1, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Aug 1867 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 141. PERSSON, MÅRTEN föddes den 19 Okt 1812 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Okt 1812 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 142. PERSDOTTER, SILLUF föddes den 21 Jan 1816 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Jan 1816 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 5 Jan 1892 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Jan 1892 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 143. PERSSON, ANDERS föddes den 22 Aug 1818 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Aug 1818 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 30 Dec 1892 i Södra Kverrestad 1, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jan 1893 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
103. ANDERSSON, LASSE (70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Jul 1787 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Jul 1787 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 104. ANDERSSON GLIM, ANDERS (70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Jan 1793 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Jan 1793 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 22 Feb 1879 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Mar 1879 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 105. ANDERSSON, NILS (71.KIRSTINA7, 45.MÄTTA6, 22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Maj 1781 i Stora Herrestad 7, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Maj 1781 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 11 Maj 1833 i Borrie 9, Borrie församling, Ystad (M); begravdes den 19 Maj 1833 i Borrie kyrkogård, Ystad (M). NILS gift NILSDOTTER, BOLLA den 22 Maj 1807 i Borrie församling, Ystad (M). BOLLA (dotter till NILSSON, NILS och LARSDOTTER, MÄTTA) föddes den 8 Sep 1777 i Borrie, Borrie församling, Ystad (M); döptes den 14 Sep 1777 i Borrie församling, Ystad (M); dog den 17 Jan 1854 i Borrie församling, Ystad (M); begravdes den 22 Jan 1854 i Borrie kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 144. NILSSON, NILS föddes den 31 Jul 1814 i Borrie 9, Borrie församling, Ystad (M); döptes den 7 Aug 1814 i Borrie församling, Ystad (M); dog den 7 Okt 1851 i Borrie 11, Borrie församling, Ystad (M); begravdes den 12 Okt 1851 i Borrie kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 9
106. PERSDOTTER, ANNA (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 26 Mar 1775 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 1 Apr 1775 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 107. PERSSON, LARS (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 11 Apr 1776 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 14 Apr 1776 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 108. PERSDOTTER, ANNA (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Sep 1779 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 3 Okt 1779 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Dec 1870 i Lilla Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Jan 1871 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). ANNA gift JÖNSSON, ERIK den 26 Dec 1809 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). ERIK (son till CHRISTENSSON, JÖNS och PERSDOTTER, ELNA) föddes den 12 Feb 1786 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 13 Feb 1786 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 29 Jul 1824 i Lilla Köpinge 7, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Aug 1824 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 145. ERIKSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1814 i Lilla Köpinge 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Maj 1814 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Mar 1888 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Apr 1888 i Plats okänd .
- 146. ERIKSDOTTER, ELNA föddes den 1 Nov 1816 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Nov 1816 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 27 Jun 1825 i Lilla Köpinge 7, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 3 Jul 1825 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 147. ERIKSDOTTER, KIRSTENA föddes den 6 Jan 1819 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Jan 1819 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 148. ERIKSSON, JÖNS föddes den 5 Mar 1822 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Mar 1822 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Plats okänd .
ANNA gift JÖNSSON, MÅRTEN den 16 Dec 1825 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). MÅRTEN föddes den 3 Okt 1787 i Spjutstorp, Spjutstorps församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Okt 1787 i Spjutstorps församling, Tomelilla (L); dog den 10 Jun 1852 i Lilla Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 20 Jun 1852 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
109. PERSSON, LARS (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Okt 1782 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 6 Okt 1782 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 110. PERSSON, JÖNS (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Jan 1787 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 6 Jan 1787 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 9 Jul 1788 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 13 Jul 1788 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 111. PERSSON, MÅRTEN (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Apr 1789 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 26 Apr 1789 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 1 Maj 1792 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 6 Maj 1792 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 112. PERSDOTTER, KIRSTINA (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Feb 1794 i Stora Köpinge 22, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 24 Feb 1794 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 26 Okt 1867 i Stora Köpinge 21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 31 Okt 1867 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 113. PERSSON, PER (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Feb 1796 i Stora Köpinge, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 22 Feb 1796 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 114. PERSSON, MÅNS (72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 28 Okt 1800 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 29 Okt 1800 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 115. LAVESSON, LARS (76.LAVE8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Sep 1783 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Sep 1783 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 5 Aug 1855 i Stora Herrestad 40, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 12 Aug 1855 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). LARS gift JÖNSDOTTER, BENGTA den 10 Okt 1818 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). BENGTA (dotter till NILSSON, JÖNS och MÅNSDOTTER, KARNA) föddes den 30 Aug 1789 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 6 Sep 1789 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 28 Jan 1861 i Stora Herrestad 40, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 3 Feb 1861 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 149. LARSDOTTER, KARNA föddes den 22 Jul 1823 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 23 Jul 1823 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 4 Maj 1904 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 8 Maj 1904 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
116. INGVARSDOTTER, KARNA (81.INGVAR8, 54.ANDERS7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 31 Dec 1780 i Tågarp, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 1 Jan 1781 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 5 Jan 1860 i Vallby, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 8 Jan 1860 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). KARNA gift MATSSON, SVEN den 16 Mar 1804 i Glemminge församling, Ystad (M). SVEN (son till BENGTSSON, MATS och SVENSDOTTER, ELSE) föddes den 4 Okt 1782 i Vallby, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Okt 1782 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 19 Jul 1842 i Vallby, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 24 Jul 1842 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 150. SVENSDOTTER, KARNA föddes den 24 Feb 1808 i Vallby, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 25 Feb 1808 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 19 Apr 1872 i Vallby 28, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 28 Apr 1872 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
117. ANDERSDOTTER, GERTRUD (82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Aug 1798 i Kabusa 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Sep 1798 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . GERTRUD gift MÅRTENSSON, JON den 26 Dec 1820 i Stora Köpinge församling, Ystad (M). JON (son till SVENSSON, MÅRTEN och JONSDOTTER, KARNA) föddes den 29 Okt 1797 i Tågarp, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 29 Okt 1797 i Glemminge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 151. JOHNSSON, ANDERS föddes den 14 Sep 1821 i Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 15 Sep 1821 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 2 Jun 1892 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 8 Jun 1892 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M).
- 152. JOHNSSON, JÖNS föddes den 2 Aug 1823 i Tågarp 9, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 153. JOHNSDOTTER, KARNA föddes den 17 Okt 1825 i Tågarp 9, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 21 Mar 1860 i Ingelstorp 35, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 1 Apr 1860 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 154. JOHNSSON, MÅRTEN föddes den 20 Feb 1829 i Tågarp 9, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 21 Feb 1829 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 12 Jan 1842 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 16 Jan 1842 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 155. JOHNSDOTTER, ILLENA föddes den 23 Apr 1832 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 24 Apr 1832 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 28 Jul 1894 i Valleberga 6, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 5 Aug 1894 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M).
- 156. JOHNSSON, PER föddes den 14 Okt 1836 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 16 Okt 1836 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 14 Apr 1838 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 22 Apr 1838 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
118. TRULSSON, RASMUS (83.SISSA8, 56.RASMUS7, 29.JOHN6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Jul 1779 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jul 1779 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 25 Sep 1837 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Okt 1837 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). RASMUS gift PERSDOTTER, HANNA den 16 Dec 1806 i Övraby församling, Tomelilla (L). HANNA (dotter till NILSSON, PER och ANDERSDOTTER, DALIE) föddes den 17 Okt 1787 i Övraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Okt 1787 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 25 Sep 1854 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Okt 1854 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 157. RASMUSDOTTER, INGAR föddes den 28 Aug 1807 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Aug 1807 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 10 Jun 1838 i Lunnarp 16, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Jun 1838 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
119. HANSDOTTER, GERTRUD (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Feb 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Feb 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 120. HANSSON, OLA (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Okt 1784 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 121. HANSSON, MÅRTEN (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Feb 1787 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Feb 1787 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 122. HANSDOTTER, KARNA (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Apr 1789 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 13 Apr 1789 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 123. HANSDOTTER, THÖRE (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Dec 1792 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1792 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1843 i Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Dec 1843 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M). THÖRE gift OLSSON, LARS den 26 Dec 1813 i Skivarps församling, Skurup (M). LARS (son till JOHANSSON, OLA och LARSDOTTER, UNA) föddes den 6 Apr 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Maj 1857 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1857 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 158. LARSSON, HANS föddes den 14 Jul 1814 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Jul 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1884 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1884 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 159. LARSDOTTER, Dorotea Katarina föddes den 29 Nov 1815 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1815 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1887 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 30 Okt 1887 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 160. LARSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERTRUD föddes den 21 Okt 1817 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1817 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Aug 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1910 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 161. LARSDOTTER, JOHANNA föddes den 21 Maj 1819 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1824 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Maj 1824 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 162. LARSSON, OLA föddes den 3 Jul 1821 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1821 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1899 i Slimminge 23, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1899 i Slimminge församling, Skurup (M).
- 163. LARSDOTTER, BOTILLA föddes den 19 Maj 1823 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1849 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Maj 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 164. LARSDOTTER, JOHANNA föddes den 4 Maj 1825 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Maj 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1860 i Mossby 21, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Nov 1860 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 165. LARSDOTTER, ULRIKA föddes den 22 Feb 1827 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1827 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1910 i Hylteberga 17, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1910 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 166. LARSDOTTER, INGRI föddes den 19 Apr 1831 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Apr 1831 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1908 i Mossby 10, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1908 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 167. LARSSON, ANDERS föddes den 2 Mar 1829 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Mar 1829 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 5 Okt 1905 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 168. LARSDOTTER, ANNA föddes den 3 Sep 1834 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1834 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Aug 1842 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 169. LARSSON, NILS föddes den 14 Jul 1836 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1836 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1856 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1856 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
124. HANSSON, NILS (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Apr 1795 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Apr 1795 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 125. HANSDOTTER, ELSE (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Jan 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Jan 1799 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Feb 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 126. HANSSON, JÖNS (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Maj 1801 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1801 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1873 i Sandåkra 9, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Okt 1873 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 127. HANSSON HUFËY, HANS (88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Nov 1803 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1803 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1883 i Ignaberga, Ignaberga församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Mar 1883 i Ignaberga gamla kyrkogård, Hässleholm (L). 128. RASMUSDOTTER, JOHANNA (89.Anna8, 62.Dorotea7, 33.Anna6, 17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Jun 1820 i Rovehus, Kågeröds församling, Svalöv (M); döptes den 2 Jul 1820 i Kågeröds församling, Svalöv (M); dog den 11 Dec 1888 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 14 Dec 1888 i Plats okänd . JOHANNA gift JÖNSSON, ANDERS den 3 Feb 1849 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M). ANDERS (son till CHRISTOPHERSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, HANNA) föddes den 16 Mar 1820 i Östra Torn, Lunds stadsförsamling, Lund (M); döptes den 19 Mar 1820 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); dog den 2 Nov 1864 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 11 Nov 1864 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 170. ANDERSSON, JÖNS föddes den 9 Okt 1848 i Helsingborg 249, Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 22 Okt 1848 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 6 Feb 1883 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes i Plats okänd .
129. SVENSDOTTER, ELNA (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Okt 1781 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Okt 1781 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Nov 1781 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Nov 1781 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 130. SVENSDOTTER, KJERSTINA (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Mar 1783 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Mar 1783 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 131. SVENSDOTTER, LISBET (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Dec 1786 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Dec 1786 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 132. SVENSSON, JÖNS (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Jan 1789 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Jan 1789 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. JÖNS gift JÖNSDOTTER, CHERSTINA den 4 Jan 1814 i Ullstorps församling, Tomelilla (L). CHERSTINA (dotter till PERSSON, JÖNS och HÅKANSDOTTER, HANNA) föddes den 9 Nov 1794 i Sälshög, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Nov 1794 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 24 Dec 1847 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Jan 1848 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 171. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 20 Jul 1819 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Jul 1819 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Dec 1847 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Jan 1848 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
133. SVENSSON LARF, CLAUS (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Jun 1791 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Jun 1791 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 13 Jun 1816 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Jun 1816 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 134. SVENSDOTTER, ELNA (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Dec 1793 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Dec 1793 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 135. SVENSSON, JOHN (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Apr 1796 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Maj 1796 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 1 Okt 1881 i Gärarp 9, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 9 Okt 1881 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). JOHN gift MÅRTENSDOTTER, KJERSTENA 1823 i Tosterups församling, Tomelilla (L). KJERSTENA (dotter till JÖNSSON, MÅRTEN och HENRIKSDOTTER, KARNA) föddes den 10 Apr 1803 i Gärarp, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Apr 1803 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 13 Jan 1872 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Jan 1872 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 172. JOHNSSON, SVEN föddes den 24 Jan 1825 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Jan 1825 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 19 Mar 1908 i Lilla Köpinge 5 och 8, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1908 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 173. JOHNSSON, PER föddes den 2 Jul 1827 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 4 Jul 1827 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 29 Mar 1901 i Gärarp 16, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1901 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 174. JOHNSDOTTER, KARNA föddes den 24 Dec 1830 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Dec 1830 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 22 Okt 1906 i Gärarp 17, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 28 Okt 1906 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 175. JOHNSDOTTER, SILLU föddes den 8 Okt 1833 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Okt 1833 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Okt 1888 i Glemminge 13, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Nov 1888 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 176. JOHNSSON, JÖNS föddes den 24 Mar 1837 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Mar 1837 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Nov 1908 i Gärarp 9-10, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Nov 1908 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 177. JOHNSSON LILJEDAHL, MÅRTEN föddes den 14 Sep 1841 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Sep 1841 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Apr 1900 i Glemminge 54, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Apr 1900 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 178. JOHNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Nov 1846 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Nov 1846 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Mar 1848 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1848 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
136. SVENSSON, MATS (90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Mar 1799 i Gärarp, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1799 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 137. SVENSDOTTER, CECILIA (97.SVEN8, 64.SISSELA7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Aug 1801 i Glemminge 29, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 1 Jul 1858 i Glemminge 2, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 7 Jul 1858 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). CECILIA gift NILSSON, ANDERS Okänt i Plats okänd . ANDERS (son till ANDERSSON, NILS och INGVARSDOTTER, KJERSTENA) föddes den 16 Sep 1801 i Kabusa, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Sep 1801 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 4 Mar 1850 i Glemminge 2, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Mar 1850 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 179. ANDERSSON, NILS föddes den 20 Jul 1840 i Glemminge 17, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 21 Jul 1840 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1917 i Örum 1, Hörups församling, Ystad (M); begravdes den 24 Maj 1917 i Hörups kyrkogård, Ystad (M).
138. NILSSON, ANDERS (98.KJERSTENA8, 65.INGVAR7, 42.AGATA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Sep 1801 i Kabusa, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Sep 1801 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 4 Mar 1850 i Glemminge 2, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Mar 1850 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). ANDERS gift SVENSDOTTER, CECILIA Okänt i Plats okänd . CECILIA (dotter till PERSSON, SVEN och LARSDOTTER, MÄTTA) föddes den 19 Aug 1801 i Glemminge 29, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 1 Jul 1858 i Glemminge 2, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 7 Jul 1858 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 179. ANDERSSON, NILS föddes den 20 Jul 1840 i Glemminge 17, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 21 Jul 1840 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1917 i Örum 1, Hörups församling, Ystad (M); begravdes den 24 Maj 1917 i Hörups kyrkogård, Ystad (M).
139. ANDERSSON, LARS (99.INGAR8, 68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 9 Dec 1810 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Dec 1810 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Maj 1878 i Bollerup 10, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Maj 1878 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). LARS gift NILSDOTTER, BENGTA den 31 Dec 1837 i Bollerups församling, Tomelilla (L). BENGTA (dotter till TRULSSON, NILS och ANDERSDOTTER, HANNA) föddes den 16 Nov 1813 i Tjustorp 5, Smedstorps församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Nov 1813 i Smedstorps församling, Tomelilla (L); dog den 2 Nov 1855 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Nov 1855 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 180. LARSSON, NILS föddes den 7 Maj 1845 i Bollerup, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Maj 1845 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Maj 1920 i Ullstorp 12, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Maj 1920 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
140. ANDERSDOTTER, KARNA (99.INGAR8, 68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Dec 1813 i Bollerup 2, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Dec 1813 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 10 Mar 1879 i Bollerup 7, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Mar 1879 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). KARNA gift MÅNSSON, JÖNS den 31 Dec 1837 i Bollerups församling, Tomelilla (L). JÖNS (son till JÖNSSON, MÅNS och PERSDOTTER, SISSELA) föddes den 12 Sep 1811 i Bollerup 14, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 15 Sep 1811 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 6 Nov 1891 i Bollerup 7, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Nov 1891 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 181. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 29 Maj 1848 i Bollerup 14, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Jun 1848 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 4 Dec 1918 i Ullstorp 12, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Dec 1918 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
141. PERSSON, MÅRTEN (102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Okt 1812 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Okt 1812 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 142. PERSDOTTER, SILLUF (102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Jan 1816 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Jan 1816 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 5 Jan 1892 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Jan 1892 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). SILLUF gift JÖNSSON, PER den 17 Jul 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L). PER (son till OLSSON, JÖNS och JÖNSDOTTER, KIERSTINA) föddes den 29 Okt 1817 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Nov 1817 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Nov 1905 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Nov 1905 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 182. PERSSON, JÖNS föddes den 2 Sep 1842 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Sep 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 30 Jun 1890 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Jul 1890 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 183. PERSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTINA föddes den 7 Jul 1844 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jul 1844 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 19 Jan 1905 i Stora Köpinge 20 och 24, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jan 1905 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 184. PERSSON, MÅRTEN föddes den 27 Jan 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Jan 1846 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 3 Aug 1922 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Aug 1922 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 185. PERSSON, NILS föddes den 18 Dec 1847 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Dec 1847 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1928 i Örup, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jan 1928 i Benestads nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 186. PERSSON, OLA föddes den 6 Maj 1850 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Maj 1850 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Jan 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 187. PERSSON, ANDERS föddes den 14 Okt 1851 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1851 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 28 Mar 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 188. PERSSON, OLA föddes den 2 Mar 1853 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Mar 1853 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Apr 1930 i Ullstorp 76, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 189. PERSDOTTER, BENGTA föddes den 11 Okt 1857 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1857 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1923 i Tomelilla 1, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Aug 1923 i Plats okänd.
143. PERSSON, ANDERS (102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Aug 1818 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Aug 1818 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 30 Dec 1892 i Södra Kverrestad 1, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jan 1893 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). 144. NILSSON, NILS (105.NILS8, 71.KIRSTINA7, 45.MÄTTA6, 22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 31 Jul 1814 i Borrie 9, Borrie församling, Ystad (M); döptes den 7 Aug 1814 i Borrie församling, Ystad (M); dog den 7 Okt 1851 i Borrie 11, Borrie församling, Ystad (M); begravdes den 12 Okt 1851 i Borrie kyrkogård, Ystad (M). NILS gift MATSDOTTER, AGDA den 13 Apr 1844 i Borrie församling, Ystad (M). AGDA (dotter till VILHELMSSON, MATS och HANSDOTTER, MÄTTA) föddes den 11 Jun 1824 i Bjäresjö 3, Bjäresjö församling, Ystad (M); döptes den 13 Jun 1824 i Bjäresjö församling, Ystad (M); dog den 7 Maj 1884 i Borrie 11, Borrie församling, Ystad (M); begravdes den 18 Maj 1884 i Borrie kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 190. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Sep 1851 i Borrie 11, Borrie församling, Ystad (M); döptes den 28 Sep 1851 i Borrie församling, Ystad (M); dog den 17 Okt 1901 i Tranås 14, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Okt 1901 i Plats okänd .
Generation: 10
145. ERIKSSON, ANDERS (108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Maj 1814 i Lilla Köpinge 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Maj 1814 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Mar 1888 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Apr 1888 i Plats okänd . ANDERS gift LARSDOTTER, ELNA Okänt i Plats okänd . ELNA (dotter till NILSSON, LARS och NILSDOTTER, INGAR) föddes den 20 Sep 1817 i Stora Herrestad 39, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 21 Sep 1817 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 30 Jun 1885 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jul 1885 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 191. ANDERSSON ERIKSSON, ERIK föddes den 3 Nov 1841 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Nov 1841 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog 28 May1924 i Sälshög 34, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Jun 1924 i Plats okänd .
- 192. ANDERSDOTTER ANDERSSON, INGAR föddes den 13 Nov 1843 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 15 Nov 1843 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1920 i Nedraby 2, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Maj 1920 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- 193. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 22 Mar 1846 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1846 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 194. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 27 Maj 1850 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Jun 1850 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Mar 1851 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 9 Mar 1851 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 195. ANDERSSON, JÖNS föddes den 24 Feb 1852 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Feb 1852 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 7 Mar 1852 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1852 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 196. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 1 Mar 1853 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Mar 1853 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 197. ANDERSSON, JÖNS föddes den 1 Jan 1856 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1856 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Okt 1937 i Ullstorp 10, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Okt 1937 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 198. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 17 Feb 1860 i Gärarp 2, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Feb 1860 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 26 Jun 1888 i Munka Tågarp 5, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Jun 1888 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
146. ERIKSDOTTER, ELNA (108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Nov 1816 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Nov 1816 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 27 Jun 1825 i Lilla Köpinge 7, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 3 Jul 1825 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 147. ERIKSDOTTER, KIRSTENA (108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Jan 1819 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Jan 1819 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 148. ERIKSSON, JÖNS (108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Mar 1822 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Mar 1822 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Plats okänd . 149. LARSDOTTER, KARNA (115.LARS9, 76.LAVE8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Jul 1823 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 23 Jul 1823 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 4 Maj 1904 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 8 Maj 1904 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). KARNA gift ANDERSSON, OLOF den 28 Feb 1852 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). OLOF (son till LARSSON, ANDERS och OLSDOTTER, INGAR) föddes den 17 Jul 1821 i Årsjö 18, Sövestads församling, Ystad (M); döptes den 17 Jul 1821 i Sövestads församling, Ystad (M); dog den 12 Feb 1886 i Stora Herrestad 15, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 18 Feb 1886 i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 199. OLSDOTTER, MARIA föddes den 25 Mar 1855 i Stora Herrestad 40, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Apr 1855 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 21 Jul 1928 i Ljunghusen, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 29 Jul 1928 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
150. SVENSDOTTER, KARNA (116.KARNA9, 81.INGVAR8, 54.ANDERS7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Feb 1808 i Vallby, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 25 Feb 1808 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 19 Apr 1872 i Vallby 28, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 28 Apr 1872 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). KARNA gift OLSSON, LARS den 19 Jul 1834 i Borrby församling, Simrishamn (L) . LARS (son till LARSSON, OLA och PERSDOTTER, MÄTTA) föddes den 31 Maj 1810 i Sandby 7, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 3 Jun 1810 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 19 Jan 1880 i Vallby 28, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 1 Feb 1880 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 200. LARSSON, PER föddes den 12 Jan 1841 i Sandby, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 14 Jan 1841 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 30 Mar 1913 i Baggahus, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Apr 1913 i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L).
151. JOHNSSON, ANDERS (117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Sep 1821 i Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 15 Sep 1821 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 2 Jun 1892 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 8 Jun 1892 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M). ANDERS gift OLSDOTTER, BOEL den 22 Jun 1850 i Valleberga församling, Ystad (M). BOEL (dotter till NILSSON, OLA och ANDERSDOTTER, NILLA) föddes den 27 Dec 1825 i Valleberga, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 28 Dec 1825 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 7 Maj 1889 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 12 Maj 1889 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 201. ANDERSSON, JÖNS föddes den 29 Sep 1850 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 1 Okt 1850 i Valleberga församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 202. ANDERSSON, OLA föddes den 22 Nov 1853 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 23 Nov 1853 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 9 Dec 1933 i Lilla Köpinge 5 och 8, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Dec 1933 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 203. ANDERSDOTTER, GERTRUD föddes den 29 Jan 1857 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 1 Feb 1857 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 21 Jan 1858 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 31 Jan 1858 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M).
- 204. ANDERSDOTTER GIFT NILSSON, GERTRUD föddes den 2 Mar 1860 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 3 Mar 1860 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1939 i Flyinge 8, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 19 Feb 1939 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M).
- 205. ANDERSDOTTER, NILLA föddes den 2 Maj 1864 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 5 Maj 1864 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 3 Mar 1900 i Veberöd 19, Veberöds församling, Lund (M); begravdes den 10 Mar 1900 i Veberöds kyrkogård, Lund (M).
152. JOHNSSON, JÖNS (117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Aug 1823 i Tågarp 9, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 153. JOHNSDOTTER, KARNA (117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Okt 1825 i Tågarp 9, Glemminge församling, Ystad (M); döptes Okänt i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 21 Mar 1860 i Ingelstorp 35, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 1 Apr 1860 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M). 154. JOHNSSON, MÅRTEN (117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 20 Feb 1829 i Tågarp 9, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 21 Feb 1829 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 12 Jan 1842 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 16 Jan 1842 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M). 155. JOHNSDOTTER, ILLENA (117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Apr 1832 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 24 Apr 1832 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 28 Jul 1894 i Valleberga 6, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 5 Aug 1894 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M). ILLENA gift OLSSON, BENGT den 28 Dec 1850 i Ingelstorps församling, Ystad (M). BENGT (son till NILSSON, OLA och BENGTSDOTTER, KIRSTINA) föddes den 23 Feb 1825 i Valleberga 36, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 27 Feb 1825 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 2 Nov 1891 i Valleberga 6, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 8 Nov 1891 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 206. BENGTSDOTTER GIFT LUNDGREN, GERTRUD föddes den 26 Feb 1854 i Ingelstorp 39, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 27 Feb 1854 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 4 Maj 1917 i Hannas 22, Hannas församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Maj 1917 i Hannas kyrkogård, Simrishamn (L).
156. JOHNSSON, PER (117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Okt 1836 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 16 Okt 1836 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 14 Apr 1838 i Ingelstorp 19, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 22 Apr 1838 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M). 157. RASMUSDOTTER, INGAR (118.RASMUS9, 83.SISSA8, 56.RASMUS7, 29.JOHN6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 28 Aug 1807 i Södra Kverrestad 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Aug 1807 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 10 Jun 1838 i Lunnarp 16, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Jun 1838 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). INGAR gift ANDERSSON, LARS den 17 Mar 1826 i Kverrestads församling, Tomelilla (L). LARS (son till NILSSON, ANDERS och TRUEDSDOTTER, INGAR) föddes den 4 Feb 1799 i Lunnarp 16, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 8 Feb 1799 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 30 Nov 1850 i Lunnarp 6, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Dec 1850 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 207. LARSSON, ANDERS föddes den 20 Feb 1827 i Lunnarp 16, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Feb 1827 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 25 Feb 1890 i Högseröd 11, Högseröds församling, Eslöv (M); begravdes den 2 Mar 1890 i Högseröds kyrkogård, Eslöv (M).
158. LARSSON, HANS (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Jul 1814 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Jul 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1884 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1884 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). 159. LARSDOTTER, Dorotea Katarina (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Nov 1815 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1815 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1887 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 30 Okt 1887 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 160. LARSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERTRUD (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Okt 1817 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1817 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Aug 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1910 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 161. LARSDOTTER, JOHANNA (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Maj 1819 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1824 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Maj 1824 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 162. LARSSON, OLA (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Jul 1821 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1821 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1899 i Slimminge 23, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1899 i Slimminge församling, Skurup (M). 163. LARSDOTTER, BOTILLA (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Maj 1823 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1849 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Maj 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 164. LARSDOTTER, JOHANNA (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Maj 1825 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Maj 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1860 i Mossby 21, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Nov 1860 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 165. LARSDOTTER, ULRIKA (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Feb 1827 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1827 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1910 i Hylteberga 17, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1910 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 166. LARSDOTTER, INGRI (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Apr 1831 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Apr 1831 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1908 i Mossby 10, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1908 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 167. LARSSON, ANDERS (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Mar 1829 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Mar 1829 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 5 Okt 1905 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes i Solberga kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift PERSDOTTER, UNA den 30 Mar 1855 i Solberga församling, Skurup (M). UNA (dotter till NILSSON, PER och PERSDOTTER, HANNA) föddes den 14 Maj 1826 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Maj 1826 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 22 Mar 1890 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 31 Mar 1890 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 208. ANDERSSON, PER föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 209. ANDERSSON, LARS föddes den 7 Jun 1857 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1857 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 11 Sep 1857 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1857 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 210. ANDERSSON, LARS föddes den 10 Jul 1858 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1858 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1938 i Sankt Olai församling, Helsingör, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Apr 1938 i Helsingörs kyrkogård, Helsingör, Själland, Danmark.
- 211. ANDERSDOTTER ANDERSSON, HANNA föddes den 22 Nov 1860 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1860 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1941 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 27 Apr 1941 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 212. ANDERSDOTTER, MATILDA föddes den 25 Dec 1862 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 27 Dec 1862 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1872 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1872 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 213. ANDERSSON, NILS föddes den 8 Jul 1867 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1867 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1873 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1873 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
168. LARSDOTTER, ANNA (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Sep 1834 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1834 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Aug 1842 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 169. LARSSON, NILS (123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Jul 1836 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1836 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1856 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1856 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 170. ANDERSSON, JÖNS (128.JOHANNA9, 89.Anna8, 62.Dorotea7, 33.Anna6, 17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 9 Okt 1848 i Helsingborg 249, Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 22 Okt 1848 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 6 Feb 1883 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes i Plats okänd . JÖNS gift CARLSDOTTER ÖBERG GIFT ANDERSSON GIFT JÖNSSON, Ulrika OLIVIA den 3 Mar 1871 i Landskrona församling, Landskrona (M). Ulrika (dotter till ÖBERG, CARL Gustaf och NILSDOTTER, KJERSTINA) föddes den 19 Jul 1848 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 23 Jul 1848 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 1 Nov 1929 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 6 Nov 1929 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 214. ANDERSSON, Emil GUSTAF föddes den 19 Maj 1875 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 30 Maj 1875 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 22 Nov 1943 i Ulrisedal, Östra Skrävlinge 4, Husie församling, Malmö (M); begravdes den 26 Nov 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
171. JÖNSDOTTER, ELNA (132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 20 Jul 1819 i Gärarp 20, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Jul 1819 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Dec 1847 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Jan 1848 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). ELNA gift JÖNSSON, BENGT den 2 Jul 1842 i Bollerups församling, Tomelilla (L). BENGT (son till MICHELSSON, JÖNS och MÅNSDOTTER, DOROTHEA) föddes den 8 Feb 1818 i Hammenhögs församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Feb 1818 i Hammenhögs församling, Simrishamn (L); dog den 6 Jun 1896 i Hedeberga 4, Spjutstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 10 Jun 1896 i Spjutstorps kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 215. BENGTSDOTTER, SISSELA föddes den 21 Feb 1843 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Feb 1843 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 21 Mar 1919 i Bollerup 30, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 216. BENGTSSON, SVEN föddes den 1 Jan 1845 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1845 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 12 Mar 1921 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 18 Mar 1921 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark .
172. JOHNSSON, SVEN (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Jan 1825 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Jan 1825 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 19 Mar 1908 i Lilla Köpinge 5 och 8, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1908 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 173. JOHNSSON, PER (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Jul 1827 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 4 Jul 1827 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 29 Mar 1901 i Gärarp 16, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1901 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). PER gift JÖNSDOTTER, AGDA den 29 Nov 1856 i Tosterups församling, Tomelilla (L). AGDA (dotter till MÅNSSON, JÖNS och PERSDOTTER, GERTRUD) föddes den 13 Jun 1831 i Fårarp 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 14 Jun 1831 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 4 Maj 1884 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Maj 1884 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 217. PERSDOTTER GIFT MÅNSSON, ELNA föddes den 2 Feb 1857 i Gärarp 16, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Feb 1857 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Okt 1934 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Okt 1934 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 218. PERSDOTTER GIFT MÅNSSON, KARNA föddes den 27 Nov 1858 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Dec 1858 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 29 Mar 1909 i Ystads stadsförsamling, Ystad (M); begravdes den 4 Apr 1909 i Plats okänd .
- 219. PERSSON, SVEN föddes den 29 Jul 1860 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Aug 1860 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 7 Jun 1862 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Jun 1862 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 220. PERSSON, MÅRTEN föddes den 25 Apr 1862 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Apr 1862 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 30 Okt 1909 i Raskarum 2, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 7 Nov 1909 i Plats okänd.
- 221. PERSDOTTER GIFT JAKOBSSON, ELJENA föddes den 12 Jan 1864 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Jan 1864 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 29 Jun 1953 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 4 Jul 1953 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 222. PERSSON, SVEN föddes den 17 Dec 1865 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Dec 1865 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 223. PERSSON, JOHN föddes den 19 Apr 1868 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Apr 1868 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Dec 1946 i Södra Kverrestad 4:5, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Dec 1946 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 224. PERSDOTTER, KERSTI föddes den 8 Dec 1871 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Dec 1871 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 225. PERSDOTTER GIFT JÄGERMAN, ANNA föddes den 10 Okt 1873 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Okt 1873 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 27 Nov 1952 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 3 Dec 1952 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
174. JOHNSDOTTER, KARNA (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Dec 1830 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Dec 1830 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 22 Okt 1906 i Gärarp 17, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 28 Okt 1906 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 175. JOHNSDOTTER, SILLU (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Okt 1833 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Okt 1833 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 28 Okt 1888 i Glemminge 13, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Nov 1888 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). 176. JOHNSSON, JÖNS (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Mar 1837 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Mar 1837 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Nov 1908 i Gärarp 9-10, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Nov 1908 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 177. JOHNSSON LILJEDAHL, MÅRTEN (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Sep 1841 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Sep 1841 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Apr 1900 i Glemminge 54, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Apr 1900 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). 178. JOHNSDOTTER, ELNA (135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Nov 1846 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Nov 1846 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Mar 1848 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1848 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 179. ANDERSSON, NILS (137.CECILIA9, 97.SVEN8, 64.SISSELA7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 20 Jul 1840 i Glemminge 17, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 21 Jul 1840 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1917 i Örum 1, Hörups församling, Ystad (M); begravdes den 24 Maj 1917 i Hörups kyrkogård, Ystad (M). NILS gift SVENSDOTTER GIFT ANDERSSON, KERSTI den 23 Feb 1867 i Hörups församling, Ystad (M). KERSTI (dotter till NILSSON, SVEN och PERSDOTTER, BOEL) föddes den 6 Apr 1845 i Örum 19, Hörups församling, Ystad (M); döptes den 7 Apr 1845 i Hörups församling, Ystad (M); dog den 1 Feb 1927 i Örum 1, Hörups församling, Ystad (M); begravdes den 8 Feb 1927 i Hörups kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 226. NILSSON, INGVAR föddes den 16 Okt 1870 i Örum 1, Hörups församling, Ystad (M); döptes den 21 Okt 1870 i Hörups församling, Ystad (M); dog den 5 Jul 1951 i Tranås, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L).
180. LARSSON, NILS (139.LARS9, 99.INGAR8, 68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 7 Maj 1845 i Bollerup, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Maj 1845 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Maj 1920 i Ullstorp 12, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Maj 1920 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). NILS gift JÖNSDOTTER, ELNA den 5 Apr 1879 i Bollerups församling, Tomelilla (L). ELNA (dotter till MÅNSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, KARNA) föddes den 29 Maj 1848 i Bollerup 14, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Jun 1848 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 4 Dec 1918 i Ullstorp 12, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Dec 1918 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 227. NILSSON, AUGUST föddes den 6 Jan 1887 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Jan 1887 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 21 Jun 1975 i Byavångshemmet, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Jul 1975 i Vanstads nya kyrkogård, Sjöbo (M).
181. JÖNSDOTTER, ELNA (140.KARNA9, 99.INGAR8, 68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Maj 1848 i Bollerup 14, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Jun 1848 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 4 Dec 1918 i Ullstorp 12, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Dec 1918 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). ELNA gift LARSSON, NILS den 5 Apr 1879 i Bollerups församling, Tomelilla (L). NILS (son till ANDERSSON, LARS och NILSDOTTER, BENGTA) föddes den 7 Maj 1845 i Bollerup, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Maj 1845 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 18 Maj 1920 i Ullstorp 12, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Maj 1920 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 227. NILSSON, AUGUST föddes den 6 Jan 1887 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Jan 1887 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 21 Jun 1975 i Byavångshemmet, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Jul 1975 i Vanstads nya kyrkogård, Sjöbo (M).
182. PERSSON, JÖNS (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Sep 1842 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Sep 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 30 Jun 1890 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Jul 1890 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 183. PERSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTINA (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 7 Jul 1844 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jul 1844 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 19 Jan 1905 i Stora Köpinge 20 och 24, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jan 1905 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 184. PERSSON, MÅRTEN (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Jan 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Jan 1846 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 3 Aug 1922 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Aug 1922 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). MÅRTEN gift ANDERSDOTTER, BENGTA den 20 Aug 1870 i Benestads församling, Tomelilla (L). BENGTA (dotter till ERIKSSON, ANDERS och LARSDOTTER, ELNA) föddes den 1 Mar 1853 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Mar 1853 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 228. MÅRTENSDOTTER GIFT PERSSON, CECILIA föddes den 24 Okt 1870 i Nedraby 7, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1870 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Apr 1945 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Apr 1945 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 229. MÅRTENSDOTTER GIFT HÅKANSSON, ELJENA föddes den 4 Jan 1873 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jan 1873 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 18 Feb 1954 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 28 Feb 1954 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 230. MÅRTENSSON, PER föddes den 8 Jul 1876 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Jul 1876 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jan 1957 i Stora Köpinge 20:21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Jan 1957 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- 231. MÅRTENSSON, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 232. MÅRTENSDOTTER, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
MÅRTEN gift SVENSDOTTER GIFT PERSSON, KARNA den 29 Dec 1881 i Övraby församling, Tomelilla (L). KARNA (dotter till JÖNSSON, SVEN och NILSDOTTER, ELSE) föddes den 10 Dec 1857 i Nedraby 12, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Dec 1857 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 30 Apr 1949 i Nedraby 14:12, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 233. MÅRTENSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, BENGTA föddes den 29 Nov 1882 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Dec 1882 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 18 Aug 1960 i Nedraby 22:1, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 23 Aug 1960 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- 234. MÅRTENSSON, NILS föddes den 8 Dec 1885 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Dec 1885 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 14 Dec 1885 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jan 1886 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 235. MÅRTENSDOTTER GIFT JÖNSSON, ANNA föddes den 4 Nov 1888 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Dec 1888 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 17 Maj 1978 i Stora Köpinge 20, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1978 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M).
- 236. MÅRTENSDOTTER GIFT HANSSON, ELIN föddes den 10 Nov 1891 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Dec 1891 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 17 Jan 1979 i Stora Köpinge 20, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Mar 1979 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M).
185. PERSSON, NILS (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 18 Dec 1847 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Dec 1847 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1928 i Örup, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jan 1928 i Benestads nya kyrkogård, Tomelilla (L). 186. PERSSON, OLA (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Maj 1850 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Maj 1850 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Jan 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 187. PERSSON, ANDERS (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Okt 1851 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1851 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 28 Mar 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 188. PERSSON, OLA (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Mar 1853 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Mar 1853 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Apr 1930 i Ullstorp 76, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 189. PERSDOTTER, BENGTA (142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 11 Okt 1857 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1857 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1923 i Tomelilla 1, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Aug 1923 i Plats okänd. 190. NILSDOTTER, MÄTTA (144.NILS9, 105.NILS8, 71.KIRSTINA7, 45.MÄTTA6, 22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Sep 1851 i Borrie 11, Borrie församling, Ystad (M); döptes den 28 Sep 1851 i Borrie församling, Ystad (M); dog den 17 Okt 1901 i Tranås 14, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Okt 1901 i Plats okänd . MÄTTA gift PERSSON, NILS den 24 Mar 1876 i Baldringe församling, Ystad (M). NILS (son till JACOBSSON, PER och HANSDOTTER, KARNA) föddes den 9 Okt 1852 i Baldringetorp 14, Baldringe församling, Ystad (M); döptes den 10 Okt 1852 i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 27 Maj 1919 i Tranås 19, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Jun 1919 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 237. NILSDOTTER GIFT PERSSON, ANNA föddes den 3 Jul 1880 i Tranås 12, Tranås församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Jul 1880 i Tranås församling, Tomelilla (L); dog den 25 Nov 1960 i Bondrum 13:4, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 11
191. ANDERSSON ERIKSSON, ERIK (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Nov 1841 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Nov 1841 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog 28 May1924 i Sälshög 34, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Jun 1924 i Plats okänd . 192. ANDERSDOTTER ANDERSSON, INGAR (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 13 Nov 1843 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 15 Nov 1843 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1920 i Nedraby 2, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Maj 1920 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). INGAR gift ANDERSSON, CARL den 25 Apr 1865 i Benestads församling, Tomelilla (L). CARL (son till MÅNSSON, ANDERS och KNUTSDOTTER, ANNA) föddes den 29 Sep 1837 i Nedraby 14, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Sep 1837 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 5 Feb 1895 i Nedraby 2, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 10 Feb 1895 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 238. CARLSSON, ANDERS föddes den 30 Jun 1869 i Nedraby 2, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Jul 1869 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 4 Feb 1945 i Östra Björkeröd 4, Vanstads församling, Sjöbo (M); begravdes den 10 Feb 1945 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
193. ANDERSDOTTER, ELNA (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Mar 1846 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1846 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 194. ANDERSDOTTER, BENGTA (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Maj 1850 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Jun 1850 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Mar 1851 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 9 Mar 1851 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 195. ANDERSSON, JÖNS (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Feb 1852 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Feb 1852 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 7 Mar 1852 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1852 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 196. ANDERSDOTTER, BENGTA (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Mar 1853 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Mar 1853 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). BENGTA gift PERSSON, MÅRTEN den 20 Aug 1870 i Benestads församling, Tomelilla (L). MÅRTEN (son till JÖNSSON, PER och PERSDOTTER, SILLUF) föddes den 27 Jan 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Jan 1846 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 3 Aug 1922 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Aug 1922 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 239. MÅRTENSDOTTER GIFT PERSSON, CECILIA föddes den 24 Okt 1870 i Nedraby 7, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1870 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Apr 1945 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Apr 1945 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 240. MÅRTENSDOTTER GIFT HÅKANSSON, ELJENA föddes den 4 Jan 1873 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jan 1873 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 18 Feb 1954 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 28 Feb 1954 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 241. MÅRTENSSON, PER föddes den 8 Jul 1876 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Jul 1876 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jan 1957 i Stora Köpinge 20:21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Jan 1957 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- 242. MÅRTENSSON, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 243. MÅRTENSDOTTER, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
197. ANDERSSON, JÖNS (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Jan 1856 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1856 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Okt 1937 i Ullstorp 10, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Okt 1937 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). 198. ANDERSDOTTER, ANNA (145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Feb 1860 i Gärarp 2, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Feb 1860 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 26 Jun 1888 i Munka Tågarp 5, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Jun 1888 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 199. OLSDOTTER, MARIA (149.KARNA10, 115.LARS9, 76.LAVE8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 25 Mar 1855 i Stora Herrestad 40, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Apr 1855 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 21 Jul 1928 i Ljunghusen, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 29 Jul 1928 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). MARIA gift LARSSON, NILS den 31 Mar 1877 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). NILS (son till PERSSON, LARS och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes den 9 Nov 1848 i Baldringe församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1848 i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 6 Apr 1913 i Högestad 33, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 13 Apr 1913 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 244. NILSSON, JOHAN föddes den 20 Okt 1882 i Högestad 33, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 19 Nov 1882 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 30 Mar 1961 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Apr 1961 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
200. LARSSON, PER (150.KARNA10, 116.KARNA9, 81.INGVAR8, 54.ANDERS7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jan 1841 i Sandby, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 14 Jan 1841 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 30 Mar 1913 i Baggahus, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Apr 1913 i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L). PER gift PERSDOTTER GIFT LARSSON, ANNA den 22 Maj 1862 i Vallby församling, Simrishamn (L). ANNA (dotter till OKÄNT, Okänt och ANDERSDOTTER, ARNA) föddes den 7 Jan 1838 i Östra Ingelstad 8, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jan 1838 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 27 Okt 1911 i Baggahus, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Nov 1911 i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 245. PERSSON, ANDERS föddes den 26 Mar 1861 i Lunnarp 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Mar 1861 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Aug 1916 i Kungsgården, Lövestad 46, Lövestads församling, Sjöbo (M); begravdes den 20 Aug 1916 i Lövestads gamla kyrkogård, Sjöbo (M).
201. ANDERSSON, JÖNS (151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Sep 1850 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 1 Okt 1850 i Valleberga församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 202. ANDERSSON, OLA (151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Nov 1853 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 23 Nov 1853 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 9 Dec 1933 i Lilla Köpinge 5 och 8, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Dec 1933 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 203. ANDERSDOTTER, GERTRUD (151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Jan 1857 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 1 Feb 1857 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 21 Jan 1858 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); begravdes den 31 Jan 1858 i Valleberga kyrkogård, Ystad (M). 204. ANDERSDOTTER GIFT NILSSON, GERTRUD (151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Mar 1860 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 3 Mar 1860 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1939 i Flyinge 8, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 19 Feb 1939 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M). GERTRUD gift NILSSON, JÖNS den 27 Dec 1881 i Valleberga församling, Ystad (M). JÖNS (son till JÖNSSON LOTT, NILS och ANDERSDOTTER, ELNA) föddes den 16 Feb 1858 i Östra Ingelstad 13, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Feb 1858 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 10 Okt 1919 i Östra Odarslöv 12, Odarslövs församling, Lund (M); begravdes den 19 Okt 1919 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 246. JÖNSSON, NILS föddes den 23 Mar 1882 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 26 Mar 1882 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 7 Apr 1959 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 14 Apr 1959 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
- 247. JÖNSSON, ANDERS föddes den 10 Jul 1884 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 20 Jul 1884 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 6 Apr 1885 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 12 Apr 1885 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 248. JÖNSDOTTER GIFT LARSSON, MARIA föddes den 22 Feb 1886 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 28 Feb 1886 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 30 Jul 1971 i Getinge 11:12, Gårdstånga församling, Eslöv (M); begravdes den 5 Aug 1971 i Gårdstånga kyrkogård, Eslöv (M).
- 249. JÖNSSON, ANDERS föddes den 11 Jun 1888 i Hedvigsdal, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 16 Jun 1888 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 8 Mar 1889 i Hedvigsdal, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 17 Mar 1889 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 250. JÖNSDOTTER JÖNSSON, ELISE föddes den 17 Maj 1890 i Hedvigsdal, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 25 Maj 1890 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 8 Okt 1967 i Södra Sandby 6:19, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 14 Okt 1967 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M).
- 251. JÖNSSON SOLLVÉN, ANDERS föddes den 11 Okt 1892 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 16 Okt 1892 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 21 Mar 1970 i Korsaröd 1:89, Tjörnarps församling, Höör (L); begravdes den 28 Mar 1970 i Klockarebackens kyrkogård, Höör (M).
- 252. JÖNSSON, Vilhelm föddes den 31 Dec 1894 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 6 Jan 1895 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 19 Aug 1940 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 25 Aug 1940 i Norrköpings norra kyrkogård, Norrköping (E).
- 253. JÖNSDOTTER NILSSON, LOVISA föddes den 4 Feb 1897 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 14 Feb 1897 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 3 Jan 1902 i Östra Odarslöv 12, Odarslövs församling, Lund (M); begravdes den 6 Jan 1902 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M).
- 254. JÖNSSON, OTTO föddes den 30 Jul 1899 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 6 Aug 1899 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 4 Sep 1983 i Solhagahemmet, Höörs församling, Höör (M); begravdes den 16 Sep 1983 i Södra Sandby kyrkogård, Lund (M).
- 255. JÖNSSON, ANNA föddes den 27 Sep 1901 i Östra Odarslöv 12, Odarslövs församling, Lund (M); döptes den 13 Okt 1901 i Odarslövs församling, Lund (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
205. ANDERSDOTTER, NILLA (151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Maj 1864 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 5 Maj 1864 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 3 Mar 1900 i Veberöd 19, Veberöds församling, Lund (M); begravdes den 10 Mar 1900 i Veberöds kyrkogård, Lund (M). 206. BENGTSDOTTER GIFT LUNDGREN, GERTRUD (155.ILLENA10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 26 Feb 1854 i Ingelstorp 39, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 27 Feb 1854 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 4 Maj 1917 i Hannas 22, Hannas församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Maj 1917 i Hannas kyrkogård, Simrishamn (L). GERTRUD gift ERIKSSON LUNDGREN, MÅRTEN den 28 Dec 1875 i Hannas församling, Simrishamn (L). MÅRTEN (son till MÅRTENSSON LUNDGREN, ERIK och PERSDOTTER, MÄTTA) föddes den 29 Nov 1852 i Hammenhög 38, Hammenhögs församling, Simrishamn (L); döptes den 3 Dec 1852 i Hammenhögs församling, Simrishamn (L); dog den 3 Nov 1938 i Hannas 22, Hannas församling, Simrishamn (L); begravdes den 9 Nov 1938 i Hannas kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 256. MÅRTENSDOTTER LUNDGREN GIFT OLSSON, MARTA föddes den 30 Sep 1885 i Nygård, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 31 Sep 1885 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 30 Okt 1935 i Ullstorp 15, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Nov 1935 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 257. MÅRTENSSON LUNDGREN, BENGT föddes den 1 Nov 1887 i Nygård, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Nov 1887 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 21 Jun 1963 i Glemminge 100:1, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 28 Jun 1963 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
207. LARSSON, ANDERS (157.INGAR10, 118.RASMUS9, 83.SISSA8, 56.RASMUS7, 29.JOHN6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 20 Feb 1827 i Lunnarp 16, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Feb 1827 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 25 Feb 1890 i Högseröd 11, Högseröds församling, Eslöv (M); begravdes den 2 Mar 1890 i Högseröds kyrkogård, Eslöv (M). ANDERS gift RASMUSDOTTER, MARGRETA den 4 Apr 1857 i Tryde församling, Tomelilla (L). MARGRETA (dotter till NILSSON, RASMUS och CHRISTIANSDOTTER ZIMMERDAHL, CHRISTINA) föddes den 20 Maj 1827 i Stengravahuset, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Maj 1827 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 19 Apr 1898 i Högseröd 11, Högseröds församling, Eslöv (M); begravdes den 24 Apr 1898 i Högseröds kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 258. ANDERSSON, CHRISTIAN föddes den 5 Jan 1865 i Västraby, Högseröds församling, Eslöv (M); döptes den 22 Jan 1865 i Högseröds församling, Eslöv (M); dog den 24 Jul 1960 i Kågeröds församling, Svalöv (M); begravdes den 27 Jul 1960 i Kågeröds kyrkogård, Svalöv (M).
208. ANDERSSON, PER (167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). PER gift JÖNSDOTTER, Maria Christina den 18 Okt 1879 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). Maria (dotter till MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS och DUNÉR, Johanna Sofia) föddes den 28 Maj 1854 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Jun 1854 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1888 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 12 Feb 1888 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 259. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd .
- 260. ANDERSSON, Ernst Sigfrid föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd .
- 261. ANDERSSON, Anna Elvira föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd .
- 262. ANDERSSON, GUSTAF Leonard föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
PER gift JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT ANDERSSON, KJERSTI den 8 Jun 1889 i Malmö Caroli församling, Malmö (M). KJERSTI (dotter till MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS och DUNÉR, Johanna Sofia) föddes den 26 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Mar 1932 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 18 Mar 1932 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
209. ANDERSSON, LARS (167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 7 Jun 1857 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1857 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 11 Sep 1857 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1857 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 210. ANDERSSON, LARS (167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Jul 1858 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1858 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1938 i Sankt Olai församling, Helsingör, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Apr 1938 i Helsingörs kyrkogård, Helsingör, Själland, Danmark. 211. ANDERSDOTTER ANDERSSON, HANNA (167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Nov 1860 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1860 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1941 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 27 Apr 1941 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 212. ANDERSDOTTER, MATILDA (167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 25 Dec 1862 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 27 Dec 1862 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1872 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1872 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 213. ANDERSSON, NILS (167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Jul 1867 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1867 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1873 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1873 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 214. ANDERSSON, Emil GUSTAF (170.JÖNS10, 128.JOHANNA9, 89.Anna8, 62.Dorotea7, 33.Anna6, 17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Maj 1875 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 30 Maj 1875 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 22 Nov 1943 i Ulrisedal, Östra Skrävlinge 4, Husie församling, Malmö (M); begravdes den 26 Nov 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). Emil gift CHRISTENSDOTTER GIFT ANDERSSON, KARNA den 4 Maj 1901 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M). KARNA (dotter till MÅNSSON, CHRISTEN och NILSDOTTER, ELNA) föddes den 7 Aug 1877 i Stora Köpinge 19, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 19 Aug 1877 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 31 Aug 1952 i Ulrisedal, Östra Skrävlinge 4, Husie församling, Malmö (M); begravdes den 5 Sep 1952 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 263. ANDERSSON GIFT LINDULF, Inga Olivia föddes den 30 Mar 1911 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 19 Apr 1911 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 22 Nov 2007 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 10 Jan 2008 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
215. BENGTSDOTTER, SISSELA (171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Feb 1843 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Feb 1843 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 21 Mar 1919 i Bollerup 30, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 216. BENGTSSON, SVEN (171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Jan 1845 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1845 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 12 Mar 1921 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 18 Mar 1921 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark . SVEN gift ERLANDSDOTTER GIFT BENGTSSON, ELSE den 2 Jun 1873 i Allerslevs kyrka, Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark. ELSE (dotter till SVENSSON, ERLAND och ARVIDSDOTTER, ELNA) föddes den 4 Mar 1853 i Hjälmaröd 4, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 9 Mar 1853 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 7 Aug 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 11 Aug 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 264. BENGTSON, ELLEN Marie föddes den 2 Jun 1873 i Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; döptes den 6 Jul 1873 i Allerslevs kyrka, Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; dog den 9 Feb 1914 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 13 Feb 1914 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark .
- 265. BENGTSON, Elise Josefine Jensine föddes den 14 Maj 1876 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 6 Aug 1876 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 27 Dec 1900 i Plats okänd ; begravdes den 2 Feb 1901 i Plats okänd.
- 266. BENGTSON GIFT ÖSTERBERG, Anna Dorthea Sophie föddes den 24 Apr 1878 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 14 Jul 1878 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 15 Nov 1948 i Virums församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark ; begravdes den 20 Nov 1948 i Sorgenfri kyrkogård, Sorgenfri församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark .
- 267. BENGTSON, Frits Edvard Erland föddes den 2 Feb 1882 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 29 Maj 1882 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 1 Mar 1964 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd.
- 268. BENGTSON, Christian Frederik Valdemar föddes den 10 Jan 1886 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 16 Maj 1886 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 18 Jan 1969 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd.
- 269. BENGTSON, Thyra Astrid Emma föddes den 11 Aug 1887 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 2 Okt 1887 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 25 Mar 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 2 Apr 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 270. BENGTSON, THORVALD Aksel Edmund föddes den 8 Maj 1896 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 13 Sep 1896 i Bröndbyösters kyrka, Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 20 Apr 1964 i Kildebrönde församling, Roskilde, Själland, Danmark ; begravdes den 27 Apr 1964 i Roskilde krematorium, Roskilde, Själland, Danmark .
SVEN gift JOHANSDOTTER GIFT BENGTSSON, CHRISTINA Okänt i Plats okänd . CHRISTINA (dotter till ABRAHAMSSON, JOHANNES och CARLSDOTTER, EVA) föddes den 17 Jan 1857 i Torpet Aspelund, Krokshult, Almundsryds församling, Tingsryd (G); döptes den 18 Jan 1857 i Almundsryds församling, Tingsryd (G); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
217. PERSDOTTER GIFT MÅNSSON, ELNA (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Feb 1857 i Gärarp 16, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Feb 1857 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Okt 1934 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Okt 1934 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). ELNA gift MÅNSSON, GUSTAF Okänt i Plats okänd . GUSTAF (son till PERSSON, MÅNS och LARSDOTTER, SIGNE) föddes den 6 Jun 1857 i Hammenhög 25, Hammenhögs församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Jun 1857 i Hammenhögs församling, Simrishamn (L); dog den 5 Nov 1938 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 13 Nov 1938 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 271. PERSSON GIFT DAHL, Anna Gunhild Alfhilda föddes den 3 Mar 1893 i Gärarp 16, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 15 Mar 1893 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Okt 1987 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 19 Nov 1987 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
218. PERSDOTTER GIFT MÅNSSON, KARNA (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Nov 1858 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Dec 1858 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 29 Mar 1909 i Ystads stadsförsamling, Ystad (M); begravdes den 4 Apr 1909 i Plats okänd . KARNA gift MÅNSSON, GUSTAF den 15 Dec 1883 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). GUSTAF (son till PERSSON, MÅNS och LARSDOTTER, SIGNE) föddes den 6 Jun 1857 i Hammenhög 25, Hammenhögs församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Jun 1857 i Hammenhögs församling, Simrishamn (L); dog den 5 Nov 1938 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 13 Nov 1938 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 272. GUSTAFSSON, CHARLES Albrekt Gösta föddes den 12 Maj 1885 i Ystads församling, Ystad (M); döptes den 31 Maj 1885 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 18 Nov 1940 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Nov 1940 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 273. MÅNSSON, Carl HUGO föddes den 31 Jul 1888 i Östra Förstaden 34, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); döptes den 11 Aug 1888 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 25 Jan 1936 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 2 Feb 1936 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 274. MÅNSSON, JOHAN Hilding föddes den 21 Feb 1891 i Östra Förstaden 34, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); döptes den 8 Mar 1891 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 2 Feb 1951 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Feb 1951 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
219. PERSSON, SVEN (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Jul 1860 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Aug 1860 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 7 Jun 1862 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Jun 1862 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). 220. PERSSON, MÅRTEN (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 25 Apr 1862 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Apr 1862 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 30 Okt 1909 i Raskarum 2, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 7 Nov 1909 i Plats okänd. 221. PERSDOTTER GIFT JAKOBSSON, ELJENA (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Jan 1864 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Jan 1864 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 29 Jun 1953 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 4 Jul 1953 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). 222. PERSSON, SVEN (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Dec 1865 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Dec 1865 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 223. PERSSON, JOHN (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Apr 1868 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Apr 1868 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Dec 1946 i Södra Kverrestad 4:5, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Dec 1946 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). 224. PERSDOTTER, KERSTI (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Dec 1871 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Dec 1871 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 225. PERSDOTTER GIFT JÄGERMAN, ANNA (173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Okt 1873 i Gärarp 12, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Okt 1873 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 27 Nov 1952 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 3 Dec 1952 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). 226. NILSSON, INGVAR (179.NILS10, 137.CECILIA9, 97.SVEN8, 64.SISSELA7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 16 Okt 1870 i Örum 1, Hörups församling, Ystad (M); döptes den 21 Okt 1870 i Hörups församling, Ystad (M); dog den 5 Jul 1951 i Tranås, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L). INGVAR gift MÅNSDOTTER GIFT NILSSON, Anna Elise den 30 Dec 1893 i Tryde församling, Tomelilla (L). Anna (dotter till OLSSON, MÅNS och NILSDOTTER GIFT OLSSON, SISSA) föddes den 19 Nov 1869 i Tranås 19, Tranås församling, Tomelilla (L); döptes den 4 Dec 1869 i Tranås församling, Tomelilla (L); dog den 12 Nov 1931 i Tranås 47, Tranås församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Nov 1931 i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 275. NILSSON INGVARSSON GIFT NILSSON, Johanna Adela/Adele föddes den 5 Sep 1905 i Everöd 19, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Sep 1905 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 5 Mar 1948 i Sörby 7:8, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 10 Mar 1948 i Anderslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
227. NILSSON, AUGUST (180.NILS10, 139.LARS9, 99.INGAR8, 68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Jan 1887 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Jan 1887 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 21 Jun 1975 i Byavångshemmet, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Jul 1975 i Vanstads nya kyrkogård, Sjöbo (M). AUGUST gift CARLSDOTTER/KARLSSON GIFT NILSSON, Matilda Gustava den 26 Okt 1912 i Ullstorps församling, Tomelilla (L). Matilda (dotter till ANDERSSON, CARL Peter och HANSDOTTER GIFT ANDERSSON, JOHANNA) föddes den 4 Maj 1885 i Mörbylilla 4, Ventlinge församling, Mörbylånga (H); döptes den 6 Jun 1885 i Ventlinge församling, Mörbylånga (H); dog den 17 Jul 1931 i Vanstadtorp, Vanstads församling, Sjöbo (M); begravdes i Vanstads nya kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 276. NILSSON GIFT LARSSON, Astrid Albertina föddes den 12 Apr 1914 i Grevlunda 2, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 26 Apr 1914 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 24 Aug 2001 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Sep 2001 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
228. MÅRTENSDOTTER GIFT PERSSON, CECILIA (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Okt 1870 i Nedraby 7, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1870 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Apr 1945 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Apr 1945 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). CECILIA gift PERSSON, PER den 7 Nov 1891 i Benestads församling, Tomelilla (L). PER föddes den 15 Mar 1863 i Tomelilla 2, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Mar 1863 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 10 Jun 1918 i Tomelilla 9, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Jun 1918 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 277. PERSSON GIFT OLSSON, Alma Linnéa föddes den 4 Maj 1902 i Tomelilla 2-5, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Maj 1902 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 6 Nov 1981 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 29 Nov 1981 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
229. MÅRTENSDOTTER GIFT HÅKANSSON, ELJENA (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Jan 1873 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jan 1873 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 18 Feb 1954 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 28 Feb 1954 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). ELJENA gift HÅKANSSON, ERIK den 22 Jun 1895 i Övraby församling, Tomelilla (L). ERIK (son till NILSSON, HÅKAN och BENGTSDOTTER GIFT NILSSON, KARNA) föddes den 16 Jun 1866 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Jun 1866 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Feb 1946 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 16 Feb 1946 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 278. ERIKSDOTTER GIFT PERSSON, MARIA föddes den 1 Feb 1896 i Nedraby 8, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Feb 1896 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Nov 1979 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 2 Dec 1979 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 279. ERIKSDOTTER GIFT JAKOBSSON GIFT JÖNSSON, BEATA föddes den 14 Nov 1897 i Nedraby 8, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Nov 1897 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 3 Sep 1977 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Sep 1977 i Baldringe kyrkogård, Ystad (M).
- 280. ERIKSSON, VIKTOR föddes den 23 Jun 1899 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Jul 1899 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 6 Aug 1987 i Byavångshemmet, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Aug 1987 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 281. ERIKSSON GIFT NORDENFJÄLL, ANNA föddes den 11 Jan 1901 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 26 Jan 1901 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Dec 1988 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Feb 1989 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 282. ERIKSSON GIFT NILSSON, JOHANNA föddes den 20 Okt 1902 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 31 Okt 1902 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 8 Aug 1991 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Aug 1991 i Sövestads kyrkogård, Ystad (M).
- 283. ERIKSSON GIFT OLSSON, ELIN föddes den 21 Jul 1904 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 31 Jul 1904 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 12 Nov 1983 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 24 Nov 1983 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 284. HÅKANSSON, Edith Kristina föddes den 26 Apr 1906 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Maj 1906 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1907 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 22 Feb 1907 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 285. ERIKSSON, Nils MAGNUS föddes den 30 Mar 1908 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 12 Apr 1908 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 26 Jan 1984 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 19 Feb 1984 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 286. ERIKSSON, GÖSTA Hugo föddes den 29 Mar 1910 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 10 Apr 1910 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 17 Sep 1978 i Västra Kattarp 1, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 5 Okt 1978 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
- 287. ERIKSSON GIFT ÅBERG, HILDA Edit Ingeborg föddes den 14 Feb 1912 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 25 Feb 1912 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 27 Aug 1999 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 10 Sep 1999 i Ystads gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 288. ERIKSSON GIFT JOHANSSON, ESTER Karin föddes den 1 Apr 1916 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 16 Apr 1916 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 10 Maj 2004 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 2004 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
230. MÅRTENSSON, PER (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Jul 1876 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Jul 1876 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jan 1957 i Stora Köpinge 20:21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Jan 1957 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). 231. MÅRTENSSON, Odöpt (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 232. MÅRTENSDOTTER, Odöpt (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 233. MÅRTENSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, BENGTA (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Nov 1882 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Dec 1882 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 18 Aug 1960 i Nedraby 22:1, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 23 Aug 1960 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). BENGTA gift MÅRTENSSON, ANDERS den 29 Mar 1902 i Benestads församling, Tomelilla (L). ANDERS (son till ERIKSSON, MÅRTEN och HENRIKSDOTTER GIFT ERIKSSON, ANNA) föddes den 4 Maj 1880 i Stora Herrestad 53, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 17 Maj 1880 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 21 Apr 1964 i Nedraby 22:1, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Apr 1964 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 289. MÅRTENSSON GIFT PALM, MÄRTA föddes den 4 Mar 1903 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1903 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 19 Maj 1983 i Stora Köpinge 19, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 5 Jun 1983 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 290. MÅRTENSSON, ANNA föddes den 3 Mar 1905 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Mar 1905 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 8 Jun 1976 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jul 1976 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- 291. MÅRTENSSON GIFT KRAFT, ELSA föddes den 18 Jun 1909 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 27 Jun 1909 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 26 Okt 1982 i Benestad 52, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Nov 1982 i Benestads nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 292. MÅRTENSSON, Bror ALLAN föddes den 17 Jul 1913 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Aug 1913 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 12 Feb 1992 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Mar 1992 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 293. MÅRTENSSON, ERIK Albert föddes den 6 Dec 1918 i Nedraby 1, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1918 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 21 Okt 1997 i Nybrostrand, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 31 Okt 1997 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
234. MÅRTENSSON, NILS (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Dec 1885 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Dec 1885 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 14 Dec 1885 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jan 1886 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 235. MÅRTENSDOTTER GIFT JÖNSSON, ANNA (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Nov 1888 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Dec 1888 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 17 Maj 1978 i Stora Köpinge 20, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Maj 1978 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M). 236. MÅRTENSDOTTER GIFT HANSSON, ELIN (184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Nov 1891 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Dec 1891 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 17 Jan 1979 i Stora Köpinge 20, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Mar 1979 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M). 237. NILSDOTTER GIFT PERSSON, ANNA (190.MÄTTA10, 144.NILS9, 105.NILS8, 71.KIRSTINA7, 45.MÄTTA6, 22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Jul 1880 i Tranås 12, Tranås församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Jul 1880 i Tranås församling, Tomelilla (L); dog den 25 Nov 1960 i Bondrum 13:4, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L). ANNA gift PERSSON, LARS den 27 Okt 1899 i Tranås församling, Tomelilla (L). LARS (son till HÅKANSSON, PER och SVENSDOTTER, ELNA) föddes den 19 Sep 1866 i Bontofta 3, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Sep 1866 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L); dog den 11 Jun 1932 i Bondrum 12, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 294. LARSSON, Henning Edvard föddes den 19 Jul 1911 i Trelleborgs gård, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); döptes den 20 Aug 1911 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L); dog den 1 Mar 2011 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 2011 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 12
238. CARLSSON, ANDERS (192.INGAR11, 145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Jun 1869 i Nedraby 2, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Jul 1869 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 4 Feb 1945 i Östra Björkeröd 4, Vanstads församling, Sjöbo (M); begravdes den 10 Feb 1945 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). ANDERS gift ANDERSDOTTER GIFT KARLSSON, KARNA den 27 Feb 1892 i Övraby församling, Tomelilla (L). KARNA (dotter till ANDERSSON, ANDERS och OLSDOTTER OLSSON, SISSA) föddes den 23 Jun 1864 i Örups gård, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Jun 1864 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 24 Feb 1950 i Östra Björkeröd 4:10, Vanstads församling, Sjöbo (M); begravdes den 2 Mar 1950 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 295. ANDERSDOTTER GIFT JÖNSSON, IDA föddes den 9 Mar 1896 i Nedraby 15, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Apr 1896 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 7 Aug 1969 i Sjöbo, Södra Åsums församling, Sjöbo (M); begravdes den 13 Aug 1969 i Södra Åsums kyrkogård, Sjöbo (M).
239. MÅRTENSDOTTER GIFT PERSSON, CECILIA (196.BENGTA11, 145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Okt 1870 i Nedraby 7, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1870 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Apr 1945 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Apr 1945 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). CECILIA gift PERSSON, PER den 7 Nov 1891 i Benestads församling, Tomelilla (L). PER föddes den 15 Mar 1863 i Tomelilla 2, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Mar 1863 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 10 Jun 1918 i Tomelilla 9, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Jun 1918 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 296. PERSSON GIFT OLSSON, Alma Linnéa föddes den 4 Maj 1902 i Tomelilla 2-5, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Maj 1902 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 6 Nov 1981 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 29 Nov 1981 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
240. MÅRTENSDOTTER GIFT HÅKANSSON, ELJENA (196.BENGTA11, 145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Jan 1873 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jan 1873 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 18 Feb 1954 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 28 Feb 1954 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). ELJENA gift HÅKANSSON, ERIK den 22 Jun 1895 i Övraby församling, Tomelilla (L). ERIK (son till NILSSON, HÅKAN och BENGTSDOTTER GIFT NILSSON, KARNA) föddes den 16 Jun 1866 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Jun 1866 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Feb 1946 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 16 Feb 1946 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 297. ERIKSDOTTER GIFT PERSSON, MARIA föddes den 1 Feb 1896 i Nedraby 8, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Feb 1896 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Nov 1979 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 2 Dec 1979 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 298. ERIKSDOTTER GIFT JAKOBSSON GIFT JÖNSSON, BEATA föddes den 14 Nov 1897 i Nedraby 8, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Nov 1897 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 3 Sep 1977 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Sep 1977 i Baldringe kyrkogård, Ystad (M).
- 299. ERIKSSON, VIKTOR föddes den 23 Jun 1899 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Jul 1899 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 6 Aug 1987 i Byavångshemmet, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Aug 1987 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 300. ERIKSSON GIFT NORDENFJÄLL, ANNA föddes den 11 Jan 1901 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 26 Jan 1901 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Dec 1988 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Feb 1989 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 301. ERIKSSON GIFT NILSSON, JOHANNA föddes den 20 Okt 1902 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 31 Okt 1902 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 8 Aug 1991 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Aug 1991 i Sövestads kyrkogård, Ystad (M).
- 302. ERIKSSON GIFT OLSSON, ELIN föddes den 21 Jul 1904 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 31 Jul 1904 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 12 Nov 1983 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 24 Nov 1983 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 303. HÅKANSSON, Edith Kristina föddes den 26 Apr 1906 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Maj 1906 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1907 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 22 Feb 1907 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 304. ERIKSSON, Nils MAGNUS föddes den 30 Mar 1908 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 12 Apr 1908 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 26 Jan 1984 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 19 Feb 1984 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 305. ERIKSSON, GÖSTA Hugo föddes den 29 Mar 1910 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 10 Apr 1910 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 17 Sep 1978 i Västra Kattarp 1, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 5 Okt 1978 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
- 306. ERIKSSON GIFT ÅBERG, HILDA Edit Ingeborg föddes den 14 Feb 1912 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 25 Feb 1912 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 27 Aug 1999 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 10 Sep 1999 i Ystads gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 307. ERIKSSON GIFT JOHANSSON, ESTER Karin föddes den 1 Apr 1916 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 16 Apr 1916 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 10 Maj 2004 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 2004 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
241. MÅRTENSSON, PER (196.BENGTA11, 145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Jul 1876 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Jul 1876 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jan 1957 i Stora Köpinge 20:21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Jan 1957 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). 242. MÅRTENSSON, Odöpt (196.BENGTA11, 145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 243. MÅRTENSDOTTER, Odöpt (196.BENGTA11, 145.ANDERS10, 108.ANNA9, 72.PER8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). 244. NILSSON, JOHAN (199.MARIA11, 149.KARNA10, 115.LARS9, 76.LAVE8, 47.LARS7, 26.ANNA6, 11.Okänt5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 20 Okt 1882 i Högestad 33, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 19 Nov 1882 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 30 Mar 1961 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Apr 1961 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). JOHAN gift ANDERSDOTTER GIFT NILSSON, ANNA den 4 Feb 1905 i Högestads församling, Ystad (M). ANNA (dotter till SVENSSON, ANDERS och PERSDOTTER GIFT SVENSSON, KARNA) föddes den 5 Jun 1879 i Högestads församling, Ystad (M); döptes den 29 Jun 1879 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Feb 1955 i Högestad 32, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 16 Feb 1955 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 308. JOHANSDOTTER GIFT ERIKSSON, MARIA Carolina Ingeborg föddes den 17 Okt 1907 i Högestad 32, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 3 Nov 1907 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 18 Jun 1996 i Södra Spjutstorp 13, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Aug 1996 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
245. PERSSON, ANDERS (200.PER11, 150.KARNA10, 116.KARNA9, 81.INGVAR8, 54.ANDERS7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 26 Mar 1861 i Lunnarp 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Mar 1861 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Aug 1916 i Kungsgården, Lövestad 46, Lövestads församling, Sjöbo (M); begravdes den 20 Aug 1916 i Lövestads gamla kyrkogård, Sjöbo (M). ANDERS gift PERSDOTTER GIFT PERSSON, ELSA den 14 Feb 1885 i Vanstads församling, Sjöbo (M). ELSA (dotter till ANDERSSON, PER och NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, BENGTA) föddes den 12 Nov 1864 i Eljaröd 7, Eljaröds församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Eljaröds församling, Tomelilla (L); dog den 31 Dec 1951 i Lövestad 41:1, Lövestads församling, Sjöbo (M); begravdes den 7 Jan 1952 i Lövestads gamla kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 309. ANDERSSON NORRMAN, PER föddes den 19 Okt 1884 i Lövestad 26, Lövestads församling, Sjöbo (M); döptes den 26 Okt 1884 i Lövestads församling, Sjöbo (M); dog den 8 Dec 1961 i Lövestad 45, Lövestads församling, Sjöbo (M); begravdes den 16 Dec 1961 i Lövestads gamla kyrkogård, Sjöbo (M).
246. JÖNSSON, NILS (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Mar 1882 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 26 Mar 1882 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 7 Apr 1959 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 14 Apr 1959 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M). NILS gift LARSDOTTER GIFT JÖNSSON, BETTY den 12 Maj 1906 i Landskrona församling, Landskrona (M). BETTY (dotter till ANDERSSON, LARS och JÖNSDOTTER GIFT ANDERSON, ELNA) föddes den 7 Feb 1885 i Billeberga 11, Billeberga församling, Svalöv (M); döptes den 15 Feb 1885 i Billeberga församling, Svalöv (M); dog den 26 Dec 1960 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 2 Jan 1961 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 310. JÖNSSON, Hjalmar Edvin föddes den 23 Jul 1906 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 12 Aug 1906 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 26 Jul 1980 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 12 Aug 1980 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
- 311. JÖNSSON GIFT PERSSON, Greta Ingeborg föddes den 2 Dec 1907 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 26 Dec 1907 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 13 Apr 1994 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 18 Maj 1994 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
- 312. JÖNSSON, Karl Malte föddes den 20 Feb 1910 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 19 Mar 1910 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 30 Nov 1969 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 16 Dec 1969 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
- 313. JÖNSSON, Otto August föddes den 10 Apr 1913 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 1 Maj 1913 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 30 Okt 1971 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 13 Nov 1971 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
- 314. JÖNSSON, Börje Arvid föddes den 5 Dec 1915 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); döptes den 26 Dec 1915 i Landskrona församling, Landskrona (M); dog den 4 Okt 1991 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 7 Nov 1991 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
247. JÖNSSON, ANDERS (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Jul 1884 i Valleberga 2, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 20 Jul 1884 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 6 Apr 1885 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 12 Apr 1885 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). 248. JÖNSDOTTER GIFT LARSSON, MARIA (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 22 Feb 1886 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 28 Feb 1886 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 30 Jul 1971 i Getinge 11:12, Gårdstånga församling, Eslöv (M); begravdes den 5 Aug 1971 i Gårdstånga kyrkogård, Eslöv (M). 249. JÖNSSON, ANDERS (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 11 Jun 1888 i Hedvigsdal, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 16 Jun 1888 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 8 Mar 1889 i Hedvigsdal, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 17 Mar 1889 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M). 250. JÖNSDOTTER JÖNSSON, ELISE (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Maj 1890 i Hedvigsdal, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 25 Maj 1890 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 8 Okt 1967 i Södra Sandby 6:19, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 14 Okt 1967 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M). 251. JÖNSSON SOLLVÉN, ANDERS (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 11 Okt 1892 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 16 Okt 1892 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 21 Mar 1970 i Korsaröd 1:89, Tjörnarps församling, Höör (L); begravdes den 28 Mar 1970 i Klockarebackens kyrkogård, Höör (M). 252. JÖNSSON, Vilhelm (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 31 Dec 1894 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 6 Jan 1895 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 19 Aug 1940 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 25 Aug 1940 i Norrköpings norra kyrkogård, Norrköping (E). 253. JÖNSDOTTER NILSSON, LOVISA (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Feb 1897 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 14 Feb 1897 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 3 Jan 1902 i Östra Odarslöv 12, Odarslövs församling, Lund (M); begravdes den 6 Jan 1902 i Odarslövs kyrkogård, Lund (M). 254. JÖNSSON, OTTO (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Jul 1899 i Henriksfält, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 6 Aug 1899 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 4 Sep 1983 i Solhagahemmet, Höörs församling, Höör (M); begravdes den 16 Sep 1983 i Södra Sandby kyrkogård, Lund (M). 255. JÖNSSON, ANNA (204.GERTRUD11, 151.ANDERS10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 27 Sep 1901 i Östra Odarslöv 12, Odarslövs församling, Lund (M); döptes den 13 Okt 1901 i Odarslövs församling, Lund (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 256. MÅRTENSDOTTER LUNDGREN GIFT OLSSON, MARTA (206.GERTRUD11, 155.ILLENA10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Sep 1885 i Nygård, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 31 Sep 1885 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 30 Okt 1935 i Ullstorp 15, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Nov 1935 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). MARTA gift OLSSON, JOHAN Alfred den 13 Maj 1906 i Hannas församling, Simrishamn (L). JOHAN (son till JÖNSSON, OLA och NILSDOTTER GIFT JÖNSSON, JOHANNA) föddes den 1 Jan 1881 i Östra Ingelstad 50, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1881 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 1 Feb 1947 i Ullstorp 15:6, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 315. OLSSON, Olof MELCHIOR föddes den 14 Jul 1906 i Hannas 22, Hannas församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Aug 1906 i Hannas församling, Simrishamn (L); dog den 18 Jul 1965 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jul 1965 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
257. MÅRTENSSON LUNDGREN, BENGT (206.GERTRUD11, 155.ILLENA10, 117.GERTRUD9, 82.ANDERS8, 55.MÅRTEN7, 28.KIRSTINA6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Nov 1887 i Nygård, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Nov 1887 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 21 Jun 1963 i Glemminge 100:1, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 28 Jun 1963 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). BENGT gift ANDERSDOTTER GIFT LUNDGREN, ALMA den 21 Sep 1912 i Hannas församling, Simrishamn (L). ALMA (dotter till HANSSON, ANDERS och NILSDOTTER GIFT HANSSON, KARNA) föddes den 17 Aug 1892 i Glemminge 36, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 28 Aug 1892 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 10 Feb 1962 i Glemminge 100:1, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 17 Feb 1962 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 316. LUNDGREN, Sture EGON föddes den 29 Jun 1932 i Södra Spjutstorp 13, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 3 Jul 1932 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 15 Okt 2008 i Glemmingebro, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 29 Nov 2008 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
258. ANDERSSON, CHRISTIAN (207.ANDERS11, 157.INGAR10, 118.RASMUS9, 83.SISSA8, 56.RASMUS7, 29.JOHN6, 13.HANNA5, 4.RASMUS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Jan 1865 i Västraby, Högseröds församling, Eslöv (M); döptes den 22 Jan 1865 i Högseröds församling, Eslöv (M); dog den 24 Jul 1960 i Kågeröds församling, Svalöv (M); begravdes den 27 Jul 1960 i Kågeröds kyrkogård, Svalöv (M). CHRISTIAN gift SVENSDOTTER GIFT ANDERSSON, EMMA den 6 Dec 1891 i Örtofta församling, Eslöv (M). EMMA (dotter till OKÄNT, Okänt och PERSDOTTER GIFT PERSSON, ELNA) föddes den 19 Jul 1869 i Toftaholm, Örtofta församling, Eslöv (M); döptes den 25 Jul 1869 i Örtofta församling, Eslöv (M); dog den 20 Feb 1947 i Möllarp 1:46, Kågeröds församling, Svalöv (M); begravdes den 1 Mar 1947 i Kågeröds kyrkogård, Svalöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 317. KRISTIANSSON GIFT BENGTSSON, Astrid Ingeborg föddes den 3 Feb 1903 i Kroksbyggd, Odarslövs församling, Lund (M); döptes den 15 Feb 1903 i Odarslövs församling, Lund (M); dog den 6 Feb 1998 i Furulund, Lackalänga-Stävie församling, Kävlinge (M); begravdes den 2 Mar 1998 i Lackalänga kapells kyrkogård, Kävlinge (M).
259. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna (208.PER11, 167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd . ULRIKA gift JOHANSSON ISGREN, OLOF den 15 Maj 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) . OLOF (son till JÖNSSON ISGREN, JOHAN och PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA) föddes den 19 Dec 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1874 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 17 Feb 1924 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 318. ISGREN GIFT HANSSON, IRIS Magnhild föddes den 19 Aug 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 4 Sep 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Okt 1991 i Bjärred, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 15 Nov 1991 i Lomma kapellkyrkogård, Lomma (M).
- 319. ISGREN GIFT MOBERG, MARTA Kristina föddes den 18 Okt 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 6 Nov 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Jan 1972 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 2 Feb 1972 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 320. ISGREN, NILS Edvin föddes den 19 Jul 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 11 Aug 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 20 Jan 1963 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1963 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
260. ANDERSSON, Ernst Sigfrid (208.PER11, 167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd . 261. ANDERSSON, Anna Elvira (208.PER11, 167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd . 262. ANDERSSON, GUSTAF Leonard (208.PER11, 167.ANDERS10, 123.THÖRE9, 88.BOEL8, 57.OLA7, 30.PER6, 15.KERSTINA5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). 263. ANDERSSON GIFT LINDULF, Inga Olivia (214.Emil11, 170.JÖNS10, 128.JOHANNA9, 89.Anna8, 62.Dorotea7, 33.Anna6, 17.LARS5, 6.JÖNS4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Mar 1911 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 19 Apr 1911 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 22 Nov 2007 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 10 Jan 2008 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M). Inga gift NILSSON LINDULF, Ernst vilhelm den 23 Jun 1934 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M). Ernst (son till NILSSON, Ernst Ludvig och OLSDOTTER RUNDSTRÖM, Alma Sofia) föddes den 11 Dec 1909 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 26 Jan 1910 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 14 Jul 1999 i Kirsebergs församling, Malmö (M); begravdes den 18 Aug 1999 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 321. Levande
264. BENGTSON, ELLEN Marie (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Jun 1873 i Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; döptes den 6 Jul 1873 i Allerslevs kyrka, Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; dog den 9 Feb 1914 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 13 Feb 1914 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark . ELLEN gift CHRISTENSEN, Frederik Ferdinand Okänt i Plats okänd . Frederik föddes den 13 Jan 1867 i Ny Hagested, Hagesteds församling, Holbäck, Själland, Danmark ; döptes den 17 Mar 1867 i Hagesteds kyrka, Hagesteds församling, Holbäck, Själland, Danmark; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 322. CHRISTENSEN, Henry Erhard föddes den 6 Mar 1897 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; döptes den 2 Maj 1897 i Roskilde domkyrka, Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 323. CHRISTENSEN, Erik Axel föddes den 16 Okt 1904 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; döptes den 2 Nov 1904 i Roskilde domkyrka, Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
265. BENGTSON, Elise Josefine Jensine (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Maj 1876 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 6 Aug 1876 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 27 Dec 1900 i Plats okänd ; begravdes den 2 Feb 1901 i Plats okänd. Elise gift BRUUN, Gustav Jacob Anders Okänt i Plats okänd . Gustav föddes den 2 Feb 1874 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
266. BENGTSON GIFT ÖSTERBERG, Anna Dorthea Sophie (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 24 Apr 1878 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 14 Jul 1878 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 15 Nov 1948 i Virums församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark ; begravdes den 20 Nov 1948 i Sorgenfri kyrkogård, Sorgenfri församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark . Anna gift ÖSTERBERG, Axel Fredrik Ludvig Justinus Okänt i Plats okänd . Axel föddes den 15 Maj 1873 i Sankt Pauls församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 22 Jun 1873 i Sankt Pauls kyrka, Sankt Pauls församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 12 Sep 1937 i Kongens Lyngby församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark; begravdes den 18 Sep 1937 i Sorgenfri kyrkogård, Sorgenfri församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 324. ÖSTERBERG, HELGE Ejner Willemoes föddes den 8 Apr 1905 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 16 Jul 1905 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; dog den 8 Apr 1982 i Virums församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 325. ÖSTERBERG, Willy Svend August föddes den 8 Jun 1900 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 12 Aug 1900 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; dog den 9 Nov 1968 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 326. ÖSTERBERG, Nancy Clara Olga föddes den 15 Dec 1901 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 4 Maj 1902 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 327. ÖSTERBERG, Alice Helga Lydia föddes den 15 Dec 1901 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 4 Maj 1902 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
267. BENGTSON, Frits Edvard Erland (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 2 Feb 1882 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 29 Maj 1882 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 1 Mar 1964 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd. 268. BENGTSON, Christian Frederik Valdemar (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 10 Jan 1886 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 16 Maj 1886 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 18 Jan 1969 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd. Christian gift NIELSEN GIFT BENGTSON, Anna Jensine Okänt i Plats okänd . Anna föddes den 27 Aug 1893 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 30 Sep 1969 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 328. BENGTSON, Svend Aage Christian föddes den 22 Dec 1915 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 5 Aug 1994 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Aug 1994 i Köpenhamns Västra kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark .
- 329. BENGTSON, Alex Erik Frederik föddes den 12 Feb 1917 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 330. BENGTSON GIFT JENSEN, Rosa Grethe Vivi föddes den 21 Feb 1918 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 29 Jul 1959 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 331. BENGTSON, ERNST Robert Valdemar föddes den 23 Nov 1920 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 23 Dec 1967 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
269. BENGTSON, Thyra Astrid Emma (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 11 Aug 1887 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 2 Okt 1887 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 25 Mar 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 2 Apr 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. 270. BENGTSON, THORVALD Aksel Edmund (216.SVEN11, 171.ELNA10, 132.JÖNS9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 8 Maj 1896 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 13 Sep 1896 i Bröndbyösters kyrka, Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 20 Apr 1964 i Kildebrönde församling, Roskilde, Själland, Danmark ; begravdes den 27 Apr 1964 i Roskilde krematorium, Roskilde, Själland, Danmark . Familj/Make/Maka: TREFFNER, Ida Marie Vilhelmine. Ida föddes den 29 Dec 1894 i Frederiksbergs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 21 Apr 1895 i Emmauskirken, Frederiksberg, Själland, Danmark. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 332. BENGTSON, HARLEY Alex Edmund Svend föddes den 8 Maj 1916 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
THORVALD gift HÖJ GIFT BENGTSON, Helga Sophie Okänt i Plats okänd , och skildes i Plats okänd . Helga (dotter till JENSEN SÖRENSEN HÖJ, SÖREN och JENSEN GIFT HÖJ, MARTINE) föddes den 11 Jan 1902 i Mörke församling, Syddjurs, Jylland, Danmark; döptes den 13 Apr 1902 i Mörke kyrka, Mörke församling, Syddjurs, Jylland, Danmark; dog den 22 Apr 1971 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 333. BENGTSON GIFT SCHNOOR, KATE Grethe föddes den 10 Dec 1923 i Aldersro, Blågårdens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 9 Okt 1937 i Brorsons kyrka, Blågårdens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 27 Dec 2007 i Hendriksholm, Rödovre församling, Rödovre, Själland, Danmark ; begravdes den 9 Jan 2008 i Rödovre kyrkogård, Rödovre, Själland, Danmark.
THORVALD gift PEDERSEN GIFT BENGTSON, Inger Magrethe Okänt i Plats okänd . Inger föddes den 20 Maj 1903 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 18 Jul 1995 i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
271. PERSSON GIFT DAHL, Anna Gunhild Alfhilda (217.ELNA11, 173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Mar 1893 i Gärarp 16, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 15 Mar 1893 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 17 Okt 1987 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 19 Nov 1987 i Fosie kyrkogård, Malmö (M). Anna gift DAHL, Oscar RUDOLF Bernhard den 24 Jun 1917 i Plats okänd , och skildes den 10 Mar 1938 i Plats okänd . Oscar (son till PERSSON DAHL, JOHANNES och JÖNSDOTTER NORD GIFT DAHL, Johanna Maria) föddes den 14 Feb 1893 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döptes den 16 Feb 1893 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); dog den 23 Sep 1979 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 5 Okt 1979 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 334. DAHL GIFT LUND, Ulla Gulli föddes den 9 Jan 1920 i Bulltofta, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); döptes den 14 Jan 1920 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 20 Aug 2011 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 29 Aug 2011 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
272. GUSTAFSSON, CHARLES Albrekt Gösta (218.KARNA11, 173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Maj 1885 i Ystads församling, Ystad (M); döptes den 31 Maj 1885 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 18 Nov 1940 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Nov 1940 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). 273. MÅNSSON, Carl HUGO (218.KARNA11, 173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 31 Jul 1888 i Östra Förstaden 34, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); döptes den 11 Aug 1888 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 25 Jan 1936 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 2 Feb 1936 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). 274. MÅNSSON, JOHAN Hilding (218.KARNA11, 173.PER10, 135.JOHN9, 90.SVEN8, 63.JON7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Feb 1891 i Östra Förstaden 34, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); döptes den 8 Mar 1891 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 2 Feb 1951 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Feb 1951 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). 275. NILSSON INGVARSSON GIFT NILSSON, Johanna Adela/Adele (226.INGVAR11, 179.NILS10, 137.CECILIA9, 97.SVEN8, 64.SISSELA7, 40.ELINA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 5 Sep 1905 i Everöd 19, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Sep 1905 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 5 Mar 1948 i Sörby 7:8, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 10 Mar 1948 i Anderslövs kyrkogård, Trelleborg (M). Johanna gift NILSSON, Ola CARL den 5 Maj 1928 i Plats okänd . Ola (son till NILSSON, NILS och HÅKANSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA) föddes den 28 Nov 1897 i Heinge 9, Lövestads församling, Sjöbo (M); döptes den 11 Dec 1897 i Lövestads församling, Sjöbo (M); dog den 10 Feb 1961 i Sörby 7:8, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Feb 1961 i Anderslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 335. Levande
276. NILSSON GIFT LARSSON, Astrid Albertina (227.AUGUST11, 180.NILS10, 139.LARS9, 99.INGAR8, 68.HÅKAN7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 12 Apr 1914 i Grevlunda 2, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 26 Apr 1914 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 24 Aug 2001 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Sep 2001 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). Astrid gift LARSSON, Henning Edvard den 24 Okt 1936 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L). Henning (son till PERSSON, LARS och NILSDOTTER GIFT PERSSON, ANNA) föddes den 19 Jul 1911 i Trelleborgs gård, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); döptes den 20 Aug 1911 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L); dog den 1 Mar 2011 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 2011 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 336. LARSSON GIFT NILSSON, Henny Anne-Marie föddes den 21 Jan 1937 i Bondrum 1, Trelleborgs gård, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Jan 1937 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L); dog den 11 Maj 2013 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Jun 2013 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 337. Levande
- 338. Levande
- 339. Levande
277. PERSSON GIFT OLSSON, Alma Linnéa (228.CECILIA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Maj 1902 i Tomelilla 2-5, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Maj 1902 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 6 Nov 1981 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 29 Nov 1981 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). Alma gift OLSSON, HERMAN den 16 Aug 1929 i Tomelilla församling, Tomelilla (L). HERMAN föddes den 19 Apr 1900 i Nymölla, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Apr 1900 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 29 Okt 1976 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Nov 1976 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 340. Levande
278. ERIKSDOTTER GIFT PERSSON, MARIA (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Feb 1896 i Nedraby 8, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Feb 1896 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Nov 1979 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 2 Dec 1979 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M). MARIA gift PERSSON, KASPER den 23 Nov 1918 i Högestads församling, Ystad (M). KASPER föddes den 20 Dec 1893 i Öja 24, Öja församling, Ystad (M); döptes den 26 Dec 1893 i Öja församling, Ystad (M); dog den 31 Okt 1967 i Ystad stadsäga 560, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 11 Nov 1967 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 341. PERSSON, Per ERIK Konrad föddes den 22 Nov 1919 i Ystad 319, Ystads församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1919 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 24 Dec 2002 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Feb 2003 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 342. PERSSON GIFT OLSSON, Karin ELSA Margit föddes den 20 Jul 1921 i Ystad 319, Ystads församling, Ystad (M); döptes den 14 Aug 1921 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 5 Sep 2006 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 27 Okt 2006 i Ystads gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 343. PERSSON, Bror HUGO Ossian föddes den 21 Nov 1925 i Ystad stadsäga 560, Ystads församling, Ystad (M); döptes den 6 Jan 1926 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 25 Okt 2012 i Ystad, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 16 Nov 2012 i Plats okänd .
- 344. PERSSON, Signe ANNE-MARIE föddes den 6 Maj 1930 i Ystad stadsäga 560, Ystads församling, Ystad (M); döptes den 9 Jun 1930 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 9 Maj 2020 i Ystad, Ystads distrikt, Ystad (M); begravdes den 25 Jun 2020 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M).
279. ERIKSDOTTER GIFT JAKOBSSON GIFT JÖNSSON, BEATA (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Nov 1897 i Nedraby 8, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Nov 1897 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 3 Sep 1977 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Sep 1977 i Baldringe kyrkogård, Ystad (M). BEATA gift JAKOBSSON, NILS den 7 Mar 1925 i Högestads församling, Ystad (M). NILS (son till MÅNSSON, JAKOB och OLSDOTTER GIFT MÅNSSON, KJERSTINA) föddes den 12 Feb 1897 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); döptes den 28 Feb 1897 i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 12 Aug 1933 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); begravdes den 17 Aug 1933 i Baldringe kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 345. JAKOBSSON, Janne EVERT föddes den 24 Mar 1929 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); döptes den 21 Apr 1929 i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 14 Mar 2011 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); begravdes den 25 Mar 2011 i Baldringe kyrkogård, Ystad (M).
- 346. JAKOBSSON GIFT SVENSSON, BRITT Ingegärd föddes den 10 Sep 1930 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); döptes den 12 Sep 1930 i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 29 Apr 2004 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Jun 2004 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 347. JAKOBSSON GIFT JÖNSSON, SIRI Harriet föddes den 26 Dec 1932 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); döptes Okänt i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 7 Jan 2023 i Ystad, Ystads distrikt, Ystad (M); begravdes den 6 Mar 2023 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
BEATA gift JÖNSSON, Johan ANTON den 11 Mar 1939 i Baldringe församling, Ystad (M). Johan föddes den 24 Nov 1903 i Ramsåsa 10, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Dec 1903 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 7 Jul 1974 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Jul 1974 i Baldringe kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
280. ERIKSSON, VIKTOR (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 23 Jun 1899 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Jul 1899 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 6 Aug 1987 i Byavångshemmet, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Aug 1987 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). VIKTOR gift NILSDOTTER GIFT ERIKSSON, ELISE den 16 Aug 1924 i Sövestads församling, Ystad (M). ELISE föddes den 4 Sep 1897 i Sjörup 17, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 12 Sep 1897 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 29 Jan 1985 i Norrevång, Tomelilla församling, Tomelilla (M); begravdes den 18 Feb 1985 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 348. ERIKSSON, Nils EINAR föddes den 1 Apr 1925 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Maj 1925 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 11 Sep 1978 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Sep 1978 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 349. Levande
- 350. ERIKSSON GIFT NILSSON, Ellen BIRGIT föddes den 7 Maj 1927 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Maj 1927 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 7 Apr 2020 i Kristianstads Heliga Trefaldighets distrikt, Kristianstad (L); begravdes den 26 Jun 2020 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 351. ERIKSSON, Håkan LENNART föddes den 28 Apr 1928 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 3 Jun 2006 i Ekbacken, Kåseholm, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Jul 2006 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 352. ERIKSSON, Odöpt föddes den 3 Jul 1929 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 3 Jul 1929 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L).
- 353. ERIKSSON, ERIK William föddes den 3 Jul 1929 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jul 1929 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 3 Jan 2012 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Mar 2012 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 354. ERIKSSON, RAGNAR Enok föddes den 25 Jan 1931 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Apr 1931 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 17 Okt 2011 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Nov 2011 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 355. ERIKSSON, Gösta BÖRJE föddes den 27 Mar 1934 i Ramsåsa 24, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 31 Mar 1934 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 11 Jan 2024 i Tryde 1908, Tryde distrikt, Tomelilla (L); begravdes i Plats okänd .
- 356. ERIKSSON, Sven ALLAN föddes den 14 Jun 1936 i Kåseholm, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 28 Jun 2019 i Tomelilla distrikt, Tomelilla (L); begravdes den 11 Okt 2019 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 357. Levande
281. ERIKSSON GIFT NORDENFJÄLL, ANNA (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 11 Jan 1901 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 26 Jan 1901 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Dec 1988 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Feb 1989 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). ANNA gift JOHANSSON NORDENFJÄLL, EDVIN den 15 Dec 1923 i Ystads församling, Ystad (M). EDVIN föddes den 24 Okt 1900 i Grönadal, Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 3 Nov 1900 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 18 Apr 1971 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 5 Maj 1971 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 358. JOHANSSON, John Erik INGVAR föddes den 10 Apr 1924 i Ystads församling, Ystad (M); döptes den 11 Maj 1924 i Ystads församling, Ystad (M); och dog i Danmark; begravdes i Plats okänd .
- 359. JOHANSSON NORDENFJÄLL GIFT LARSSON, Anna ELLY Sofia föddes den 25 Jan 1927 i Ystads församling, Ystad (M); döptes den 26 Feb 1927 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 12 Jun 2020 i Ystads distrikt, Ystad (M); begravdes den 14 Jul 2020 i Ystads västra kyrkogård, Ystad (M).
- 360. Levande
- 361. JOHANSSON, Jan-Evert Inge föddes den 27 Dec 1934 i Ystads församling, Ystad (M); döptes den 29 Dec 1934 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 18 Jun 1935 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 22 Jun 1935 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
282. ERIKSSON GIFT NILSSON, JOHANNA (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 20 Okt 1902 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 31 Okt 1902 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 8 Aug 1991 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Aug 1991 i Sövestads kyrkogård, Ystad (M). Familj/Make/Maka: JAKOBSSON, JOHAN Magnus. JOHAN föddes den 13 Aug 1896 i Borrie 1, Borrie församling, Ystad (M); döptes den 23 Aug 1896 i Borrie församling, Ystad (M); dog den 28 Jan 1976 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 8 Feb 1976 i Borrie kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 362. ERIKSSON GIFT ANDERSSON, NELLY Signe Johanna föddes den 11 Jan 1922 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 18 Jan 1922 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 31 Jul 1995 i Bondrum 13, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes i Tranås kyrkogård, Tomelilla (L).
JOHANNA gift NILSSON, EGON den 21 Mar 1931 i Högestads församling, Ystad (M). EGON föddes den 4 Maj 1900 i Eneborg, Sövestads församling, Ystad (M); döptes den 13 Maj 1900 i Sövestads församling, Ystad (M); dog den 30 Sep 1992 i Servicehuset Bellevue, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 19 Okt 1992 i Sövestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
283. ERIKSSON GIFT OLSSON, ELIN (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 21 Jul 1904 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 31 Jul 1904 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 12 Nov 1983 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 24 Nov 1983 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). ELIN gift OLSSON, STURE Valfrid Birger den 19 Nov 1932 i Ystads församling, Ystad (M). STURE (son till OLSSON, NILS och LASSESDOTTER GIFT OLSSON, KJERSTI) föddes den 12 Okt 1908 i Ystads stadsförsamling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1908 i Ystads stadsförsamling, Ystad (M); dog den 6 Mar 1956 i Ystad stadsäga 581, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 15 Mar 1956 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 365. OLSSON GIFT RASMUSSON, SIGBRIT Kerstin Eljena föddes den 16 Jun 1934 i Johanneslund, Ystads församling, Ystad (M); döptes den 23 Jun 1934 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 23 Aug 2010 i Rydebäck, Kvistofta församling, Helsingborg (M); begravdes den 25 Aug 2010 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 366. OLSSON, BENGT Nils Håkan föddes den 27 Feb 1940 i Ystads församling, Ystad (M); döptes den 2 Mar 1940 i Ystads församling, Ystad (M); dog den 1 Apr 2022 i Svarte, Balkåkra distrikt, Ystad (M); begravdes den 4 Aug 2022 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 367. Levande
284. HÅKANSSON, Edith Kristina (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 26 Apr 1906 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Maj 1906 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 14 Feb 1907 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 22 Feb 1907 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). 285. ERIKSSON, Nils MAGNUS (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 30 Mar 1908 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 12 Apr 1908 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 26 Jan 1984 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 19 Feb 1984 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). Nils gift JOHANSDOTTER GIFT ERIKSSON, MARIA Carolina Ingeborg den 9 Maj 1931 i Högestads församling, Ystad (M). MARIA (dotter till NILSSON, JOHAN och ANDERSDOTTER GIFT NILSSON, ANNA) föddes den 17 Okt 1907 i Högestad 32, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 3 Nov 1907 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 18 Jun 1996 i Södra Spjutstorp 13, Glemminge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Aug 1996 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 368. ERIKSSON, KARL-ERIK Johan föddes den 27 Mar 1933 i Kåseholm, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 4 Dec 2018 i Solna distrikt, Solna (AB); begravdes den 27 Mar 2019 i Boo kyrkogård, Nacka (AB).
- 369. ERIKSSON GIFT LUNDGREN, EVY Anna Margareta föddes den 17 Mar 1936 i Baldringetorp 5, Baldringe församling, Ystad (M); döptes Okänt i Baldringe församling, Ystad (M); dog den 17 Nov 2021 i Ystad, Ystads distrikt, Ystad (M); begravdes den 7 Jan 2022 i Glemminge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 370. Levande
- 371. Levande
- 372. ERIKSSON GIFT SAMUELSSON, ASTA Inga-Lill föddes den 11 Jan 1947 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Högestads församling, Ystad (M); dog den 9 Mar 2021 i Linkelösa östergård 2, Västerlösa distrikt, Linköping (E); begravdes den 25 Mar 2021 i Västerlösa kyrkogård, Linköping (E).
286. ERIKSSON, GÖSTA Hugo (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 29 Mar 1910 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 10 Apr 1910 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 17 Sep 1978 i Västra Kattarp 1, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 5 Okt 1978 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M). GÖSTA gift SJÖGREN GIFT ERIKSSON, LINNÉA Ingeborg den 8 Jun 1935 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) . LINNÉA (dotter till PERSSON SJÖGREN, ADOLF och ANDERSDOTTER KLINTEBERG GIFT SJÖGREN, ALMA Viktoria) föddes den 28 Sep 1910 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 20 Okt 1910 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 7 Maj 1999 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 30 Jun 1999 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
287. ERIKSSON GIFT ÅBERG, HILDA Edit Ingeborg (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 14 Feb 1912 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 25 Feb 1912 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 27 Aug 1999 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 10 Sep 1999 i Ystads gamla kyrkogård, Ystad (M). HILDA gift ÅBERG, Hans ALBIN den 17 Dec 1938 i Sövestads församling, Ystad (M). Hans föddes den 9 Feb 1904 i Västerskog, Hyby församling, Svedala (M); döptes den 28 Feb 1904 i Hyby församling, Svedala (M); dog den 13 Aug 1967 i Krageholm 1:1, Sövestads församling, Ystad (M); begravdes den 17 Aug 1967 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 375. Levande
- 376. ÅBERG, SUNE Hans-Erik föddes den 1 Dec 1944 i Krageholm, Sövestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Sövestads församling, Ystad (M); dog den 18 Mar 1989 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 14 Apr 1989 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
288. ERIKSSON GIFT JOHANSSON, ESTER Karin (229.ELJENA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 1 Apr 1916 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 16 Apr 1916 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 10 Maj 2004 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 2004 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). ESTER gift JOHANSSON, Nils RAGNAR Henning den 5 Mar 1938 i Högestads församling, Ystad (M). Nils föddes den 1 Okt 1911 i Högestad 32, Högestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Okt 1911 i Högestads församling, Ystad (M); dog den 16 Jun 1987 i Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jun 1987 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
289. MÅRTENSSON GIFT PALM, MÄRTA (233.BENGTA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 4 Mar 1903 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1903 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 19 Maj 1983 i Stora Köpinge 19, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 5 Jun 1983 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). 290. MÅRTENSSON, ANNA (233.BENGTA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 3 Mar 1905 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Mar 1905 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 8 Jun 1976 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Jul 1976 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). 291. MÅRTENSSON GIFT KRAFT, ELSA (233.BENGTA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 18 Jun 1909 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 27 Jun 1909 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 26 Okt 1982 i Benestad 52, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 6 Nov 1982 i Benestads nya kyrkogård, Tomelilla (L). 292. MÅRTENSSON, Bror ALLAN (233.BENGTA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 17 Jul 1913 i Nedraby 8 och 9, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Aug 1913 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 12 Feb 1992 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Mar 1992 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). Bror gift NILSSON GIFT MÅRTENSSON, MÄRTA Elisabeth den 19 Okt 1940 i Övraby församling, Tomelilla (L). MÄRTA (dotter till NILSSON, Otto Martin och MÅNSDOTTER GIFT NILSSON, EMMA) föddes den 8 Nov 1915 i Borrby 38, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 27 Nov 1915 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 14 Nov 2002 i Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Jun 2003 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 380. MÅRTENSSON GIFT OLSSON, Anna Kerstin föddes den 21 Jul 1941 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Aug 1941 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); dog den 2 Jun 2006 i Östra Kärrstorps församling, Sjöbo (M); begravdes den 2 Aug 2006 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 381. Levande
293. MÅRTENSSON, ERIK Albert (233.BENGTA11, 184.MÅRTEN10, 142.SILLUF9, 102.KJERSTENA8, 70.SILLU7, 44.ANNA6, 21.INGVAR5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 6 Dec 1918 i Nedraby 1, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1918 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 21 Okt 1997 i Nybrostrand, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 31 Okt 1997 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L). 294. LARSSON, Henning Edvard (237.ANNA11, 190.MÄTTA10, 144.NILS9, 105.NILS8, 71.KIRSTINA7, 45.MÄTTA6, 22.HARALD5, 7.ELNA4, 3.INGVAR3, 2.RASMUS2, 1.Okänt1) föddes den 19 Jul 1911 i Trelleborgs gård, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); döptes den 20 Aug 1911 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L); dog den 1 Mar 2011 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 2011 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). Henning gift NILSSON GIFT LARSSON, Astrid Albertina den 24 Okt 1936 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L). Astrid (dotter till NILSSON, AUGUST och CARLSDOTTER/KARLSSON GIFT NILSSON, Matilda Gustava) föddes den 12 Apr 1914 i Grevlunda 2, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 26 Apr 1914 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 24 Aug 2001 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Sep 2001 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 336. LARSSON GIFT NILSSON, Henny Anne-Marie föddes den 21 Jan 1937 i Bondrum 1, Trelleborgs gård, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Jan 1937 i Fågeltofta församling, Tomelilla (L); dog den 11 Maj 2013 i Tomelilla, Tomelillabygdens församling, Tomelilla (L); begravdes den 17 Jun 2013 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 337. Levande
- 338. Levande
- 339. Levande